Reklama

Słabo oświetlone przejście dla pieszych w Żerkowie. Mieszkańcy się niepokoją

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor: | Zdjęcie: A. Gauza

Słabo oświetlone przejście dla pieszych w Żerkowie. Mieszkańcy się niepokoją - Zdjęcie główne

foto A. Gauza

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości Przejście dla pieszych na rynku w Żerkowie jest słabo oświetlone - sygnalizują mieszkańcy. - Po zmierzchu trudno zauważyć przechodnia. To wprost proszenie się o tragedię - dodają internauci. Co na to żerkowski magistrat?

Reklama

W okresie jesienno-zimowym szybko zapada zmrok. Często widoczność ograniczają mgły. W takich warunkach wszyscy uczestnicy ruchu drogowego - w tym piesi, muszą pamiętać o zachowaniu szczególnej ostrożności i noszeniu elementów odblaskowych. 

Słaba widoczność na przejściu dla pieszych w Żerkowie

Mieszkańcy Żerkowa zwracają uwagę na niedostateczne oświetlenie pasów na rynku w mieście, umożliwiających przejście od skweru na przystanek PKS.

Po zmierzchu trudno zauważyć przechodnia - sygnalizuje mieszkanka.

Udaliśmy się na miejsce i faktycznie, po zachodzie słońca, jeśli przechodzień nie ma na sobie odblasków, a jeszcze jest mgła, łatwo go przeoczyć. Może to doprowadzić do niebezpiecznej sytuacji, a nawet tragedii.

"Wszystkie przejścia przez jezdnie powinny być oświetlone. Ostatnio jechałam akurat przez rynek w Żerkowie wieczorem w tej mgle i faktycznie tam nic nie widać" - pisze na profilu jarocinska.pl na Facebooku Paulina. - "To wprost proszenie się o tragedię" - komentuje Waldemar.

Gmina doświetli przejście dla pieszych w Żerkowie?

Zwróciliśmy się z zapytaniem do urzędu miasta w Żerkowie, czy samorząd ma w planach doświetlenie tego przejścia lub podjęcie innych działań wpływających na poprawę bezpieczeństwa - zarówno pieszych, rowerzystów, jak i kierowców.

Podczas planowanej reorganizacji ruchu, wskazane przejście dla pieszych zostanie przebudowane jako przejście wyniesione oraz zostanie odpowiednio oznakowane - informuje Monika Marek.

Kiedy to nastąpi? Obecnie gmina rozstrzygnęła przetarg na dostarczenie znaków drogowych potrzebnych do wykonania przedsięwzięcia. Jak czytamy w ofercie, termin wykonana zadania wyznaczono na 9 grudnia tego roku. Natomiast, jak informuje Urząd Miasta i Gminy Żerków, wykonanie samej organizacji ruchu planuje się do połowy 2023 roku.

Reorganizacja ruchu w centrum Żerkowa. Co zostanie zmienione?

W ramach reorganizacji, gmina zamierza zwiększyć ilość miejsc parkingowych w obrębie Rynku, zmienić lokalizację przystanku autobusowego oraz uporządkować parkowanie wzdłuż ul. Moniuszki, Jarocińskiej i Targowisko. 

Jakie zmiany przewidziano?

  • wyznaczenie pasa postojowego wzdłuż ulic: Stanisława Moniuszki i Jarocińskiej - drogi powiatowe (w miejscach możliwych) wraz z przekwalifikowaniem ich jako drogi jednokierunkowe,
  • wykonanie w obrębie skrzyżowania ulicy Moniuszki z ulicą Kościelną wyniesionego skrzyżowania wymuszającego zmniejszenie prędkości poruszających się pojazdów,
  • likwidacja istniejącego na Rynku przystanku autobusowego i przeniesie go w obręb ulicy Targowisko (zwiększy to ilość miejsc parkingowych),
  • wyznaczenie dodatkowych pasów postojowych i miejsc parkingowych w obrębie ulicy Targowisko (drogi gminne) wraz z wprowadzeniem na niektórych jej odcinkach ruchu jednokierunkowego,
  • uporządkowanie istniejącego oznakowania.
 

Wszystkie proponowane zmiany mają przede wszystkim znaczący wpływ na poprawę bezpieczeństwa osób uczestniczących w ruchu drogowym jak i pieszym - argumentuje żerkowski magistrat.

Jak zachować bezpieczeństwo na drogach jesienią i zimą? Policja radzi

Uważam, że mnóstwo jest takich niedoświetlonych przejść, do tego pieszy ubrany na czarno. Kierowca wjeżdżając z miejsca oświetlonego ma marne szanse aby dostrzec osobę, o tragedię nie problem! - pisze Artur.

Do największej liczby wypadków z udziałem pieszych dochodzi właśnie  jesienią i zimą. Nieoświetlone drogi, brak wyznaczonych miejsc do bezpiecznego poruszania się pieszych oraz niewłaściwy sposób korzystania z dróg przez samych pieszych sprawia, że dochodzi do wielu zdarzeń drogowych.

Co więc należy zrobić, by móc bezpiecznie poruszać się ulicami, nawet wieczorem?

Policja przypomina, że po zmroku pieszy ubrany w ciemny strój jest widziany przez kierującego pojazdem z odległości około 40 metrów. Natomiast osoba piesza, mająca na sobie elementy odblaskowe, staje się widoczna nawet z odległości 150 metrów

Dodatkowo od 31 sierpnia 2014 roku każdy pieszy, który porusza się po zmierzchu po drodze poza obszarem zabudowanym, musi mieć odblask umieszczony w sposób widoczny dla kierujących. Za brak elementu odblaskowego grozi mandat. Rowerzyści nie powinni zapominać o prawidłowym oznakowaniu swoich pojazdów tak, aby te były widoczne na ulicy.

ZOBACZ TEŻ

Szanowni Internauci. Komentujcie, dyskutujcie, przedstawiajcie swoje argumenty, wymieniajcie poglądy - po to jest nasze forum i możliwość dodawania komentarzy. Prosimy jednak o merytoryczną dyskusję, o rezygnację z wzajemnego obrażania, pomawiania itp. Szanujmy się

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy