Reklama lokalna
reklama

W Jarocinie władze pamiętały o ofiarach Katynia i katastrofy smoleńskiej [ZDJĘCIA]

Opublikowano:
Autor:

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

WiadomościDzisiaj obchodzony jest Dzień Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej. Z tej okazji władze złożyły kwiaty pod tablicami upamiętniającymi ofiary mordu w kwietniu 1940 roku oraz tych, którzy zginęli w czasie katastrofy smoleńskiej.
Reklama lokalna
reklama

Dzień Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej obchodzony jest 13 kwietnia. Ustanowił go Sejm Rzeczypospolitej Polskiej w listopadzie 2007 r.. To czas, w którym oddawany jest hołd jeńcom wojennym i więźniom, zamordowanym w Związku Sowieckim wiosną 1940 r. W tym roku przypada 83. rocznica Zbrodni Katyńskiej. O odkryciu masowych grobów polskich oficerów w Rosji, w lesie pod Katyniem, w 1943 roku poinformowali Niemcy. 

Dzisiaj odbyły się uroczyste obchody w Jarocinie. Starosta jarociński Lidia Czechak, członek zarządu powiatu jarocińskiego Mariusz Stolecki wraz z przedstawicielami władz gminy Jarocin w obecności służb mundurowych, uczciły pamięć polskich ofiar zamordowanych przez funkcjonariuszy NKWD. Delegacje złożyły wiązanki kwiatów oraz znicze pod tablicą znajdującą się na terenie jarocińskiej jednostki wojskowej.

reklama

Władze pamiętały nie tylko o ofiarach Katynia, ale i katastrofy smoleńskiej

Przedstawiciele władz powiatu udali się również pod Krzyż Martyrologii, który znajduje się przy ul. Żwirki i Wigury w Jarocinie, gdzie oddali cześć ofiarom katatrofy samolotu pod Smoleńskim. W sobotę 10 kwietnia 2010 r. zginęło 96 osób, a wśród nich: prezydent RP Lech Kaczyński z małżonką Marią Kaczyńską, ostatni prezydent RP na uchodźstwie Ryszard Kaczorowski, wicemarszałkowie Sejmu i Senatu, 18 parlamentarzystów, dowódcy wszystkich rodzajów Sił Zbrojnych RP, pracownicy Kancelarii Prezydenta, szefowie instytucji państwowych, kapitan samolotu, członkowie załogi oraz stewardessy. Ci, którzy ponieśli śmierć mieli wziąć udział w obchodach 70. rocznicy zbrodni katyńskiej. 

reklama

Krzyż Martyrologii przy na os. 700-lecia wykonany został przez repatriantów z terenów obecnej Ukrainy - braci Władysława i Mieczysława Makarewiczów przy dużej pomocy Leona Tyrakowskiego. Pomnik ufundowano w 2004 roku w hołdzie zmarłym i pomordowanym na nieludzkiej ziemi, ofiarom stalinizmu i II wojny światowej. Ramiona krzyża są podtrzymane przez tory kolejowe, gdyż w przeszłości wielu Polaków zostało takim właśnie transportem wywiezionych do różnych miejsc wygnania i śmierci. Nad pasyjką, pochodzącą z krzyża zniszczonego podczas okupacji, umieszczono orła w koronie z wizerunkiem Maryi. Później została umieszczona również tablica upamiętniająca ofiary katastrofy smoleńskiej. 

reklama

 

ZOBACZ RÓWNIEŻ

Szanowni Internauci. Komentujcie, dyskutujcie, przedstawiajcie swoje argumenty, wymieniajcie poglądy - po to jest nasze forum i możliwość dodawania komentarzy. Prosimy jednak o merytoryczną dyskusję, o rezygnację z wzajemnego obrażania, pomawiania itp. Szanujmy się.

reklama
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama