Reklama

Wybory w powiecie. Mamy nowego starostę. Kto jest zastępcą?

Opublikowano:
Autor:

Wybory w powiecie. Mamy nowego starostę. Kto jest zastępcą?  - Zdjęcie główne
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości

Komisarz wyborczy wyznaczył termin pierwszego posiedzenia Rady Powiatu Jarocińskiego. Zostaną na nim wybrane nowe władze - starosta, jego zastępca oraz prezydium rady.

 

 

[TA INFORMACJA OD 12.00 JEST AKTUALIZOWANA - odśwież lub wciśnij F5]

 

W przeciwieństwie go gmin, gdzie wójtowie i burmistrzowie wybierani są przez mieszkańców w wyborach bezpośrednich, władze powiatu wybierają radni.

 

W tegorocznych wyborach najwięcej osób do rady powiatu wprowadziło Prawo i Sprawiedliwość - 7. O jedną mniej, ugrupowanie burmistrza Jarocina Adama Pawlickiego - Ziemia Jarocińska. 4 reprezentantów ma Polskie Stronnictwo Ludowe, a 2 koalicja Platformy Obywatelskiej i Nowoczesnej. [szczegółowe wyniki - zobacz TUTAJ]

 

Żadne z ugrupowań nie ma większości. W tej sytuacji doszło do zawiązania koalicji PiS - PSL (11 radnych na 19). Rekomendację na starostę jarocińskiego z ramienia PiS-u otrzymała Lidia Czechak. Z kolei PSL na wicestarostę desygnował Katarzynę Szymkowiak.

 

 

Jak będzie, czy rzeczywiście władzę w powiecie przejmą kobiety - okaże się w czwartek - 22 listopada w czasie pierwszego posiedzenia nowo wybranej Rady Powiatu Jarocińskiego. A, że głosowanie będzie tajne, mówi się, że wszystko może się jeszcze zdarzyć.

 

Posiedzenie rozpocznie się o godz. 12.00 w sali konferencyjnej jarocińskiego starostwa. Wstęp wolny.

 

[ZAPRASZAMY NA RELACJĘ Z POSIEDZENIA - informacja będzie aktulizowana]

 

[AKTUALIZACJA 12.25]

 

Nowo wybrani radni powiatu jarocińskiego rozpoczęli obrady. Odebrali zaświadczenia o wyborze i złożyli ślubowanie. Przystępują teraz do procedury wyboru władz powiatu. Obrady prowadzi radny senior Jacek Jędraszczyk, były burmistrz gminy Żerków.

 

[12.45]

 

Radna Lidia Czechak zgłosiła kandydaturę Jana Szczerbania na przewodniczącego rady powiatu. Szczerbań pełnił tę funkcję w poprzedniej kadencji. Jest jedynym kandydatem. Trwa głosowanie w trybie tajnym.

 

[12.57]

 

Jan Szczerbań został przewodniczącym Rady Powiatu Jarocińskiego na kadencję 2018 - 2023. Otrzymał 13 głosów poparcia. 5 radnych było przeciwnych.

 

Zgłoszono kandydatów na wiceprzewodniczących. Są nimi: Hanna Szałkowska, Teodor Grobelny oraz Michał Urbaniak. Trwają przygotowania do tajnego głosowana.

 

[13.38]

 

W wyniku głosowania nowymi wiceprzewodniczącymi rady powiatu zostali: Hanna Szałkowska (w przeszłości wiceburmistrz Jarocina) i Teodor Grobelny (ustępujący dzisiaj starosta).

 

[13.43]

 

Radny Mirosław Drzazga zgłasza kandydaturę Lidii Czechak na stanowisko starosty - przewodniczącej zarządu powiatu.Nikt więcej nie został zgłoszony. Nazwisko Lidii Czechak było wymieniane, jako przyszłego starosty już od czasu wyborów samorządowych. Wtedy radna Czechak uzyskała rekomendację Prawa i Sprawiedliwości na najważniejsze stanowisko w powiecie.

Trwa głosowanie w trybie tajnym.

 

[13.59]

Lidia Czechak została wybrana starostą jarocińskim. Głosowało na nią 16 radnych, 2 wstrzymało się od głosu.

Starosta Lidia Czechak zgłasza kandyaturę Katarzyny Szymkowiak na stanowisko wicestarosty. Jest to jedyna kandydatura. Trwa przygotowania do głosowania.

 

13 głosami "za" radni wybrali Katarzynę Szymkowiak wicestarostą jarocińskim.

 

[14.50]

 

Radni wybrali dwóch etatowych członków zarządu powiatu. Zostali nimi: Mirosław Drzazga i Mariusz Stolecki. Tym samym zarząd powiatu będzie liczył czterech członków: starostę, jako szefa zarządu, wicestarostę oraz dwóch etatowych członków.

Trwa wybór członków komisji stałych rady powiatu.

 

[15.42]

 

Rada powiatu zakończyła obrady.

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE