Reklama

Radny opozycyjny: Widmo licytacji jarocińskiego szpitala

Opublikowano: ndz, 10 paź 2021 06:46
Autor: | Zdjęcie: jarocinska.pl

Radny opozycyjny: Widmo licytacji jarocińskiego szpitala - Zdjęcie główne

Radny opzycyjny krytycznie o sytuacji jarocińskiego szpitala. Prezes lecznicy i starosta odpoerają zarzuty | foto jarocinska.pl

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości Radny Stanisław Martuzalski (PO) zarzuca władzom powiatu, że niedostatecznie angażują się w poprawę sytuacji ekonomicznej jarocińskiego szpitala. - Gdyby nie powiat, w ubiegłym roku szpital zostałby zlicytowany - mówi. W odpowiedzi starosta i prezes spółki udowadniają, że szpital jest skutecznie zarządzany.

- Szpital w Jarocinie dzisiaj umiera. Nie jest jedynym, ale jednym z wielu szpitali powiatowych w kraju, który znalazł się w takiej sytuacji. W ubiegłym roku, gdyby nie właściciel, jakim jest samorząd powiatowy, to ten szpital zostałby zlicytowany. Na wydatki bieżące powiat dołożył około 3 mln zł - mówił Stanisław Martuzalski, radny powiatowy, na konferencji prasowej w czasie wizyty posła PO Mariusza Witczaka.

Samorządowiec podkreślił, że ochrona zdrowia jest niedofinansowana, a rządowi prawicy nie zależy na poprawie sytuacji. W swojej wypowiedzi nawiązał do tego, że ludzie codziennie zbierają na leczenie.

- Ludzie w mediach społecznościowych błagają o pomoc. Chyba każdy z nas stara się pomóc osobom, którym państwo nie pomaga. Minister zdrowia i pan premier mówią, że mają poczekać ze swoją chorobą 5-7 lat, a wtedy będą odpowiednie nakłady - mówił działacz jarocińskiej platformy.  

Samorząd powiatowy w Jarocinie, zarządzany przez PiS, dla swoich partykularnych celów i korzyści nie angażuje się w próbę zmiany sytuacji. Warto byłoby, żeby mieszkańcy Jarocina i powiatu dowiedzieli się, o jakich zagrożeniach mówimy. Wynik finansowy szpitala rok do roku pogorszył się o 25 procent. Z około 4 mln do 5,2 mln zł straty w 2020 - kontynuował Stanisław Martuzalski. 

 
Radny opozycyjny: Widmo licytacji jarocińskiego szpitala. Nowa spółka miała już 3 mln zł strat       
 

O komentarz do sprawy poprosiliśmy prezesa szpitala. Henryk Szymczak przypomina, że to właśnie Stanisław Martuzalski jako ówczesny starosta podjął decyzję o przekształceniu szpitala w spółkę.

- Od samego początku działania szpitala jako w nowo powstałej spółce już odnotowano stratę w wysokości około 3 mln zł, która do dzisiaj jest wykazywana w bilansie. W 2012 roku szpital zrezygnował z kontraktu z NFZ o wartości około 2,6 mln zł, a w 2017 roku nie wykonał ryczałtu, to skutkowało utratą ryczałtu o około 700 tys. w 2018 roku. Takie działania spowodowały, że szpital ma obniżone przychody każdego roku o wspomniane wartości - wyjaśnia prezes szpitala.

Jednocześnie wskazuje, że blisko 75 procent budżetu szpitala pochłaniają wynagrodzenia, a podwyżki płac były wynikiem protestu pielęgniarek, położnych i ratowników. Dodatkowo każdego roku wzrasta minimalne wynagrodzenie w podmiotach leczniczych.

- Obecnie w szpitalu przeprowadzany jest audyt w celu optymalizacji oraz racjonalnego wydatkowania pieniędzy na wynagrodzenia - wyjaśnia prezes szpitala.
 

Radny opozycyjny: Widmo licytacji jarocińskiego szpitala. Uratowano oddział dziecięcy

 
Podkreśla, że pomimo trwającej pandemii wdrożono nowoczesne rozwiązania w szpitalu, jakby chociaż TOP-SOR, elektroniczną  dokumentację w zakresie zdarzeń medycznych, e-skierowanie czy e-receptę. 

-  Oddział dziecięcy uratowano przed zamknięciem i utworzono dodatkowo poradnię dziecięcą, dzięki czemu wzrósł przepływ pacjentów przez ten oddział i przez to wypracowano po raz pierwszy zysk - wylicza Henryk Szymczak.

- Skuteczne zarządzanie placówką przyniosło więc oczekiwane efekty, o czym świadczy I. miejsce w zakresie wykonania świadczeń nielimitowanych (103,77%) oraz 2. miejsce, jeżeli chodzi o wykonanie ryczałtu (108,41%) wśród wszystkich szpitali I stopnia w województwie wielkopolskim - zaznacza prezes szpitala.

W jego ocenie wzrost straty w 2020 roku do 5,2 mln, o której wspomina radny Martuzalski był wynikiem inflacji oraz kosztów związanych z covidem. Zarząd szpitala podaje, że na wysokość straty spółki miało wpływ konieczność zabezpieczenia apteki szpitalnej w medykamenty. W porównaniu do 2019 roku wartość zakupów wzrosła o 1,2 mln zł. Szef lecznicy podkreśla, że samorząd powiatowy każdego roku wspiera finansowo szpital.

Na zobowiązania kredytowe i obligacje zaciągnięte przed 2019 rokiem  obecnie powiat przeznacza około 1,6 mln zł. Natomiast na wydatki bieżące w ubiegłym roku samorząd przekazał 1,8 mln zł. Dzięki staraniom starosty Lidii Czechak pozyskaliśmy tylko w tym półroczu sprzęt medyczny o wartości około 1,6 mln zł - dodaje prezes.

Zaznacza również, że obecnie realizowany jest przez samorząd powiatowy zakup tomografu oraz RTG z infrastrukturą informatyczną o wartości 3,4 mln zł.

- Reasumując takiej pomocy szpital dotychczas nie miał - mówi Szymczak.


Lidia Czechak - starosta jarociński     

Problem finansowy szpitala narasta od 2010 r , w zeszłym roku ze względu na pandemię i brak możliwości wykonywania świadczeń nielimitowanych, strata była wyższa o milion niż rok wcześniej. Powiat nie tylko finansuje inwestycje, zakupy sprzętu, spłatę obligacji, ale wspiera też szpital w zachowaniu płynności finansowej. Zarząd po covidzie zlecił audyt szczegółowy, który jest na ukończeniu. Liczymy również, tak jak wszystkie lecznice w naszym województwie, na zwiększenie środków na szpitale. W podobnej sytuacji jest ponad 20 szpitali w Wielkopolsce.  W ostatnich 3 latach  duży wpływ na nasze finanse mają rządowe regulacje płacowe, sytuacja na rynku pracy - brak personelu medycznego, presje płacowe ze strony poszczególnych grup zawodowych, wzrost kosztów działalności - cen paliw, gazu, energii elektrycznej, materiałów medycznych itp., nowe regulacje prawne dotyczące np. minimalnych norm zatrudnienia pielęgniarek i położnych, finansowania ratownictwa medycznego itp. Zdrowie i życie mieszkańców naszego powiatu jest priorytetem, stąd wiele decyzji rady o pomocy szpitalowi.
 Jesteśmy od wielu lat w trudnej sytuacji i zarząd szpitala musi realizować program naprawczy. Niestety często jako rada powiatu stoimy przed dylematem: albo dokładamy, kosztem realizacji inwestycji, albo musielibyśmy zamknąć nierentowne oddziały. Po audycie i spotkaniu z radą nadzorczą szpitala poinformujemy o dalszych krokach.

Szanowni Internauci. Komentujcie, dyskutujcie, przedstawiajcie swoje argumenty, wymieniajcie poglądy - po to jest nasze forum i możliwość dodawania komentarzy. Prosimy jednak o merytoryczną dyskusję, o rezygnację z wzajemnego obrażania, pomawiania itp. Szanujmy się.   

   

 

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (21)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

 • 3 miesiące temu | ocena +1 / -0

  jarock zalogowany

  Jeśli chodzi o szpital to Jarocin ma tak strategiczne położenie ( ~70km od Poznania, Kalisza, Konina, Leszna, Gniezna, Ostrowa Wlkp. , ) na trasie S-11, że z "urzędu powinien tu być szpital "ponadregionalny" ! Tymczasem nam grozi "niepewny byt" a Pleszew ( mniejsza miejscowość ) kwitnie. Pani Starosto ! Panie Burmistrzu ! O co chodzi ??? P.s. By ... Rozwiń

  • 3 miesiące temu | ocena +6 / -0

   mieszkaniec

   obudź się, Jarocin już dawno stracił strategiczne znaczenie w każdej dziedzinie, no chyba że śmieci do ZGO z całego regionu, tu jest dno, zobacz średnią pensję tu i w innych miejscach, ludzie uciekają, praca jest tylko dla fizycznych za minimalną krajową

 • 3 miesiące temu | ocena +3 / -0

  xyz

  Tak to jest jak w radzie nadzorczej siedzą sami znajomi i koledzy. Ważne, aby kumple mieli posady. Rada Nadzorcza jest do wymiany.

 • 3 miesiące temu | ocena +4 / -0

  olo

  Kto przy zdrowych zmysłach trzyma prezesa na stanowisku który generuje z roku na rok kolejne tylko długi - ciekawe ile za to można inkasować do kieszeni miesięcznie - może gazeta ujawni mieszkańcom Jarocina zarobki prezesa - w tym szpitalu tylko rozbudowy - a gdzie pacjęci .

 • 3 miesiące temu | ocena +1 / -1

  Dr Judym

  Szpitale nie sa od zarabiana pieniędzy tylko od leczenia…nawet jak dyrektorem szpitala zostanie Pawlicki lub jego wazeliniarze to nic nie zmieni

  • 3 miesiące temu | ocena +1 / -1

   radna

   Nie wtrącaj tutaj Burmistrza Pawlickiego bo on nie ma nic do szpitala . Utrzymanie szpitaka jest w gestii POWIATU JAROCIŃSKIEGO Burmistrz Pawlicki wraz z Radą Gminy może tylko wspomóż szpital . A JUŻ NIE RAZ TO ZROBIŁA GMINA JAROCIN> Pomyliłeś człecze kompetencje Gminy i Powiatu.

  • 3 miesiące temu | ocena +1 / -1

   radna

   Nie wtrącaj tutaj Burmistrza Pawlickiego bo on nie ma nic do szpitala . Utrzymanie szpitaka jest w gestii POWIATU JAROCIŃSKIEGO Burmistrz Pawlicki wraz z Radą Gminy może tylko wspomóż szpital . A JUŻ NIE RAZ TO ZROBIŁA GMINA JAROCIN> Pomyliłeś człecze kompetencje Gminy i Powiatu.

  • 3 miesiące temu | ocena +2 / -0

   gdw

   Ok kiedy szpital stał się spółką z o.o. ma obowiązek zarabiać.

 • 3 miesiące temu | ocena +6 / -4

  xXx

  Ooooo staszko wyszedł z ukrycia :p czasem już on nie zarządzał? Nooo to wystarczy :)

 • 3 miesiące temu | ocena +9 / -1

  Dieter Bohlen

  Ja kompletnie nie rozumiem o co ta burza. Po co nam ten i inne szpitale? Jest w kraju wiele ważniejszych kwestii. Odbudowa pałacu saskiego, budowa CPK, przekop Mierzei Wiślanej, badanie trwałości małżeństw w Peru. A wszyscy tylko ochrona zdrowia, szpitale, zdrowie. Ludzie!!! Nie szkoda to pieniędzy?

  • 3 miesiące temu | ocena +6 / -2

   alex

   Zapomniałeś o 500 plus czyli finansowanie dzieci na które nie stać ich rodziców, oraz utrzymanie kościoła katolickiego czyli 2 miliardy rocznie oficjalnych wydatków, plus jeszcze te nieoficjalne no i oczywiście utrzymanie misyjnej TVP kolejne 2 miliardy rocznie. Są ważniejsze rzeczy niż szpitale i zdrowie publiczne.

 • 3 miesiące temu | ocena +15 / -2

  idzie jesień

  niech zatrudnią więcej pisowskich tłustych kotów to "sukces" pewny, pisowcy kpią sobie z ludzi, którzy ciężko zapierda....ją, jaki z tego p. Szymczaka menadżer szpitalnictwa albo czegokolwiek, albo starościna L. Czechakowa czy ta p. Szymkowiak? co oni wiedzą o zarządzaniu? zero doświadczenia a głowy w chmurach, to żałosne powiatowe widowisko

 • 3 miesiące temu | ocena +13 / -3

  ekonom

  u nas ciągle jest coś nierentowne. Zapominają że nawet na covidzie można było zarobić dla szpitala. Pewnie i zarobili ale jakoś o tym cisza. Może warto napisać ile pomocy dostał szpital bo tak, to mamy mylne wrażenie że tylko starostwo pomaga. Piękne zarządzanie, pamiętam , że nawet o wodę prosili, wstyd. Może warto napisać jakie są zarobki w jaroc... Rozwiń

  • 3 miesiące temu | ocena +2 / -0

   Pacjent/uczeń

   SŁusznie popieram Ci lekarze i pielęgniarki to tylko płaczą i płacza o pieniądze . Pytam się czy innych grup zawodowych nie ma w Polsce oprócz pielęgniarek, lekarzy czy nauczycieli, którzy tak mało nie zarabiaja ale im ciągle mało i mało. WSYD DRODZY PAŃSTWO po prostu się wstydźcie bo ludzie już Was maja dosyć.

  • 3 miesiące temu | ocena +4 / -0

   ENOLA

   Były podwyzki dla personelu, dostali wszyscy oprócz salowych i administracji. Bo dla tych drugich nie ma pieniędzy.

 • 3 miesiące temu | ocena +13 / -0

  prezes

  w mojej firmie dobry zarządca, to taki który nie robi długów a wręcz odwrotnie pozyskuje środki na dalszy rozwój.

 • 3 miesiące temu | ocena +7 / -1

  Kazik

  lekarze w tym jarocińscy w swoich małych gabinetach świadczą prywatnie usługi i jest dobrze, nie budują wielkich gmachów, a w ramach dobrej współpracy z innymi takimi gabinetami wyniki i diagnozy mają prawie od ręki

 • 3 miesiące temu | ocena +10 / -2

  Jon

  A miało być tak dobrze.budzet zrównoważony,potężny wzrost gospodarczy,miliardy euro z dobrego ładu.A ludziska zbierają nakrętki na leczenie dzieci!

  • 3 miesiące temu | ocena +13 / -4

   baj baj

   to są rządy pisowców, tłustych kotów!

 • 3 miesiące temu | ocena +12 / -1

  pacjent

  i po co nam taki moloch, duża placówka, to ogromne koszty, które sama generuje dla siebie, taki szpital sam się udusi nawet bez pacjentów, małe jest piękne a nie słoń na glinianych nogach, zrozumcie, że żadna dotacja tu nie pomoże, a Heniu no szkoda chłopaka, nawet na PKP postawiono na małe składy pociągów a nie składy po 40 wagonów

 • 3 miesiące temu | ocena +13 / -2

  szpital

  lida zna się na szpitalu jak jej teść na drukowaniu. Wieczne długi i komornik.