Dzień Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej obchodzony jest 13 kwietnia. Ustanowił go Sejm Rzeczypospolitej Polskiej w listopadzie 2007 r.. To czas, w którym oddawany jest hołd jeńcom wojennym i więźniom, zamordowanym w Związku Sowieckim wiosną 1940 r. W tym roku przypada 83. rocznica Zbrodni Katyńskiej. O odkryciu masowych grobów polskich oficerów w Rosji, w lesie pod Katyniem, w 1943 roku poinformowali Niemcy.
Dzisiaj odbyły się uroczyste obchody w Jarocinie. Starosta jarociński Lidia Czechak, członek zarządu powiatu jarocińskiego Mariusz Stolecki wraz z przedstawicielami władz gminy Jarocin w obecności służb mundurowych, uczciły pamięć polskich ofiar zamordowanych przez funkcjonariuszy NKWD. Delegacje złożyły wiązanki kwiatów oraz znicze pod tablicą znajdującą się na terenie jarocińskiej jednostki wojskowej.
Władze pamiętały nie tylko o ofiarach Katynia, ale i katastrofy smoleńskiej
Przedstawiciele władz powiatu udali się również pod Krzyż Martyrologii, który znajduje się przy ul. Żwirki i Wigury w Jarocinie, gdzie oddali cześć ofiarom katatrofy samolotu pod Smoleńskim. W sobotę 10 kwietnia 2010 r. zginęło 96 osób, a wśród nich: prezydent RP Lech Kaczyński z małżonką Marią Kaczyńską, ostatni prezydent RP na uchodźstwie Ryszard Kaczorowski, wicemarszałkowie Sejmu i Senatu, 18 parlamentarzystów, dowódcy wszystkich rodzajów Sił Zbrojnych RP, pracownicy Kancelarii Prezydenta, szefowie instytucji państwowych, kapitan samolotu, członkowie załogi oraz stewardessy. Ci, którzy ponieśli śmierć mieli wziąć udział w obchodach 70. rocznicy zbrodni katyńskiej.Krzyż Martyrologii przy na os. 700-lecia wykonany został przez repatriantów z terenów obecnej Ukrainy - braci Władysława i Mieczysława Makarewiczów przy dużej pomocy Leona Tyrakowskiego. Pomnik ufundowano w 2004 roku w hołdzie zmarłym i pomordowanym na nieludzkiej ziemi, ofiarom stalinizmu i II wojny światowej. Ramiona krzyża są podtrzymane przez tory kolejowe, gdyż w przeszłości wielu Polaków zostało takim właśnie transportem wywiezionych do różnych miejsc wygnania i śmierci. Nad pasyjką, pochodzącą z krzyża zniszczonego podczas okupacji, umieszczono orła w koronie z wizerunkiem Maryi. Później została umieszczona również tablica upamiętniająca ofiary katastrofy smoleńskiej.
ZOBACZ RÓWNIEŻ
Szanowni Internauci. Komentujcie, dyskutujcie, przedstawiajcie swoje argumenty, wymieniajcie poglądy - po to jest nasze forum i możliwość dodawania komentarzy. Prosimy jednak o merytoryczną dyskusję, o rezygnację z wzajemnego obrażania, pomawiania itp. Szanujmy się.
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.