Lidia Czechak, jako kolejna z listy PiS-u po Marlenie Maląg z największą liczbą głosów w naszym okręgu, zajęła w sejmie miejsce byłej minister, która z ramienia Prawa i Sprawiedliwości w wyborach do Parlamentu Europejskiego zdobyła mandat europosła.
Kim jest Lidia Czechak, posłanka z Jarocina?
Lidia Czechak ma 48 lat, jest mężatką i ma dwoje dzieci. Jej mąż Maciej, przedsiębiorca, startował w niedawnych wyborach samorządowych do rady powiatu. Teściowa Dorota była radną w poprzedniej kadencji, zasiada w radzie seniorów.Świeżo upieczona posłanka ukończyła studia na kierunku prawo na Uniwersytecie Adama Mickiewicza w Poznaniu. Jest też absolwentką studiów na kierunku integracja europejska na Akademii Rolniczej im. Augusta Cieszkowskiego w Poznaniu oraz na kierunku zarządzanie kadrami na Wyższej Szkole Bankowej w Poznaniu.
Jest jedną z niekwestionowanych liderek jarocińskich struktur Prawa i Sprawiedliwości. Była kandydatką tej partii na posła w wyborach w 2011, 2015 i 2019 roku. Wcześniej - w 2010 roku, startowała na stanowisko burmistrza Jarocina. Obok Janusza Krawca zasiadała także w zarządzie PiS-u w okręgu kalisko-leszczyńskim. W 2021 r. była brana pod uwagę, jako potencjalna kandydatka na wojewodę wielkopolskiego.
Od 2006 roku pracowała w Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa. Najpierw w Jarocinie, a później w Poznaniu. Była zastępcą kierownika agencji, a potem krótko jej dyrektorem. Funkcje pełniła do listopada 2018 roku, kiedy została wybrana starostą jarocińskim. Po upływie kadencji, w tym roku, radni po raz drugi powierzyli jej tę funkcję.
Jako starosta wzięła szczególna odpowiedzialność za sprawy jarocińskiego szpitala. Na swoją zastępczynię powołała Katarzynę Szymkowiak, która zajmuje się przede wszystkim sprawami inwestycyjnymi. Trzecim - etatowym członkiem zarządu powiatu jest Mariusz Stolecki. Jego pieczy powierzone zostały kwestie związane z oświatą i opieka społeczną.
Jednymi z ważniejszych wydarzeń pierwszej kadencji Lidii Czechak na stanowisku starosty jarocińskiego były wizyty w Jarocinie najważniejszych osób w państwie - prezydenta Andrzeja Dudy w 2019 roku i premiera Mateusza Morawieckeigo w 2020 roku.
Wyniki Lidii Czechak w wyborach do Sejmu
Lidia Czechak o mandat poselski walczyła już sześciokrotnie. O miejsce w ławach przy ulicy Wiejskiej ubiegała się w wyborach parlamentarnych: 2005, 2007, 2011, 2015, 2019 oraz 2023. Za każdym razem kandydowała z list Prawa i Sprawiedliwości w okręgu nr 36, a więc kalisko-leszczyńskim. Jej wyniki prezentują się następująco
- Wybory 2005: kandyduje z piątego miejsca na liście i zdobywa 5279 głosów. Jest to czwarty wynik w okręgu, a jej komitet zgarnia trzy mandaty. Otrzymują je Witold Czarnecki, Andrzej Dera oraz Adam Rogacki. Warto także odnotować, że Prawo i Sprawiedliwość wygrywa te wybory i tworzy rząd, na którego czele staje Kazimierz Marcinkiewicz.
- Wybory 2007: kandyduje z czwartego miejsca na liście i zdobywa 10 782 głosy. Ponownie jednak jej partia zgarnia trzy mandaty w naszym okręgu, a ona ma czwarty wynik. Posłami wówczas zostali Jan Dziedziczak, Adam Rogacki oraz Andrzej Dera. PiS traci władzę na rzecz Platformy Obywatelskiej.
- Wybory 2011: kandyduje z piątego miejsca na liście i zdobywa 5236 głosów. Tym razem jest to dopiero piąty w naszym okręgu, a Prawo i Sprawiedliwość zgarnia znów trzy mandaty. Reelekcję uzyskują Jan Dziedzicak, Adam Rogacki i Andrzej Dera.
- Wybory 2015: kandyduje z siódmego miejsca na liście i zdobywa 5668 głosów. Jest to szósty wynik w okręgu, w którym PiS zdobywa pięć mandatów. Otrzymują je Joanna Lichocka, Jan Dziedziczak, Jan Mosiński, Tomasz Ławniczak i Piotr Kaleta. Partia dowodzona przez Jarosława Kaczyńskiego po dziesięciu latach odzyskuje władzę, a premierem zostaje Beata Szydło.
- Wybory 2019: kandyduje z szóstego miejsca na liście i zdobywa 11 276 głosów. Uzyskuje siódmy wynik w okręgu, a jej komitet wyborczy zdobywa sześć mandatów. Reelekcję uzyskali Jan Dziedziczak, Jan Mosiński, Tomasz Ławniczak i Piotr Kaleta. Oprócz nich w parlamencie znalazły się Marlena Maląg i Katarzyna Sójka. Prawo i Sprawiedliwość utrzymuje władze, a sprawuje ją rząd kierowany przez Mateusza Morawieckiego.
- Wybory 2023: kandyduje z siódmego miejsca na liście i zdobywa 7053. Uzyskuje szósty wynik w okręgu, a jej partia uzyskuje pięć mandatów. W wyniku wyborów do parlamentu europejskiego zajmuje jednak miejsce Marleny Maląg, która została eurodeputowaną. Oprócz niej z okręgu kalisko-leszczyńskiego do Sejmu dostają się Katarzyna Sójka, Jan Dziedziczak, Piotr Kaleta i Jan Mosiński. PiS co prawda wygrywa wybory, ale nie ma wystarczającej większości w parlamencie i traci władzę.
Lidia Czechak zajęła w Sejmie miejsce Marleny Maląg, która została europosłanką
W wyniku tegorocznych wyborów do Parlamentu Europejskiego, mandat europosła z listy PiS-u w naszym okręgu zdobyła Marlena Maląg. Zgodnie z przepisami jej miejsce w sejmie zajęła kolejna osoba z listy z największą liczbą głosów. Jest nią Lidia Czechak - pierwsza w historii kobieta - posłanka z Jarocina. O takim scenariuszu wydarzeń pisaliśmy już kilka miesięcy temu.
„Możemy być dumni, że osoba tak zasłużona dla lokalnej społeczności, będzie reprezentować nasze interesy na forum najwyższej izby legislacyjnej w kraju. Jesteśmy przekonani, że doświadczenie zdobyte przez Lidię Czechak podczas pracy na stanowisku starosty jarocińskiego, będzie solidnym fundamentem dla przyszłych osiągnięć na arenie politycznej i że jako poseł na Sejm RP będzie kontynuowała swoją misję służenia ludziom z taką samą determinacją i oddaniem” - czytamy na profilu powiatu jarocińskiego w mediach społecznościowych.
Jakim posłem będzie Lidia Czechak? Czekamy na merytoryczne komentarze i udział w SONDZIE
[AKTUALIZACJA]
Lidia Czechak po złożeniu ślubowania w Sejmie, napisała w mediach społęcznościowych:
"Szanowni Państwo,dzisiaj ślubowanie i pierwsze posiedzenie.Uzyskanie mandatu posła do Parlamentu jest dla mnie ogromnym zobowiązaniem i motywacją do pracy na rzecz mieszkańców naszego okręgu. Dziękuje wszystkim osobom za tak liczne gratulacje i życzenia. Lidia Czechak, Poseł na Sejm RP."
PRZECZYTAJ TAKŻE
Kogo wybraliśmy do Parlamentu Europejskiego i jaka była frekwencja - są już oficjalne wyniki wyborów
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.