W całej Polsce przeprowadzony zostanie spis rolny. Udział w nim jest obowiązkowy.
Spis rolny zostanie przeprowadzony w gospodarstwach rolnych u osób fizycznych (gospodarstwach indywidualnych), u osób prawnych oraz w jednostek organizacyjnych nie mających osobowości prawnej.
Wszystkie podmioty zobowiązane są do przekazania dokładnych, wyczerpujących i zgodnych z prawdą odpowiedzi. Można ich udzielić w formie samospisu internetowego, wywiadu telefonicznego lub bezpośrednio w trakcie rozmowy z rachmistrzem spisowym.
Wyniki spisu rolnego są jedynym źródłem, które pozwala dokładnie scharakteryzować polskie rolnictwo. Służą władzom lokalnym i centralnym do podejmowania trafnych decyzji strategicznych, opartych na analizie danych.
Osoby wykonujące prace spisowe są obowiązane do przestrzegania tajemnicy statystycznej. Przed przystąpieniem do pracy rachmistrzowie są pouczani o istocie tajemnicy statystycznej i sankcjach za jej niedotrzymanie.
Jeśli ktoś nie ma w domu dostępu do internetu, może wybrać się do gminnego biura spisowego - zapewniony tam zostanie bezpłatny dostęp do pomieszczeń wyposażonych w sprzęt komputerowy.
"Spiszmy się, jak na rolników przystało" - pod takim hasłem przeprowadzona zostanie ogólnopolska kampania informacyjna. W jej ramach rolnicy zostaną poinformowani o obowiązku spisowym, możliwych metodach spisu i bezpieczeństwie danych.
Spis przeprowadzony zostanie w okresie od 1 września do 30 listopada.
Szerzej na ten temat we wtorkowym wydaniu "Gazety Jarocińskiej".