Reklama

Tysiące mieszkańców gminy Jarocin bez dodatku węglowego. Kiedy mogą otrzymać pieniądze?

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor: | Zdjęcie: Adrianna Grygiel

Tysiące mieszkańców gminy Jarocin bez dodatku węglowego. Kiedy mogą otrzymać pieniądze? - Zdjęcie główne

Tysiące mieszkańców gminy Jarocin bez dodatku węglowego. Kiedy mogą otrzymać pieniądze? | foto Adrianna Grygiel

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości Ponad 4 tysiące mieszkańców gminy Jarocin nie dostało jeszcze dodatku węglowego. Kiedy mogą otrzymać pieniądze.

Reklama

Przepisy mówią, że dodatek węglowy przysługuje osobie w gospodarstwie domowym, w przypadku gdy głównym źródłem ogrzewania jest kocioł na paliwo stałe, kominek, koza, ogrzewacz powietrza, trzon kuchenny, piecokuchnia, kuchnia węglowa lub piec kaflowy na paliwo stałe, zasilane paliwami stałymi, wpisane lub zgłoszone do centralnej ewidencji emisyjności budynków.

60 dni tyle miał wynosić czas oczekiwania na pieniądze z dodatku finansowego     

Maksymalnie 60 dni - tyle miał wynosić czas pomiędzy złożeniem wniosku o dodatek węglowy a jego wypłatą. Pieniądze z tego tytułu są wypłacane przez samorządy, jednak te wcześniej muszą otrzymać środki od wojewodów.

Mieszkańcy gminy Jarocin żalą się, że nie otrzymują pieniędzy, choć już dawno minęło 60 dni.

 - Wniosek o dodatek złożyłem 15 września i nadal nie mam pieniędzy. To jest już przesada. Kupiłem trochę węgla, na który musiałem się zapożyczyć. Teraz złożyłem wniosek do gminy. Pieniądze już trzeba zapłacić, a dodatku nadal nie ma. Kiedy wreszcie wypłacą te pieniądze. Nigdzie nie ma żadnej informacji – skarży się jarociniak w rozmowie z portalem. 

        
Ilu mieszkańców gminy Jarocin otrzymało dodatek węglowy? 

                        
 Do Centrum Usług Społecznych (dawny Miejsko-Gminny Ośrodek Społecznych) wnioski o dodatek złożyło 8.800 osób. Środki otrzymało ponad 4 tysiące osób, czyli niecała połowa.


 - Jutro na sesji Rady Miejskiej Jarocina, która jest specjalnie zwołana, do budżetu gminy zostaną wprowadzone środki w wysokości 1,5 mln zł i kolejne kilkaset osób otrzyma dodatek węglowy, ale nadal to nie wyczerpuje całości naszych potrzeb. Szacuje, że będziemy potrzebowali jeszcze kolejne 1,5 miliona, aby wpłacić wszystkie dodatki węglowe - tłumaczy Igor Armon, dyrektor Centrum Usług Społecznych.   

Ile pieniędzy na dodatek węglowy trafiło do gminy Jarocin?      

Tłumaczy, że państwo nie przekazuje wystarczających środków. Pieniądze do gmin trafiają transzami. Pierwsza dla gminy Jarocin wyniosła 150 tys. zł, kolejna ponad 200 tys. zł. Teraz samorząd Jarocin otrzymał 1,5 mln zł. 

 - Liczymy na to, że do świąt wojewoda przekaże kolejne środki finansowe. My mamy wszystko przygotowane. Czekamy, tylko na spływ pieniędzy - dodaje dyrektor.  

I tłumaczy procedurę. 

- Pieniądze do mieszkańców gminy trafiają według kolejności składanych wniosków. Nikogo nie faworyzujemy. Do tej pory zrealizowaliśmy wnioski złożone do 8 września. Gdyby pieniądze były zapewnione w takiej wysokości, jaka jest nam potrzebna, to już byśmy wypłacili wszystkie dodatki węglowe. Mogę jedynie przeprosić wszystkich oczekujących na pieniądze za opóźnienia, które nie wynikają z naszej złej woli - podkreśla Igor Armon.

Wczoraj Burmistrz Jarocina zwołał konferencję prasową, podczas której poinformował, że "sytuacja związana z dystrybucja rządowego węgla dla mieszkańców jest dramatyczna”  

A Wy już otrzymaliście dodatek węglowy? Piszcie w komentarzach.     

Szanowni Internauci. Komentujcie, dyskutujcie, przedstawiajcie swoje argumenty, wymieniajcie poglądy - po to jest nasze forum i możliwość dodawania komentarzy. Prosimy jednak o merytoryczną dyskusję, o rezygnację z wzajemnego obrażania, pomawiania itp. Szanujmy się.

                                                                      

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy