Reklama

Wody Polskie zajęły stanowisko w sprawie podwyżki opłat za wodę i ścieki w gminie Jarocin

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor: | Zdjęcie: Zdjęcie poglądowe

Wody Polskie zajęły stanowisko w sprawie podwyżki opłat za wodę i ścieki w gminie Jarocin - Zdjęcie główne

Polskie Wody zajęły stanowisko w sprawie podwyżki opłat za wodę i ścieki w gminie Jarocin | foto Zdjęcie poglądowe

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości Polskie Wody zajęły stanowisko w sprawie podwyżki opłat za wodę i ścieki w gminie Jarocin.

Reklama

Aktualne stawki opłat za wodę i ścieki obowiązują w gminie Jarocin od czerwca 2020 r. Tabela zawiera blisko 40 grup taryfowych. Dla najbardziej popularnej, czyli odbiorców usług zbiorowego zaopatrzenia w wodę i odprowadzania ścieków stawka wynosi 6,08 zł/m3.

Wody Polskie zajęły stanowisko w sprawie podwyżki opłat za wodę i ścieki w gminie Jarocin. Wniosek Jarocina odrzucony

O tym, jakie opłaty za wodę i ścieki będą obowiązywały na terenie danej gminy decyduje od 2018 roku Państwowe Gospodarstwo Wodne Wody Polskie. To ten podmiot za każdym razem zatwierdza wnioski taryfowe gmin. Tak jest także w tym roku.

Wniosek taryfowy złożyło między innymi jarocińskie Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji. Przewidywał on ok. 10-procentową podwyżkę opłat za wodę i ścieki na terenie gminy Jarocin. Wniosek został jednak odrzucony.

Wody Polskie  zajęły stanowisko w sprawie podwyżki opłat za wodę i ścieki w gminie Jarocin. Niewykluczone, że sprawa trafi do sądu

W tej sytuacji interweniował burmistrz Adam Pawlicki, który spotkał się z szefostwem Wód Polskich. 

- Mamy problem z wnioskiem taryfowym, tak jak większość gmin w Polsce. Wody polskie kwestionują większość taryf. Z założenia blokują tam, gdzie jest konieczność wprowadzenia podwyżek, jak w naszym przypadku. Realizując potężne inwestycje PWiK nie jest w stanie uniknąć wzrostu kosztów amortyzacji - wyjaśnia włodarz gminy.

Jego zdaniem taka polityka Wód Polskich prowadzi do wymuszenia na samorządach, aby dokładały do gospodarki wodno-ściekowej z własnych budżetów.

- Moim zdaniem to zły kierunek. Jeśli kogoś nie stać na ponoszenie kosztów świadczonych usług, powinien zwrócić się do pomocy społecznej, która jest właściwym organem do udzielania pomocy w takich sytuacjach. A złym rozwiązaniem jest, żeby wszystkim dokładać. Ale taka jest polityka rządu - stwierdza Adam Pawlicki.

I dodaje:

- Z tego, co wiem niektóre samorządy skierowały sprawy do sądów. Czekamy na pierwsze rozstrzygnięcia i niewykluczone, że my też pójdziemy tą drogą.  

 

Szanowni Internauci. Komentujcie, dyskutujcie, przedstawiajcie swoje argumenty, wymieniajcie poglądy - po to jest nasze forum i możliwość dodawania komentarzy. Prosimy jednak o merytoryczną dyskusję, o rezygnację z wzajemnego obrażania, pomawiania itp. Szanujmy się.

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy