Światowy Dzień Zapobiegania Utonięciu, został ogłoszony przez Światową Organizację Zdrowia (WHO) i obchodzony jest 25 lipca. Celem tego wydarzenia jest podkreślenie tragicznego i głębokiego wpływu utonięcia na rodziny ofiar oraz zaoferowanie rozwiązań ratujących życie, aby temu zapobiec.
Światowy Dzień Zapobiegania Utonięciu. Możemy zapobiec tragedii
Tylko w czerwcu i lipcu w Polsce utonęło 70 osób (stan na dzień 24 lipca). W ostatnich dniach całym krajem wstrząsnęła tragedia, do której doszło na obozie harcerskim nad jeziorem Ośno w miejscowości Wilcze (powiat wolsztyński).15-letni harcerz zginął, podczas wykonywania nocnego zadania. Według wstępnych ustaleń, ok. godz. 1.00 chłopiec wszedł do wody, by przepłynąć jezioro w ramach zdobywania harcerskiej sprawności. W pewnym momencie zniknął pod powierzchnią wody i już nie wypłynął. W związku ze zdarzeniem aresztowane zostały dwie osoby.
- 70 osób to nie jest tylko liczba — to ludzkie dramaty, to pustka po tych, którzy już nigdy nie wrócą do domu, do pracy, do szkoły. Dlatego to bardzo ważna akcja. Jest za dużo utonięć, a w wielu przypadkach możemy temu zapobiec. Najważniejsza jest profilaktyka. Ratownikami są wszyscy czy na ulicy, czy nad wodą – mówi nam ratownik wodny Dominik Kołaski, prezes WOPR Gołuchów.
To właśnie on wspólnie z córką Sandrą, która zresztą skończyła kurs w ramach Klubu Małego i Młodego Ratownika stworzyli niezwykły filmik edukacyjny. Po to, aby uzmysłowić wszystkim, jak poważny jest to problem.
80 akcji profilaktycznych WOPR Gołuchów
Z myślą o bezpieczeństwie nad wodą, od stycznia 2025 roku WOPR Gołuchów przeprowadził już ponad 80 akcji profilaktycznych.
- Edukacja, prewencja i świadomość zagrożeń to klucz do ratowania życia. Chcielibyśmy serdecznie podziękować wszystkim ratownikom oraz członkom WOPR Gołuchów za zaangażowanie, pasję i przeprowadzanie działań profilaktycznych na temat bezpieczeństwa nad wodą. Za każdą liczbą kryje się czyjeś imię, czyjaś rodzina, czyjaś historia. Niech ten dzień nie będzie tylko datą w kalendarzu. Niech będzie początkiem świadomości - podkreśla Dominik Kołaski.
Świadczą o tym liczby. Szacuje się, że co roku na świecie tonie się 236 000 osób, a utonięcie jest jedną z dziesięciu głównych przyczyn śmierci dzieci i młodzieży w wieku od 1 do 24 lat. Ponad 90% utonięć ma miejsce w rzekach, jeziorach, studniach i domowych zbiornikach wody.
Światowy Dzień Zapobiegania Utonięciu. Podejmijmy działania
Dlatego właśnie Światowa Organizacja Zdrowia wzywa do podjęcia działań w zakresie zapewnienia bezpieczeństwa dla dzieci i młodzieży poprzez:
- montaż barier zabezpieczających w miejscach niebezpiecznych przed dostępem do wody,
- planowanie takich placówek jak nt. żłobki, przedszkola, szkoły z dala od wody,
- zapewnienie dzieciom odpowiedniej opieki dorosłych,
- podczas nauka pływania, uwzględnić zasady bezpieczeństwa w wodzie i bezpiecznego ratownictwa,
- szkolenie osób postronnych w zakresie bezpiecznego ratownictwa i resuscytacji,
- ustalanie i egzekwowanie bezpiecznych przepisów dotyczących żeglugi, żeglugi i promów,
- usprawnienie zarządzania ryzykiem powodziowym,
ZOBACZCIE FILMIK STWORZONY PRZEZ DOMINIKA KOŁASKIEGO I JEGO CÓRKĘ SANDRĘ:
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.