Reklama

Brakuje krwi. Przyjdź i oddaj ją do jarocińskiego punktu pobrań

Opublikowano:
Autor:

Brakuje krwi. Przyjdź i oddaj ją do jarocińskiego punktu pobrań - Zdjęcie główne

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości Punktu poboru krwi z klasztoru ojców franciszkanów został w listopadzie przeniesiony tymczasowo do Jarocińskiego Ośrodka Kultury. Jednodniowe akcje niedzielne nadal odbywają się w salkach dolnego kościoła św. Antoniego Padewskiego.

Reklama

Zmiana podyktowana jest względami bezpieczeństwa i zachowania procedur związanych z ochroną przed koronawirusem. Początkowo punkt w nowym miejscu miał funkcjonować do końca roku, ale również po nowym roku nadal korzysta się z tego rozwiązania. Bez zmian pozostaje dzień i godziny pracy ekipy z Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Kaliszu. Dawcy mogą zgłaszać się w każdy wtorek w godz. 8.00-11.00 (wejście do JOK-u od strony Kauflandu).

 

 

 

Od kilku miesięcy zapasy w regionalnych centrach krwiodawstwa i krwiolecznictwa są niewystarczające. Brakuje wszystkich grup, a zapotrzebowanie nie maleje. Aktualny stan w bankach publikowany jest na stronach internetowych RCKiK. Krew jest jedynym lekarstwem ratującym życie, którego nie da się zastąpić czymś innym ani sztucznie wyprodukować.

 

 

Pandemia spowodowała, że cały czas brakuje krwi. W Jarocinie Klub Honorowych Dawców Krwi niestety nie może organizować akcji w szkołach, które w znacznym stopniu uzupełniały zapasy w Regionalnych Centrach Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa. W zeszłym roku udało się przeprowadzić je tylko w dwóch placówkach - w Liceum Ogólnokształcącym w Jarocinie i Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych nr 2 w Jarocinie. Klub współorganizował również akcje Muszkieterów i Motoserca.

O tym, jakich grup krwi brakuje, można dowiedzieć się wchodząc na stronę RCKiK np. w Kaliszu lub Poznaniu. - Sytuacja jest naprawdę trudna. Wielu krwiodawców się wykruszyło. Uważamy, że w obecnej sytuacji krwiodawcy powinni się znaleźć w grupie uprzywilejowanej, która w pierwszej kolejności może skorzystać ze szczepień przeciwko koronawirusowi. Nasi krwiodawcy, aby móc oddawać krew, muszą być przecież zdrowi - podkreśla Krzysztof Klauza, prezes Klubu Honorowych Dawców Krwi, który działa przy zarządzie rejonowym Polskiego Czerwonego Krzyża w Jarocinie.Ma nadzieję, że w listopadzie członkowie organizacji będą się już mogli spotkać. W zeszłym roku nie było uroczystego wręczenia medalidla zasłużonych dawców.

Osoby, które chciałyby podzielić się tym, co najcenniejsze i czego nie da się w żaden sposób sztucznie wyprodukować, muszą pamiętać, że nie należy przychodzić na czczo. Do oddania krwi należy zgłosić się wypoczętym, po lekkim, niskotłuszczowym posiłku (np. pieczywo, chuda wędlina, warzywa, owoce). Przed oddaniem należy pić dużo wody lub soków owocowych. Pół godziny przed nie należy palić papierosów. Nie wolno przychodzić do pobrania po spożyciu alkoholu.

 

   Krew może oddać każda zdrowa osoba w wieku 18-65 lat, o wadze ciała powyżej 50 kg. Przy kwalifikacji uwzględnia sięrównieżproporcje wzrostu i wagi ciała. Dawca powinien władać językiem polskim w mowie i piśmie w stopniu umożliwiającym samodzielne zrozumienie treści kwestionariusza dawcy i pytań związanych z wywiadem lekarskim. Krew może być pobierana nie częściej niż 6 razy w roku od mężczyzn i nie częściej niż4 razy w roku od kobiet, z tym że przerwa pomiędzy pobraniami nie może być krótsza niż 8 tygodni. Jednym z mitów dotyczących krwiodawstwa jest to, że jeśli się zacznie oddawać, to trzeba będzie to już robić regularnie. Nie jest to prawdą, ponieważ organizm produkuje dokładnie tyle krwi, ile potrzebuje, a jej objętośćwraca do normy już dzień po jej oddaniu.

 

 

 

Podczas pierwszej w tym roku akcji wyjazdowej, którą przeprowadzono w niedzielę 7 lutego do punktu zgłosiło się 36 osób, z których tylko dwie nie przeszły kwalifikacji lekarskiej. Dzięki temu pozyskano 15,3 litrów krwi. Kolejne odbędą się 11 kwietnia, 18 czerwca, 29 sierpnia i 7 listopada. Akcje jednorazowe, takie jak ta, która odbyła się w niedzielę 7 lutego, organizowane są kilka razy w roku, w odstępach umożliwiających regularne oddawanie krwi. Każda, od marca zeszłego roku, przeprowadzana jest z zachowaniem wszystkich norm i obostrzeń. Ekipa z Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Kaliszu pracuje zawsze w godz. 9.00-12.00. Jest to związane z czasem, w jakim krew musi trafić do laboratorium.

 

 

 

Szanowni Internauci. Komentujcie, dyskutujcie, przedstawiajcie swoje argumenty, wymieniajcie poglądy - po to jest nasze forum i możliwość dodawania komentarzy. Prosimy jednak o merytoryczną dyskusję, o rezygnację z wzajemnego obrażania, pomawiania itp. Szanujmy się, również w sieci.

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy