Część szeregowców z mieszkaniami czynszowymi, które zostały w ostatnim czasie pobudowane w gminie Jarocin, nie należą do Jarocińskiego Towarzystwa Budownictwa Społecznego, co rodzi wiele problemów.
Trzy firmy budowały czynszówki w trzech lokalizacjach w gminie Jarocin
Na terenie gminy Jarocin w ostatnich latach zostało pobudowanych blisko 500 mieszkań czynszowych. Pierwsze powstały w Siedleminie oraz przy ulicach Siedlemińskiej i Leszczyce w Jarocinie (366 mieszkań - przyp. red.).Prace budowlane wykonały tam trzy firmy: Agrobex Sp. z o.o. z Poznania (ul. Siedlemińska - I etap, oraz Siedlemin), Investic z Goliny (ul. Siedlemińska - II etap) oraz Przedsiębiorstwo Budowlano-Handlowe Stanisław Hadrzyński z Kotlina (ul. Leszczyce).
Co ciekawe, budynki w tych trzech lokalizacjach nie należą do Jarocińskiego Towarzystwa Budownictwa Społecznego. Do realizacji inwestycji została bowiem powołana spółka celowa Projekt Municypalny Jarocin 1 w Warszawie, której wspólnikami są: Jarocińskie Towarzystwo Budownictwa Społecznego (obecnie ma 14% udziałów - przyp. red.) oraz Fundusz Municypalny Fundusz Inwestycyjny Zamknięty Aktywów Niepublicznych.
Zgodnie z podpisaną w listopadzie 2016 r. umową do spółki celowej gmina Jarocin wniosła nieruchomości gruntowe a Fundusz Municypalny FIZ AN, zarządzany przez Towarzystwo Funduszy Inwestycyjnych BGK (obecnie BGK Nieruchomości) środki pieniężne w wysokości blisko 50 mln zł.
Inna sytuacja ma miejsce w przypadku budowanych później szeregowców w Potarzycy i Witaszycach, których wyłącznym właścicielem jest JTBS.
Mieszkania czynszowe są w Jarocinie, a właściciel w Warszawie
Okazuje się, że sytuacja, kiedy budynki są w gminie Jarocin, a właściciel w Warszawie, rodzi wiele problemów.
„Już w poprzedniej kadencji ówczesny prezes JTBS (Jerzy Wolski - przyp. red.) i były burmistrz (Adam Pawlicki - przyp. red.) narzekali na brak kontaktu z władzami warszawskiej spółki, które nie interesowały się tym, co dzieje się z wybudowanymi mieszkaniami, a w bardzo wielu pojawiły się poważne usterki, które wymagały pilnych napraw” - czytamy w komunikacie jarocińskiego magistratu.
Mieszkańcy skarżą się przede wszystkim na wilgoć. Nie dość, że jest ona szkodliwa dla zdrowia, to niszczy ich mieszkania i całe budynki.
- Mieszkam w czynszowym szeregowcu od kilku lat. Od początku zalewało mi łazienkę. JTBS przysyłał różnych fachowców, ale nikt nie potrafił stwierdzić, co jest przyczyną, więc zalewa mnie do dzisiaj. Mam wyciętą dziurę w suficie zabezpieczoną płytą, bo oni co jakiś czas przychodzą i sprawdzają przez tą dziurę skąd leci woda i na tym się kończy. Nie liczę na szybkie rozwiązanie mojego problemu - przyznaje pani Patrycja.
Inną usterką, którą widać gołym okiem i z daleka, jest liniejąca farba na szeregowcach między innymi przy ul. Siedlemińskiej [zobacz galerię ZDJĘĆ PONIZEJ]. Przyczyną prawdopodobnie też jest wilgoć.
Zmiana prezesa w Warszawie i inne podejście do zarządzania mieszkaniami w gminie Jarocin
Usuwanie usterek - jak twierdzi JTBS - było utrudnione przez problemy w komunikacji ze spółką w Warszawie. Teraz może się to zmienić, ponieważ na początku 2025 r. nastąpiła zmiana na stanowisku prezesa spółki Projekt Municypalny Jarocina 1.
„Nowy prezes - Szymon Ziemski, przyjechał do Jarocina. Spotkał się z burmistrzem Urszulą Wyremblewską-Korzyniewską a wspólnie z prezesem JTBS-u Kingą Ławniczak oraz sekretarzem gminy Robertem Kaźmierczakiem, odwiedził wszystkie trzy osiedla (w Siedleminie i przy ulicach Siedlemińskiej i Leszczyce w Jarocinie - przyp. red.). Oglądał i dokumentował widoczne usterki i rozmawiał z lokatorami, którzy wskazywali między innymi ślady zawilgocenia w mieszkaniach” - relacjonuje relacjonują organizatorzy wizji lokalnej w szeregowcach czynszowych.
W trakcie spotkania prezesi - spółki z Warszawy i JTBS-u ustalili, że wymienią się całością dotychczasowej korespondencji dotyczącej konieczności usuwania usterek a JTBS otrzyma upoważnienie do występowania w imieniu warszawskiej spółki do wykonawców mieszkań, aby wyegzekwować od nich niezbędne naprawy gwarancyjne.
Możliwe będzie także posadzanie w niezagospodarowanych przestrzeniach drzew, których brakuje zwłaszcza przy ulicy Siedlemińskiej oraz urządzanie terenów rekreacyjnych.
Prowadzone były także rozmowy na temat rozwiązań, które pozwalałyby JTBS-owi na swobodne zarządzanie osiedlami mieszkań czynszowych, w których - jak podaje gminna spółka, mieszka ponad 1.000 osób.
Jak oceniacie projekt budowy mieszkań czynszowych w gminie Jarocin - zagłosujcie w naszej SONDZIE
Co myślicie o sprawie? Zachęcamy do merytorycznej dyskusji.
PRZECZYTAJ TAKŻE
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.