reklama

Jarocin będzie miał posła? To jest możliwe i to jeszcze w tym roku!

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

Jarocin będzie miał posła? To jest możliwe i to jeszcze w tym roku! - Zdjęcie główne
Zobacz
galerię
11
zdjęć

reklama
Udostępnij na:
Facebook
WiadomościJesienne wybory parlamentarne nie przyniosły ziemi jarocińskiej ani posła, ani senatora. Choć dobre wyniki osiągnęły nasze kandydatki - między innymi Lidia Czechak (PiS), Urszula Wyremblewska - Korzyniewska (KO PO), czy Agnieszka Rybacka (TD). Okazuje się jednak, że nic straconego i Jarocin może mieć posłankę w 2024 roku. Jak to możliwe?
reklama

PiS właśnie ogłosił listy w wyborach do Europarlamentu. Przypominamy naszą publikację. 

Ostatnim posłem z Jarocina był Krzysztof Kłosowski, który do parlamentu trafił na kanwie sukcesu Ruchu Palikota w 2011 roku. Jako jedynka na liście w okręgu kalisko-leszczyńskim dostał wówczas ponad 13.000 głosów. Swoją karierę w parlamencie zakończył już jako poseł SLD. W kolejnych wyborach - w 2015 i 2019 roku - sukcesu nie powtórzył. 

Jarocin bez posła po wyborach w 2023 

W jesiennych wyborach najwięcej głosów na naszym terenie zyskali kandydaci Koalicji 15-go października (KO PO, N., Zieloni, Trzecia Droga i Nowa Lewica). Do parlamentu weszło 7 osób - Wiesław Szczepański (NL), Karolina Pawliczak, Grzegorz Rusiecki, Jarosław Urbaniak i Mariusz Witczak (wszyscy KO PO), a także Andrzej Grzyb i Barbara Oliwiecka (TD). Prawo i Sprawiedliwość wprowadziło 5 posłów - Jana Dziedziczaka, Piotra Kaletę, Jana Mosińskiego, Marlenę Maląg i Katarzynę Sójkę. Niestety do sejmu nie dostał się żaden kandydat pochodzący bezpośrednio z naszego terenu.  

reklama

Najlepsze wyniki osiągnęli

Agnieszka Rybacka (TD) - 1980 głosów

Lidia Czechak (PiS) - 7.053 głosy  

Dawid Śmigielski (NL) - 1.151 głosów

Dorota Wieczorek (NL) - 888 głosów 

Starosta Lidia Czechak o włos w sejmie  

To czy mandat przypadnie Lidii Czechak, czy jednak Janowi Mosińskimu ważyło się do ostatnich godzin. Finalnie to Mosiński dostał o 268 głosów więcej i to on zasiadł w ławach sejmowych w klubie PiS. Dla porównania - w wyborach w 2019 roku Lidia Czechak uzyskała o wiele lepszy wynik - wówczas głosowało na nią 11.276 osób. Miała jednak zdecydowanie mocniejszą kampanię.  

reklama

Najlepszy rezultat spośród wszystkich kandydatów w naszym okręgu zrobiła Marlena Maląg, którą poparło blisko 110.000 tysięcy wyborców. Była minister rodziny i polityki społecznej w rządzie Mateusza Morawieckiego była kojarzona i rozpoznawalna na naszym terenie. Często pojawiała się przy okazji różnych programów socjalnych, czy przedsięwzięć. Osobną sprawą była jej mocna kampania wizerunkowa. Wynik nie wziął się więc znikąd. Dość dodać, że powiecie jarocińskim zdobyła najwięcej głosów spośród wszystkich kandydatów. 

Eurowybory mogą dać Jarocinowi posła? 

Eurowybory w Polsce zaplanowano na niedzielę, 9 czerwca. Ten termin jest już pewny. W kwietniu (tydzień po Wielkanocy) wybraliśmy nowe władze samorządowe. W świecie nie tylko lokalnej polityki mówi się o tym, że jednym z murowanych kandydatów na europosła może być obecna poseł Marlena Maląg. W wyborach do Europarlamentu Polska podzielona jest na 13 okręgów. Wielkopolska w całości stanowi okręg nr 7.

reklama

W wyborach w 2019 roku do PE z naszego terenu dostali się Ewa Kopacz, Leszek Miller, Sylwia Spurek, Zdzisław Krasnodębski i Angelika Możdżanowska. Dwoje ostatnich startowało z listy PiS - zdobywając odpowiednio 164.035 głosów i 76.953 głosy. Wszystko wskazuje na to, że gdyby na start zdecydowała się Marlena Maląg prawie pewne jest, że zdobyłaby miejsce w Europarlamencie.

Marlena Maląg do Europarlamentu, Lidia Czechak posłanką?

Wiadomo, że nie można łączyć mandatu do parlamentu krajowego z eurodeputowanym. Co to oznacza dla ziemi jarocińskiej? Otóż moglibyśmy mieć trzeciego - po Tadeuszu Sytku i Krzysztofie Kłosowskim - w historii wolnej Polski posła, a w zasadzie pierwszą posłankę z Jarocina. Mowa oczywiście o obecnym staroście  - Lidii Czechak, która zrobiła szósty wynik na liście PiS-u w ubiegłorocznych wyborach i to ona weszłaby z automatu do sejmu, gdyby ławy na rzecz Brukseli opuściła była minister rodziny.

reklama

Czy ten scenariusz jest realny? Lidia Czechak zapewnia, że jest skoncentrowana na samorządzie powiatowym. W kwietniowych wyborach walczyła o mandat radnej. Dostała 1795 głosów. Lokalny PiS nie miał swojego kandydata na burmistrza Jarocina. Poparł za to Katarzynę Szymkowiak, dzisiaj wicestarostę jarocińskiego. W drugiej turze wyborów 21 kwietnia, lokalne struktury partii postawiły - nie wprost - na Urszulę Wyremblewską-Korzyniewską. 

- Albo wygra Lidka w powiecie i weźmie Kasię, albo wygra Kasia i weźmie do współpracy Lidkę - wieszczył jeden z lokalnych działaczy.

PiS skupia się teraz na samorządzie  

Póki co nikt nie zgłosił zamiaru i list do Europarlamentu. Ba nie ma jeszcze kalendarza wyborczego. Co na to sama zainteresowana?

- Dla mnie to tak odległy czas, że nie ma żadnych tematów. Pani poseł nigdzie oficjalnie nie potwierdziła, że startuje, a jeszcze musi wygrać. Ja skupiam się na powiecie - ucina pytania Lidia Czechak.       

Sytuacja głównej partii opozycyjnej też się skomplikowała. “Zbliżają się wybory do Parlamentu Europejskiego. Liczba mandatów jest jednak ograniczona, a na listach Prawa i Sprawiedliwości robi się tłok. Według nieoficjalnych informacji kandydować mają Mariusz Kamiński i Maciej Wąsik, ale też Przemysław Czarnek, Ryszard Terlecki, Marek Kuchciński czy Daniel Obajtek” - donosi TVN24.

Póki co otoczenie posłanki nie potwierdza, ani nie zaprzecza ewentualnym planom związanym z Brukselą.

- Skupiamy się w tej chwili wyłącznie na nadchodzących wyborach samorządowych, nie ma tworzonych list i tak naprawde oficjalnie nie rozmawialiśmy na ten temat  - rozwiewa Tomasz Ławniczak, asystent posłanki Maląg, w poprzedniej kadencji poseł z naszego terenu. 

Marlena Maląg kandydatką na europosła z naszego okręgu

[AKTUALZACJA 1 MAJA]   

I już wszystko jasne. PiS ogłosił swoich kandydatów w Eurowyborach 7 czerwca. Zgodnie z naszymi przewidywaniami z Wielkopolski (okręg nr 7) startuje Marlena Maląg. Listę, jak informują media otworzy prezydencki minister Wojciech Kolarski Za nim znaleźli się wieloletni europoseł Ryszard Czarnecki i była minister rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg. Kolejni na liście są Bartłomiej Wróblewski, Marcin Porzucek, Joanna Szczechowska, Marek Sowa, Katarzyna Rzepecka-Andrzejak, Joanna Haraszczak i Leszek Galemba - podaje TVN24.

Marlena Maląg ma ogromne szanse na mandat. Słychać jednak, że nowa starosta Lidia Czechak póki co, nie jest zainteresowana miejscem w Sejmie. Czy to się jeszcze może zmienić? 

Chcielibyście, żebyśmy mieli "swojego posła"? Piszcie w komentarzach.   

Szanowni Internauci. Komentujcie, dyskutujcie, przedstawiajcie swoje argumenty, wymieniajcie poglądy - po to jest nasze forum i możliwość dodawania komentarzy. Prosimy jednak o merytoryczną dyskusję, o rezygnację z wzajemnego obrażania, pomawiania itp. Szanujmy się.  

reklama
Sonda / plebiscyt została wyłączona przez administratora
WRÓĆ DO ARTYKUŁU
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama