Z raportu Federacji Polskich Banków Żywności wynika, że co roku marnuje się blisko 5 mln ton żywności. W przypadku mieszkańców Wielkopolski jest to około 0,5 mln ton. Za 60% wyrzucanego jedzenia odpowiadają sami konsumenci, którzy dokonują nieracjonalnych zakupów. Dlatego samorząd naszego województwa jako pierwszy w Polsce uruchomił programy, które mają pomóc w racjonalnym zagospodarowaniu żywność oraz pokazywać, jak najlepiej wykorzystać nadwyżki produktów.
Jak nie marnować żywności z marszałkiem w Jarocinie
W edukację aktywnie włączają się również Wielkopolski Bank Żywności w Poznaniu, Bank Żywności w Koninie oraz Pilski Bank Żywności, które prowadzą pokazy kulinarne skierowane dla dzieci, młodzieży i seniorów połączone z degustacją. Jedną z grup, dla których organizowane są takie warsztaty są słuchacze i sympatycy Uniwersytetów Trzeciego Wieku działających na terenie Wielkopolski. Wczoraj (czwartek 29 lutego) taki pokaz zorganizowany przez Koniński Bank Żywności odbył się w Jarocińskim Ośrodku Kultury.Wziął w nim udział wicemarszałek Krzysztof Grabowski, który przedstawił założenia wielkopolskiego programu oraz możliwości uzyskania dotacji na działania związane z niemarnowaniem żywności oraz Jan Grzesiek, radny Sejmiku Województwa Wielkopolskiego, a zarazem prezes Banku Spółdzielczego w Jarocinie. W trakcie pogadanki na temat sposobów racjonalnego wykorzystania produktów kucharze pracowali nad daniem, którego można było spróbować na zakończenie. Zupa gulaszowa z wykorzystaniem warzyw, ziemniaków, pomidorów i mięsa była bardzo dobra. Smakowała wszystkim uczestnikom czwartkowego spotkania. Panie otrzymały też broszurę "Kuchnia bez strat" z pomysłami na zagospodarowanie nadwyżek produktów spożywczych. Na podsumowanie wręczone zostały również upominki i dyplomy. W imieniu Jarocińskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku jako współorganizatora wydarzenia list gratulacyjny z rąk marszałka Grabowskiego odebrała prezeska Aleksandra Kantorska.
W ramach wojewódzkiej inicjatywy powstają "Wielkopolskie Jadłodzielnie". Jedna z takich lodówek jest w Jarocinie
W ramach „Programu ograniczania marnotrawstwa i strat żywności w Wielkopolsce na lata 2021-2025” organizowane są także konkursy skierowane przede wszystkim do gmin oraz organizacji pozarządowych. Od trzech lat wspierany jest transport i magazynowanie żywności, powstawanie jadłodzielni, zakup małych mobilnych kuchni warsztatowych oraz uruchamianie ośrodków ograniczania marnotrawstwa żywności i pomocy żywnościowej.Na walkę z ograniczeniem marnowania żywności przeznaczono do tej pory już ponad 3 miliony złotych. Jedną z cennych inicjatyw, w które włączył się również Jarocin są „Wielkopolskie Jadłodzielnie”, czyli kontenery z lodówką i regałem. Dzięki temu zamiast wyrzucać, mieszkańcy mogą dzielić się nadwyżkami żywności z innymi.
W ramach programu w subregionach - poznańskim, konińskim, kaliskim i pilskim - stworzone zostały „Ośrodki Ograniczania Marnotrawstwa Żywności i Pomocy Żywnościowej”, których rolą jest również organizowanie działań edukacyjnych i informacyjnych. Od trzech lat podczas targów „Smaki Regionów” w Poznaniu dla uczniów z wielkopolskich szkół o profilu gastronomicznym organizowane są pokazy kulinarne z wykorzystaniem produktów zagrożonych marnotrawstwem.
ZOBACZ RÓWNIEŻ:
Szanowni Internauci. Komentujcie, dyskutujcie, przedstawiajcie swoje argumenty, wymieniajcie poglądy - po to jest nasze forum i możliwość dodawania komentarzy. Prosimy jednak o merytoryczną dyskusję, o rezygnację z wzajemnego obrażania, pomawiania itp. Szanujmy się.