Afrykański pomór świń (African Swine Fever - ASF) to szybko szerząca się, zakaźna choroba wirusowa, na którą podatne są świnie domowe oraz dziki. W przypadku wystąpienia ASF w stadzie, dochodzi do dużych strat - zakażenie przebiega powoli i obejmuje znaczny odsetek zwierząt, przy czym śmiertelność zwierząt sięga nawet 100%.
Jak informuje Główny Inspektorat Weterynarii, wirus jest wyjątkowo odporny na działanie niskich temperatur i zachowuje właściwości zakaźne we krwi, kale, tkankach (zwłaszcza surowych, niedogotowanych produktach z mięsa wieprzowego lub dzików) przez okres nawet 3-6 miesięcy. Ludzie nie są wrażliwi na zakażenie wirusem ASF, w związku z czym choroba ta nie stwarza zagrożenia dla ich zdrowia lub życia.
Najczęstszym sposobem zakażenia zwierząt jest bezpośredni lub pośredni kontakt z osobnikami zakażonymi. Rozprzestrzenianie się wirusa jest stosunkowo łatwe. AFS jest przenoszony poprzez osoby i pojazdy odwiedzające gospodarstwo, skażony sprzęt i narzędzia, zwierzęta mające swobodny dostęp do gospodarstwa (gryzonie, koty, psy), jak również przez skażoną paszę, wodę oraz skarmianie zwierząt odpadami kuchennymi (zlewkami) zawierającymi nieprzetworzone mięso zakażonych świń lub dzików.
Spotkanie dla hodowców świń w Nowym Mieście
Na terenie powiatu śremskiego pojawił się dzik z dodatnim wynikiem na obecność wirusa ASF. W związku, z tym Powiatowy Lekarz Weterynarii w sąsiednim powiecie średzkim wraz z Urzędem Gminy w Nowym Mieście nad Wartą zapraszają hodowców trzody chlewnej na spotkanie, które odbędzie się we wtorek, 23 maja, o godzinie 13.00 w Gminnym Ośrodku Kultury w Nowym Mieście. Tematem będzie bioasekuracja - a więc zabezpieczenie gospodarstw rolnych przed wirusem ASF.
ZOBACZ TEŻ
Szanowni Internauci. Komentujcie, dyskutujcie, przedstawiajcie swoje argumenty, wymieniajcie poglądy - po to jest nasze forum i możliwość dodawania komentarzy. Prosimy jednak o merytoryczną dyskusję, o rezygnację z wzajemnego obrażania, pomawiania itp. Szanujmy się.
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.