Informacja o ubiegłotygodniowym trzęsieniu ziemi pod Jarocinem, którą portal jarocinska.pl podał jako pierwszy cieszyła się ogromnym zainteresowaniem naszych Czytelników i internautów. W poniedziałek Państwowy Instytut Geologiczny Państwowy Instytut Badawczy wydał komunikat dotyczący odnotowanych wstrząsów sejsmicznych niedaleko Jarocina.
Trzęsienie ziemi w Lubini Małej pod Jarocinem
Ziemia zatrzęsła się w środku nocy z 20 na 21 marca 2025 roku. Większość naszych mieszkańców wówczas spała.
"W dniu 21/03/2025 r. o godz. 02:51:58.3 (UTC) (tj. o godz. 03:51:58.3 czasu lokalnego) miał miejsce wstrząs sejsmiczny w rejonie Jarocina. Położenie epicentrum, wyznaczone na podstawie zapisów stacji sieci PSG_Sejs_NET, Sudeckiej Sieci Sejsmologicznej oraz danych o otwartym dostępie z Polskiej Sieci Sejsmologicznej PLSN, wybranych stacji: Czeskiej Regionalnej Sieci Sejsmologicznej CRSN, sieci MOravia NETwork (MONET) - czytamy w komunikacie.
Państwowy Instytut Geologiczny Państwowy Instytut Badawczy określił, że epicentrum miało miejsce około 10 km od Jarocina w rejonie Lubinii Małej (gm. Żerków) [ZOBACZ GALERIA]
Mieszkańcy Lubini Małej nie odczuli wstrząsów
Do wstrząsu sejsmicznego doszło w środku nocy. Czy osoby znajdujące się w epicentrum zauważyły coś niepokojącego? Dla większości informacja była zaskoczeniem.
- Nic nie odczułam, nic też nie słyszałam, aby ktoś coś zauważył. Jestem zaskoczona tymi informacjami, ale może ktoś z mieszkańców coś odczuł - mówi Angelika Taczała, radna z Lubini Małej w rozmowie z portalem.
6 stycznia 2012 roku również w gminie Żerków zatrzęsła się ziemia. Najsilniejsze wstrząsy odnotowano w Lgowie
Ten dzień ludzie zapamiętali.
- To było nie do opisania. Nikt nie wiedział co się dzieje. Jak wybuch i fala, która wszystkim wstrząsnęła. Wyszliśmy na dwór, żeby zobaczyć co się stało, czy czasem nie wybuchł u nas gaz. To były sekundy i wszystko wróciło do normy - opowiadała „Gazecie” mieszkanka z Lgowa, gdzie miało miejsce epicentrum.
To było już trzecie zjawisko sejsmiczne w rejonie Jarocina
Naukowcy ustalili, że miały one siłę 4 stopni w 12-stopniowej skali Mercallego i trwały kilka sekund. Z kolei magnituda wstrząsu z ubiegłego tygodnia to 2,3.
Jak podaje Państwowy Instytut Geologiczny Państwowy Instytut Badawczy w regionie Jarocina podobne zjawisko zarejestrowano również w dniu 6.05.2007 roku.
Czy mieszkańcy Jarocina i okolic mogą obawiać się kolejnych wstrząsów?
Czy trzy zjawiska sejsmiczne odnotowane w ostatnich latach na terenie powiatu mogą wskazywać, że będzie ich więcej. Czy po ubiegłotygodniowym zdarzeniu grożą nam wstrząsy wtórne? Czy będą występować coraz częściej?Takie pytania skierowaliśmy do Państwowego Instytutu Geologicznego - Państwowy Instytut Badawczy.
- Zjawisko zarejestrowane w dniu 21.03.2025 r. było trzecim zjawiskiem sejsmicznym zarejestrowanym instrumentalnie w regionie Jarocina. Zjawisko, które odczuli mieszkańcy regionu 6 stycznia 2012 r. miało dużo wyższą magnitudę tj. M3.8 w porównaniu do zjawiska sprzed kilku dni (M2.3). Dwa dni po zjawisku z 2012 r. w regionie epicentrum Instytut Geofizyki Polskiej Akademii Nauk zainstalował 5 stacji sejsmicznych celem monitorowania wstrząsów wtórnych. Nie zaobserwowano żadnych wstrząsów wtórnych w okresie 9-30.01.2012 r - odpowiada Kamila Karkowska.
Jednocześnie zaznacza, że zjawisko sprzed kilku dni osiągnęło magnitudę poniżej progu odczuwalności, więc prawdopodobnie mieszkańcy regionu go nie odczuli i nie powinno ono spowodować żadnych zniszczeń mienia. Naukowcy nie przewidują zjawisk wtórnych.
- Zarejestrowane dotychczas zjawiska nie pozwalają na określenie, czy zjawiska będą występować coraz częściej. Sytuacja wymaga dalszego monitorowania i analiz – podkreśla Kamila Karkowska.
ZOBACZ TAKŻE
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.