Tradycyjnie już na dwa dni przed rozpoczęciem roku szkolnego, w jarocińskim Cechu Rzemiosł Różnych odbywa się podpisywanie umów o rozpoczęciu nauki dualnej w zawodach rzemieślniczych.
Wybrałem zawód mechanika, bo lubię auta. Już próbowałem naprawić samochody taty - mówi Konrad Musiałek, jeden z uczniów.
Na identyczną profesję zdecydował się Filip Becela.
To jest jego wybór. Przyznam, że mówiłam, że powinien być stolarzem, ale ostatecznie zdecydował, że będzie mechanikiem - wyznaje matka ucznia.
W tym roku naukę w jarocińskich szkołach branżowych rozpocznie także 10 obcokrajowców.
W Polsce jestem od roku. Mój syn przyjechał, kiedy wybuchła wojna w Ukrainie. Będzie uczył się na kucharza. Może być mu trudno, bo nie zna języka polskiego - mówi Tatiana.
Jarocińscy rzemieślnicy będą szkoli 54 mechaników i 41 fryzjerów
Chłopcy wybierają najczęściej zawód mechanika samochodowego (54 osoby). 41 dziewczyn zdecydowało, że będzie się kształcić jako fryzjerki. Ulubioną profesją absolwentek podstawówek jest również sprzedawca.
W tym roku jest dziewczyna, która wybrała zawód krawcowej, mamy kilku elektryków, murarzy, lakierników - wymienia Jacek Dutkiewicz, starszy Cechu Rzemiosł Różnych w Jarocinie.
Niezmiennie od kilku lat bardzo mało osób decyduje się na zawody budowlane: murarz czy cieśla.
Są to zwody sezonowe, zimą jest przestój w tych pracach. Jest to ciężki fach. Pracuje się na powietrzu, w różnych warunkach atmosferycznych - ocenia szef jarocińskiego cechu.
Czy na jarocińskim rynku występuje nadmiar jakiejś profesji?
W tym roku naukę zawodu kończy 234 uczniów i we wrześniu otrzymają dyplomy czeladnicze. Mamy informację z Powiatowego Urzędu Pracy, że na rynku znajdą zatrudnienie - twierdzi Jacek Dutkiewicz.
Jarocińscy uczniowie mieli problem ze znalezieniem praktyk
W tym roku o miejsca w szkołach ponadpodstawowych ubiegało się półtora rocznika, czyli jeden rocznik tych, którzy naukę w szkole podstawowej rozpoczynali w wieku 7 lat i połowa rocznika dzieci 6-letnich. Niektórzy uczniowie mieli problem ze znalezieniem praktyk.
Mamy 260 pracodawców, który mają uprawnienia do szkolenia młodocianych, to i tak był olbrzymi problem ze znalezieniem miejsca pracy. Jeszcze wczoraj miałem telefony, żeby zatrudnić elektromechanika samochodowego. W swojej firmie zatrudniłem pięciu, gdzie co roku zatrudniam tylko trzech młodocianych pracowników - mówi szef jarocińskiego cechu.
Eugeniusz Wojtczak, właściciel warsztatu samochodowego z Goliny kształci absolwentów podstawówek w zawodzie mechanik samochodowy oraz elektromechanik.
Uczymy młodzież rzemiosła. Tak naprawdę, bez tych zawodów nie jesteśmy w stanie funkcjonować. Uczniowie wiedzę teoretyczną zdobywają w szkole, w zakładach pracy uczą się praktycznej nauki zawodu, czyli uczą się manualnej obsługi maszyn, urządzeń, komputerów. Staramy się stworzyć jak najlepsze warunki pracy - mówi rzemieślnik z Goliny.
W tym roku jarocińscy rzemieślnicy będą szkolili 332 uczniów. Umowy podpisało 167 firm.
Jakie zawody wybrali absolwenci szkół podstawowych?
1. Elektromechanik - 2
2. Ślusarz - 5
3. Operator obrabiarek skrawających - 20
4. Mechanik pojazdów samochodowych - 54
5. Elektromechanik pojazdów samochodowych - 19
6. Blacharz samochodowy - 1
7. Lakiernik - 7
8. Tapicer - 6
9. Stolarz - 14
10. Monter zabudowy i robót wykończeniowych w budownictwie - 13
11. Murarz / tynkarz - 4
12. Dekarz - 1
13. Blacharz budowlany - 1
14. Elektryk - 35
15. Monter sieci i instalacji sanitarnych - 12
16. Fryzjer - 41
17. Kucharz - 19
18. Cukiernik - 23
19. Piekarz - 7
20. Przetwórca mięsa - 3
21. Drukarz offsetowy - 2
22. Krawcowa - 1
23. Automatyk - 1
24. Sprzedawca - 41
RAZEM - 332 (w tym 10 innej narodowości - Ukraina, Gruzja)
CZYTAJ RÓWNIEŻ: Bójka w Jarocinie. 58-latek w ciężkim stanie przebywa w szpitalu, a dwie osoby zostały zatrzymane przez policję
ZOBACZ RÓWNIEŻ „J… PiS” koszulkę z takim napisem włożył na odsłonięcie pomnika Szyszko w Jarocinie
Szanowni Internauci. Komentujcie, dyskutujcie, przedstawiajcie swoje argumenty, wymieniajcie poglądy - po to jest nasze forum i możliwość dodawania komentarzy. Prosimy jednak o merytoryczną dyskusję, o rezygnację z wzajemnego obrażania, pomawiania itp. Szanujmy się.
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.