Wszyscy o tym wiedzą, że z segregacją odpadów w Polsce wciąż nie jest najlepiej. Obowiązkowe sortowanie miało pomóc zminimalizować ten problem. Ustawa o utrzymaniu czystości i porządku w gminach przewiduje kary, czyli wielokrotność opłaty za odpady niesegregowane. Niewłaściwa gospodarka w tym zakresie oznacza również sankcje finansowe dla samorządu. Dlatego też władze gmin apelują nieustanie, aby właściwie segregować odpady. Czy wyższe opłaty za wywóz śmieci zmotywowały mieszkańców? Przekonano się o tym w Kotlinie.
W gminie Kotlin skontrolowano, jak mieszkańcy segregują śmieci
Pracownicy ZGO NOVA, kóra zajmuje się wywozem śmieci i gminni urzędnicy skontrolowali, jak mieszkańcy gminy segregują odpady. Kubły sprawdzono podczas odbioru. Skontrolowano 100 adresów, głownie w Kotlinie. Kontrola wykazała nieprawidłowości w 33 przypadkach.
- W przypadku ujawnienia nieprawidłowości pracownik urzędu sporządził protokół, wykonywał dokumentacje fotograficzną. Od tych mieszkańców kosze nie zostały odebrane. Otrzymają informacje, że nieprawidłowo segregują śmieci - mówi Mirosław Paterczyk, wójt Kotlina.
Zaznacza, że tym razem skończyło się na upomnieniu. W przypadku ujawnienia nieprawidłowości kolejny raz mieszkańcom zostanie naliczona podwyższona opłata za odpady. 25 zł tyle wynosi opłata za odbiór odpadów w gminie Kotlin. Za niewłaściwe segregowanie radni ustalili stawkę 55 zł od osoby. Władze Kotlina zapowiadają kolejne kontrole kubłów w czasie odbioru odpadów.
- Od 2021 roku czynny jest Punkt Selektywnego Zbierania Odpadów Komunalnych w Wyszkach, gdzie mieszkańcy gminy Kotlin mogą bezpłatnie i samodzielnie oddać odpady:
papier – w tym odpady z papieru, w tym tektury, odpady opakowaniowe z papieru i odpady opakowaniowe z tektury;
szkło bezbarwne – w tym odpady opakowaniowe ze szkła bezbarwnego;
szkło kolorowe – w tym odpady opakowaniowe ze szkła kolorowego;
metale oraz tworzywa sztuczne – w tym odpady opakowaniowe z metali, odpady opakowaniowe z tworzyw sztucznych oraz odpady opakowaniowe wielomateriałowe;
odpady ulegające biodegradacji - zielone;
odpady niebezpieczne;
przeterminowane leki;
chemikalia;
odpady niekwalifikujące się do odpadów medycznych powstałych w gospodarstwie domowym w wyniku przyjmowania produktów leczniczych w formie iniekcji i prowadzenia monitoringu poziomu substancji we krwi, w szczególności igły i strzykawki;
zużyte baterie i akumulatory;
zużyty sprzęt elektryczny i elektroniczny;
meble i inne odpady wielkogabarytowe;
zużyte opony od samochodów osobowych (do 4 szt. rocznie z jednej nieruchomości);
odpady budowlane i rozbiórkowe (do 100 kg rocznie z jednej nieruchomości)
PSZOK czynny jest:
- w piątek w godz. 7.00 – 15.00
- w sobotę w godz. 9.00 - 17.00
Wcześniej wójt Kotlina ujawnił co mieszkańcy wrzucają do kanalizacji. Do rur trafiają mopy, pampersy, kawałki paneli, a nawet kurczaki [ZOBACZ TUTAJ].
Szanowni Internauci. Komentujcie, dyskutujcie, przedstawiajcie swoje argumenty, wymieniajcie poglądy - po to jest nasze forum i możliwość dodawania komentarzy. Prosimy jednak o merytoryczną dyskusję, o rezygnację z wzajemnego obrażania, pomawiania itp. Szanujmy się.
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.