Reklama

Powiat sprzedaje pałac i park w Porębie. Pierwsi lokatorzy już opuścili mieszkania

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor: | Zdjęcie: www.polskiezabytki.pl Jacek Koszlik

Powiat sprzedaje pałac i park w Porębie. Pierwsi lokatorzy już opuścili mieszkania - Zdjęcie główne

Powiat sprzedaje pałac i park w Porębie. Pierwsi lokatorzy już opuścili mieszkania | foto www.polskiezabytki.pl Jacek Koszlik

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości Zarząd powiatu jarocińskiego ogłosił przetarg na sprzedaż pałacu parku w Porębie (gm. Jaraczewo). W zabytkowym budynku znajduje się 9 mieszkań Pierwsi lokatorzy już opuścili swoje mieszkania.

Reklama

Samorząd powiatowy nie ukrywał, że będzie chciał zbyć pałac i park w Porębie. Cała nieruchomość wraz z budynkiem liczy 2,20 hektara. W zabytkowym pałacu znajduje się 9 lokali mieszkalnych. Natomiast park, który został zniszczony w czasie nawałnicy w 2017 roku, w ubiegłym roku samorząd powiatowy uporządkował.

Powiat ogłosił przetarg na sprzedaż pałacu parku w Porębie

Przy okazji władze powiatu zapowiedziały, że pałac i park wystawią na sprzedaż. Zarząd powiatu ogłosił przetarg na zbycie nieruchomości, które wyceniono na 2 miliony zł. Zainteresowani wadium muszą wpłacić do 22 grudnia. Przetarg odbędzie się 28 grudnia. Dlaczego samorząd pałac i park sprzedaje?

- Powiat w swoich zadaniach ustawowych nie ma prowadzenia gospodarki komunalnej. Zadanie to jest przypisane samorządowi gminnemu - wyjaśnia Katarzyna Szymkowiak, wicestarosta powiatu jarocińskiego.      

Lokatorzy pałacu w Porębie opuszczają mieszkania   

Lokatorami mieszkań w pałacu są pracownicy lub emerytowani pracownicy Młodzieżowego Ośrodka Wychowawczego z Cerekwicy. Po tym, jak do przestrzeni publicznej trafiła informacja o planach starostwa zaczęli szukać innych mieszkań. Trzy rodziny już opuściły pałac.

- Właśnie wyprowadzamy się. Podejrzewam, że powoli wszyscy wyprowadzą się -  mówi jedna z byłych już lokatorek zabytkowego obiektu, w którym mieszkała przez 27 lat.

- To jest piękne miejsce. Bardzo się z nim związałam, ale co zrobić. Serce mi krwawi, ale jest jak jest. Bardzo dużo zainwestowaliśmy w to mieszkanie. Mieliśmy drewniane podłogi. Niektórzy sąsiedzi dziwili się, że to nie jest nasze mieszkanie, a tyle wkładu włożyliśmy. Chcieliśmy żyć wygodnie i w ładnym mieszkaniu. Niestety, wszystko zostawiamy… Wychodzimy z podręcznym dobytkiem i dzisiaj właśnie wyjeżdżamy - ubolewa kobieta.

Uznała, że lepiej znaleźć mieszkanie zanim budynkiem będzie zarządzał nowy właściciel.

- Nie mamy żadnej ochrony lokatorskiej i dlatego zaczęliśmy szukać, bo nie chcę stresu związanego np. niebotycznymi podwyżkami czynszu czy innych uciążliwości spowodowanych remontem obiektu - dodaje.

Tym bardziej - jak zaznacza - że w ostatnim czasie wzrosły koszty utrzymania mieszkania. W ubiegłym sezonie grzewczym za ogrzewanie lokalu płaciła 1.700 zł miesięcznie, a i tak jeszcze musiała je jeszcze dogrzewać na własną rękę. Nasza rozmówczyni wyprowadza się poza teren powiatu jarocińskiego.   

Czy znany przedsiębiorca jest zainteresowany kupnem pałacu?

- Znaleźliśmy mieszkanie w Borku Wielkopolskim, a z tyłu budynku jest podwórze i sad ze śliwami i wiśniami, więc mówię, że dobry anioł znalazł nam to mieszkanie - mówi była już mieszkanka gminy Jaraczewo.   

W przestrzeni publicznej pojawiła się informacja, że nieruchomość chce kupić znany w gminie Jaraczewo przedsiębiorca - Wojciech Wójcik.

 - Gdybym ja kupował pałac, to przede wszystkim poinformowałbym lokatorów - mówi Wojciech Wójcik.

Zaznacza, że nie jest zainteresowany kupnego tego obiektu.

Szanowni Internauci. Komentujcie, dyskutujcie, przedstawiajcie swoje argumenty, wymieniajcie poglądy - po to jest nasze forum i możliwość dodawania komentarzy. Prosimy jednak o merytoryczną dyskusję, o rezygnację z wzajemnego obrażania, pomawiania itp. Szanujmy się.

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy