Pilnie potrzebne jest osocze od osób, które przechorowały COVID-19 lub przebyły bezobjawowe zakażenie koronawirusem. O oddawanie cennego leku apeluje między innymi burmistrz Jarocina i oferuje bezpłatny transport do punktu pobrań w Poznaniu.
Niewiele jest sposobów leczenia osób, które ciężko przechodzą zakażenie koronawirusem. Jednym z nich jest podanie osocza z krwi ozdrowieńców.
Jeśli więc przechorowałeś COVID-19 i już czujesz się dobrze lub przebyły bezobjawowe zakażenie koronawirusem, oddaj osocze ze swojej krwi, aby ratować i ulżyć w cierpieniu innym chorym.
[specjaly RAPORT o sytuacji związanej z koronawirusem w krtaju, naszym województwie i regionie - znajdziesz TUTAJ]
Osocze zawiera przeciwciała, które mogą wspomagać leczenie chorych na COVID-19 z ciężkimi, zagrażającymi życiu objawami zakażenia.
Zabieg pobrania krwi i wyodrębnienia z niej osocza odbywa się w centrach krwiodawstwa i krwiolecznictwa. Bardzo prosimy o telefoniczny kontakt z najbliższym centrum krwiodawstwa i krwiolecznictwa wyłącznie osoby, które spełniają następujące warunki:
- przechorowały COVID-19, zostały uznane za wyleczone i czują się zdrowe,- przeszły bezobjawowe zakażenie wirusem SARS-CoV-2, dysponują wynikiem badania RNA SARS-CoV-2, który potwierdził zakażenie lub dodatnim wynikiem przeciwciał anty-SARS-CoV-2,
- są w wieku 18-60 lat i nie chorują przewlekle,
- od zakończenia izolacji musi minąć okres co najmniej 28 dni,
- od ustąpienia objawów zakażenia SARS-CoV-2 musi minąć okres co najmniej 28 dni,
- od dodatniego wyniku przeciwciał anty-SARS-CoV-2 musi minąć co najmniej 14 dni (pod warunkiem że dana osoba nie miała objawów COVID-19)
WAŻNE! Każda osoba będąca ozdrowieńcem musi się wcześniej skontaktować z Działem Dawców Regionalne Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Poznaniu w celu ustalenia terminu wizyty - na ma możliwości oddania osocza bez wcześniejszego ustalenia terminu. Można to zrobić w godzinach od 7.30 do 14.30 od poniedziałku do piątku, pod numerem telefonu: (61) 886-33-54 lub mailowo: ozdrowieniec@rckik.poznan.pl
Żeby oddać osocze trzeba także spełniać standardowe kryteria dawcy krwi, między innymi: stanu zdrowia, wagi, wzrostu, nieprzebywania w obszarach o szczególnej sytuacji epidemiologicznej (obszary występowania wirusa Zika, wirusa Zachodniego Nilu czy też endemicznego występowania malarii - szczegóły TUTAJ). Ostateczną i decyzję o pobraniu osocza podejmuje lekarz w dniu kwalifikacji lekarskiej.
O oddanie osocza apeluje między innymi burmistrz Jarocina.
„Apeluję do osób, które wyzdrowiały po przechorowaniu COVID-19 lub przebyły bezobjawowe zakażenie wirusem SARS-CoV-2 możecie pomóc innym. Wasze osocze zawiera przeciwciała, które mogą wspomagać leczenie chorych na COVID-19 z ciężkimi, zagrażającymi życiu objawami zakażenia” - napisał Adam Pawlicki na swoim profilu w mediach społecznościowych.
I dodał:
„Osobom, które będą miały wyznaczony termin na oddanie osocza zapewnimy bezpłatny transport do Poznania. Wystarczy zadzwonić do jarocińskiej Fundacji Rozwoju Południowej Wielkopolski - 516-175-060. W tych trudnych czasach solidarność jest potrzebna ze zdwojoną siłą. Ale dobro wraca, dlatego każdy, kto zdecyduje się na oddanie osocza, otrzyma roczny karnet na basen w jarocińskim Aquaparku.”
W najnowszy wydaniu Gazety Jarocinskiej można przeczytać obszerny artykuła o osobie, która zdecydowała się oddać osocze, o jej przeżyciach w czasie choroby, o wyzrowieniu i motywacji, którą się kierowała oddając cenny składnik swojej krwi - więcej szczegółó na temat aktualnego numery Gazety PONIŻEJ.
Szanowni Internauci. Komentujcie, dyskutujcie, przedstawiajcie swoje argumenty, wymieniajcie poglądy - po to jest nasze forum i możliwość dodawania komentarzy. Prosimy jednak o merytoryczną dyskusję, o rezygnację z wzajemnego obrażania, pomawiania itp. Szanujmy się.