Jesteś obywatelem Polski i masz nie mniej niż 30. i nie więcej niż 70. lat, korzystasz z pełni praw cywilnych i obywatelskich, posiadasz co najmniej wykształcenie średnie, pracujesz lub prowadzisz działalność gospodarczą - i co ważne - masz nieskazitelny charakter - możesz zacząć pracę w Sądzie Rejonowym w Jarocinie lub Sądzie Pracy w Kaliszu.
Kto może zgłosić kandydatów na ławników z gminy Jarocin?
Jest to możliwe, ponieważ na wniosek prezesa Sądu Okręgowego w Kaliszu, burmistrz Jarocina ogłosiła wybory uzupełniające na ławników do Sądu Rejonowego w Kaliszu (do orzekania w sprawach z zakresu prawa pracy) i Sądu Rejonowego w Jarocinie na kadencję 2024-2027.Możliwość zgłaszania kandydatów mają:
- prezesi sądów,
- stowarzyszenia,
- inne organizacje społeczne i zawodowe z wyłączeniem partii politycznych,
- co najmniej 50 osób mających czynne prawo wyborcze i zamieszkujących na stałe w gminie Jarocin.
- posiadająca obywatelstwo polskie i korzystająca z pełni praw cywilnych i obywatelskich,
- mająca nieskazitelny charakter,
- ukończyła 30 lat, a nie przekroczyła 70,
- jest zatrudniona lub prowadzi działalność gospodarczą,
- mieszkająca w miejscu kandydowania co najmniej od roku,
- ma zdolność - ze względu na stan zdrowia, do pełnienia obowiązków ławnika,
- posiada co najmniej wykształcenie średnie lub średnie branżowe.
- w Biurze Obsługi Miasta,
- Kancelarii Burmistrza (I piętro pokój nr 4),
- Biurze Rady Miejskiej (I piętro pokój nr 3).
Ostatecznego wyboru ławników dokonają radni Rady Miejskiej w Jarocinie.
CHOINKA JAROCIŃSKA - ZGŁOŚ SIĘ TUTAJ
Jakie prawa mają ławnicy?
Ławnicy w ciągu roku mogą uczestniczyć w rozprawach tylko przez 12 dni. Czas ten można wydłużyć jedynie z uwagi na ważne przyczyny. Pracodawca jest zobowiązany zwolnić ławnika na czas wykonywania czynności w sądzie.Za czas takiego zwolnienia ławnik zachowuje prawo do świadczeń wynikających ze stosunku pracy, z wyjątkiem prawa do wynagrodzenia.
Otrzymuje rekompensatę pieniężną za czas wykonywania czynności w sądzie, którymi są: udział w rozprawie lub posiedzeniu, uczestnictwo w naradzie nad wyrokiem, sporządzenie uzasadnienia lub uczestnictwo w posiedzeniu rady ławniczej, jeżeli został do niej wybrany.
Wysokość rekompensaty dla ławników biorących udział w rozpoznawaniu spraw w sądach powszechnych, za jeden dzień pełnienia obowiązków ławnika, wynosi 2,64% podstawy ustalenia wynagrodzenia zasadniczego sędziego.
Ławnikowi przysługuje ryczałt na pokrycie kosztów dojazdu do sądu w celu wykonywania czynności w sądzie środkami komunikacji miejscowej w wysokości 0,25% podstawy ustalenia wynagrodzenia zasadniczego sędziego.
Poza tym ławnicy zamieszkali poza siedzibą sądu otrzymują diety oraz zwrot kosztów przejazdu i noclegu według zasad ustalonych w tym zakresie dla sędziów.
Szczegółowe informacje i dokumenty dotyczące zgłaszania kandydatów na ławników z gminy Jarocin znajdziesz TUTAJ.
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.