reklama

Rocznie produkują 1,8 mln brojlerów. Właściciele gospodarstwa w Kruczynie - Wielkopolskimi Rolnikami Roku 2024. Nominacja dla pszczelarza z Jarocina [ZDJĘCIA]

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

Rocznie produkują 1,8 mln brojlerów. Właściciele gospodarstwa w Kruczynie - Wielkopolskimi Rolnikami Roku 2024. Nominacja dla pszczelarza z Jarocina [ZDJĘCIA] - Zdjęcie główne
Zobacz
galerię
29
zdjęć

reklama
Udostępnij na:
Facebook
WiadomościBeata i Marcin Majnertowie z Kruczyna (gm. Nowe Miasto) zostali Wielkopolskimi Rolnikami Roku 2024. Oprócz tytułu otrzymali również pamiątkową statuetkę Siewcy oraz nagrodę w wysokości 15 tys. zł. Wśród nominowanych do tego wyróżnienia byli również Izabella i Sławomir Studzińscy, prowadzący pasiekę w Jadwigowie.
reklama

51 gospodarstw z 27 powiatów przystąpiło do konkursu Wielkopolski Rolnik Roku 2024, który od 24 lat organizuje Urząd Marszałkowski Województwa Wielkopolskiego. Do tej pory uczestniczyło w nim prawie 1.500 rolników z całej Wielkopolski. Komisja konkursowa pod przewodnictwem prof. dr hab. Grzegorza Skrzypczaka z Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu po dwukrotniej wizytacji zgłoszonych miejsc, rekomendowała do nominacji 22 rolników, spośród których wyłoniono 10 laureatów. 

"Uczestnicy - nominowani, jak i laureaci - dowodzą, że mimo wielu wyzwań i trudów obecnie dotykających branżę rolniczą można realizować plany rozwoju i wdrażać nowoczesne technologie. Warto także podkreślić jak przez 24 lata Wielkopolskie obszary wiejskie się zmieniły. Wdrażane są rozmaite inicjatywy i programy. Modernizowana jest infrastruktura, poprawie ulegają bezpieczeństwo oraz warunki życia mieszkańców wsi. Wiele milionów złotych trafiło w ramach Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich oraz środków z budżetu województwa wielkopolskiego" - mówił podczas gali finałowej wicemnarszałek Krzysztof Grabowski.

reklama

10 najlepszych rolników z Wielkopolski dostało zaproszenie do Brukseli. Są wśród nich rolnicy z gminy Nowe Miasto 

W dziesiątce najlepszych z najlepszych zaleźli się Beata i Marcin Majnertowie z Kruczyna (gmina Nowe Miasto), którzy prowadzą 22-hektatowe gospodarstwo zajmujące się głównie hodowlą drobiu rzeźnego oraz produkcją roślinną, czyli uprawą zbóż i kukurydzy. Swoją działalność prowadzą na ogromną skalę, ponieważ rocznie "produkują" około 1 mln 800 tys. sztuk brojlerów.  

W ramach działań na rzecz ochrony środowiska prace polowe w gospodarstwie prowadzone są w systemie bezorkowym. Posiadają też odpowiedni park maszynowy, na który składa się m.in. ciągnik rolniczy z maszynami towarzyszącymi i ładowarka teleskopowa.  

reklama

- Nominacje i nagroda dla naszych rolników to niebywały sukces na który zapracowali ciężką pracą, radząc sobie w trudnych warunkach rosnącej konkurencji i wymagań stawianych rolnictwu. Jestem dumny i cieszę się z ich sukcesu, tym bardziej, iż z mojej wiedzy wynika, że jest to pierwsza taka nagroda, która trafiła na teren powiatu średzkiego - podkreśla Wiesław Schreiber, wójt gminy Nowe Miasto nad Wartą, który również brał udział w uroczystym podsumowaniu konkursu.

Podczas uroczystości w Sali Ziemi na Międzynarodowych Targach Poznańskich, na której wręczono nagrody regulaminowe - statetki oraz po 15 tys. zł dla każdego z 10 gospodarstw - nie zabrakło także niespodzianki. Laureaci otrzymali bowiem z rąk europosła Krzysztofa Hetmana zaproszenie do odwiedzenia Brukseli.

reklama

Po części oficjalnej rozpoczął się występ Mikołaja Przybylskiego, finalisty 15. edycji „The Voice of Poland”, a główną gwiazdą gali podsumowującej konkurs był zespół "Enej".  

W gronie 22 nominowanych do tytułu Wielkopolskiego Rolnika Roku 2024 byli pszczelarze z Jarocina 

W gronie 22 nominowanych gospodarstw znalazła się również pasieka towarowa prowadzona w Jadwigowie, w gminie Nowe Miasto Nad Wartą (powiat średzki). Należy ona do jarociniaka - Sławomira Studzińskiego, który prowadzi ją wraz z żoną Izabellą. Pasieka liczy obecnie 280 rodzin ma charakter wędrowny i dzięki współpracy z rolnikami posiadającymi wartościowe pożytki pszczele z powiatów jarocińskiego, wrzesińskiego oraz średzkiego, uzyskuje wysoką wydajność oscylującą w granicach 40 kg miodu uzyskiwanego od jednej rodziny pszczelej.

reklama

W ramach prowadzonej działalności pan Sławomir, który jest również prezesem Rejonowego Zrzeszenia Pszczelarzy w Jarocinie, prowadzi zajęcia promocyjne i edukacyjne w zakresie pszczelarstwa. W tym celu wykorzystuje m.in. ule pokazowe umożliwiające zapoznanie się z strukturą rodziny pszczelej. Można go spotkać w przebraniu bajkowego Gucia na wielu kiermaszach m.in. w Jarocinie. Prowadzone przez Sławomira Studzińskiego stowarzyszenie obchodzić będzie 145. rocznicę utworzenia organizacji zrzeszającej pszczelarzy oraz 25. rocznicę ufundowania sztandaru dla ich koła. Uroczysta inauguracja roku jubileuszowego miała miejsce na początku grudnia zeszłego roku, przy okazji wspomnienia św. Ambrożego, patrona osób zajmujących się pozyskiwaniem miodu.

ZOBACZ RÓWNIEŻ  

reklama
WRÓĆ DO ARTYKUŁU
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ

Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM

e-mail
hasło

Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
logo