Reklama

Ponad 330 uczniów będą szkolili jarocińscy rzemieślnicy. Jakie zawody wybierano? [ZDJĘCIA, WIDEO]

Opublikowano: Ostatnia modyfikacja:
Autor:

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości 332 uczniów podpisuje umowy w Cechu Rzemiosł Różnych w Jarocinie o rozpoczęciu nauki dualnej w zawodach rzemieślniczych.

Reklama

Tradycyjnie już na dwa dni przed rozpoczęciem roku szkolnego, w jarocińskim Cechu Rzemiosł Różnych odbywa się podpisywanie umów o rozpoczęciu nauki dualnej w zawodach rzemieślniczych. 

Wybrałem zawód mechanika, bo lubię auta. Już próbowałem naprawić samochody taty - mówi Konrad Musiałek, jeden z uczniów.

Na identyczną profesję zdecydował się Filip Becela.

To jest jego wybór. Przyznam, że mówiłam, że powinien być stolarzem, ale ostatecznie zdecydował, że będzie mechanikiem - wyznaje matka ucznia.

W tym roku naukę w jarocińskich szkołach branżowych rozpocznie także 10 obcokrajowców. 

W Polsce jestem od roku. Mój syn przyjechał, kiedy wybuchła wojna w Ukrainie. Będzie uczył się na kucharza. Może być mu trudno, bo nie zna języka polskiego - mówi Tatiana.

 
 Jarocińscy rzemieślnicy będą szkoli 54 mechaników i 41 fryzjerów   

     
Chłopcy wybierają najczęściej zawód mechanika samochodowego (54 osoby). 41 dziewczyn zdecydowało, że będzie się kształcić jako fryzjerki. Ulubioną profesją absolwentek podstawówek jest również sprzedawca.

  W tym roku jest dziewczyna, która wybrała zawód krawcowej, mamy  kilku elektryków, murarzy, lakierników  - wymienia Jacek Dutkiewicz, starszy Cechu Rzemiosł Różnych w Jarocinie.

Niezmiennie od kilku lat bardzo mało osób decyduje się na zawody budowlane: murarz czy cieśla.

Są to zwody sezonowe, zimą jest przestój w tych pracach. Jest to ciężki fach. Pracuje się na powietrzu, w różnych warunkach atmosferycznych - ocenia szef jarocińskiego cechu.  


 Czy na jarocińskim rynku występuje nadmiar jakiejś profesji?

W tym roku naukę zawodu kończy 234 uczniów  i we wrześniu otrzymają dyplomy czeladnicze. Mamy informację z Powiatowego Urzędu Pracy, że na rynku znajdą zatrudnienie - twierdzi Jacek Dutkiewicz.   

Jarocińscy uczniowie mieli problem ze znalezieniem praktyk     

W tym roku o miejsca w szkołach ponadpodstawowych ubiegało się półtora rocznika, czyli jeden rocznik tych, którzy naukę w szkole podstawowej rozpoczynali w wieku 7 lat i połowa rocznika dzieci 6-letnich. Niektórzy uczniowie mieli problem ze znalezieniem praktyk. 

Mamy 260 pracodawców, który mają uprawnienia do szkolenia młodocianych, to i tak był olbrzymi problem  ze znalezieniem miejsca pracy. Jeszcze wczoraj miałem telefony, żeby zatrudnić elektromechanika samochodowego. W swojej firmie zatrudniłem pięciu, gdzie co roku zatrudniam tylko trzech młodocianych pracowników - mówi szef jarocińskiego cechu.  

Eugeniusz Wojtczak, właściciel warsztatu samochodowego z Goliny kształci absolwentów podstawówek w zawodzie mechanik samochodowy oraz elektromechanik.

Uczymy młodzież rzemiosła. Tak naprawdę, bez tych zawodów nie jesteśmy w stanie funkcjonować. Uczniowie wiedzę teoretyczną zdobywają w szkole, w zakładach pracy uczą się praktycznej nauki zawodu, czyli uczą się manualnej obsługi maszyn, urządzeń, komputerów. Staramy się stworzyć jak najlepsze warunki pracy - mówi rzemieślnik z Goliny.

W tym  roku jarocińscy rzemieślnicy będą szkolili 332 uczniów. Umowy podpisało 167 firm.

Jakie zawody wybrali absolwenci szkół podstawowych?   
1.    Elektromechanik - 2
2.    Ślusarz - 5
3.    Operator obrabiarek skrawających - 20
4.    Mechanik pojazdów samochodowych - 54
5.    Elektromechanik pojazdów samochodowych - 19
6.    Blacharz samochodowy - 1
7.    Lakiernik - 7
8.    Tapicer - 6
9.    Stolarz - 14
10.    Monter zabudowy i robót wykończeniowych w budownictwie - 13
11.    Murarz / tynkarz - 4
12.    Dekarz - 1
13.    Blacharz budowlany - 1
14.    Elektryk - 35
15.    Monter sieci i instalacji sanitarnych - 12
16.    Fryzjer - 41
17.    Kucharz - 19
18.    Cukiernik - 23
19.    Piekarz - 7
20.    Przetwórca mięsa - 3
21.    Drukarz offsetowy - 2
22.    Krawcowa - 1
23.    Automatyk - 1
24.    Sprzedawca - 41

RAZEM - 332 (w tym 10 innej narodowości - Ukraina, Gruzja)   

Szanowni Internauci. Komentujcie, dyskutujcie, przedstawiajcie swoje argumenty, wymieniajcie poglądy - po to jest nasze forum i możliwość dodawania komentarzy. Prosimy jednak o merytoryczną dyskusję, o rezygnację z wzajemnego obrażania, pomawiania itp. Szanujmy się.

 

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy