reklama

Oszuści nieustanie w akcji. Jarocińska policja radzi, jak nie paść ich ofiarą

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

Oszuści nieustanie w akcji. Jarocińska policja radzi, jak nie paść ich ofiarą - Zdjęcie główne

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

WiadomościPrzekonują, że nasze pieniądze na koncie są zagrożone. Oszustów chce ująć trefny policjant. Innym razem fałszywy pracownik banku prosi o dane do logowania, bo ktoś włamuje się na nasze konta. Wnuczek miał wypadek i potrzebuje pomocy. To tylko niektóre metody działania oszustów.
reklama

Niemal codziennie słyszymy, że w kraju jakiś senior padł ofiarą oszustów. Naciągacze mają różne sposoby, aby wyłudzić pieniądze. 

Na pracownika banku  

W ostatnim czasie jarocińska policja nie odnotowała tego typu oszustw, ale już przestrzega, aby nie stracić czujności. Podaje metody najczęściej stosowane  przez oszustów. Jedną z bardzo popularnych metod jest podszywanie się pod pracownika banku. Trefny bankowiec dzwoni do nas i przekonuje, że środki na koncie bankowym są zagrożone.  Aby uchronić oszczędności, należy przelać je na wskazane konto bankowe lub przekazać dane do logowania, a wtedy on sam przeleje pieniądze. 

reklama

Na wnuczka   

Metoda okradania na wnuczka jest doskonale wszystkim seniorom znana. Ostrzeżenia przed nią niejednokrotnie były rozpowszechniane w mediach. Najczęściej wnuczek jest sprawcą wypadku, aby nie poszedł do więzienia, konieczne są pieniądze. Przyjeżdża po nie wspólnik oszusta. Senior niczego nie podejrzewając przekazuje pieniądze.  

               
 - Wrodzona obawa o bliskie osoby powoduje, że nadal wielu ludzi daje się oszukać.  W ostatnim czasie oszuści jednak zaczynają podszywać się także pod lekarzy, pracowników NFZ. Wykorzystują do swojego przestępczego procederu nazwy tych zawodów i instytucji, które wśród osób starszych cieszą się największym zaufaniem – mówi asp. Agnieszka Zaworska, oficer prasowa KPP w Jarocinie.

reklama

Nie wpuszczajmy nieznajomych do domu  

Do przestępstw na osobach starszych dochodzi najczęściej w ich własnych mieszkaniach. Oszuści wchodzą do domów pod różnymi pretekstami. Podają się za inkasentów, znajomego członka rodziny, który akurat ma jakieś kłopoty oraz za akwizytorów. Coraz częściej sprawcami wyłudzeń i kradzieży są kobiety. Potrafią długo zagadywać, zasłaniając w tym czasie przejście do innych pomieszczeń i dając czas swojemu wspólnikowi na splądrowanie mieszkania oraz zabranie pieniędzy bądź biżuterii. Ludzie w podeszłym wieku stają się często także ofiarami oszustw, w wyniku których kupują nieistniejące usługi czy też podpisują dokumenty związane z ubieganiem się o pożyczkę, kredyt, bądź wpłatą zaliczki na poczet różnych świadczeń.

reklama

 Zawsze na klucz zamykajmy drzwi do domu  

Aby zmniejszyć ryzyko stania się ofiarą przestępstwa należy pamiętać, by drzwi wejściowe do mieszkania zawsze były zamknięte na klucz, nawet gdy jesteśmy w domu. Gdy intruz się do niego dostanie, trudno się go pozbyć. Jeśli zawita do nas  akwizytor czy domokrążca, nie wpuszczajmy go do środka. Nagła wizyta inkasenta i to zupełnie nam nieznanego też powinna wzbudzić naszą czujność. W przypadku wątpliwości wystarczy zadzwonić do gazowni czy innej instytucji i upewnić się, że wysłano do nas inkasenta.


 PAMIĘTAJMY 

•    NIE UFAJMY OBCYM, NIE WPUSZCZAJMY ICH DO KLATKI SCHODOWEJ, NIE OTWIERAJMY OBCYM DOMOFONU, WYCHODZĄC ZAMYKAJMY DRZWI DO KLATKI!
•    PAMIĘTAJMY, ABY PO NASZYM WYJŚCIU Z MIESZKANIA OKNA I DRZWI BYŁY POZAMYKANE!
•    NIE PRZECHOWUJMY W DOMU DUŻEJ ILOŚCI GOTÓWKI LUB KOSZTOWNOŚCI!
•    NIE WPUSZCZAJMY OBCYCH DO MIESZKANIA - NIE ZNAJĄC OSOBY NIGDY NIE ZNAMY JEJ ZAMIARÓW!
•    NA CZAS WIZYTY KOMINIARZY, PRACOWNIKÓW GAZOWNI CZY ELEKTROWNI ZAPEWNIJMY SOBIE TOWARZYSTWO BLISKIEJ OSOBY!
•    NIE UDZIELAJMY OBCYM INFORMACJI NA TEMAT SWÓJ LUB SĄSIADÓW, SWOICH ORAZ ICH BLISKICH,
•    TAM, GDZIE PANUJE TŁOK-W TRAMWAJU, AUTOBUSIE, W MARKECIE I NA RYNKU TRZYMAJMY TORBĘ PRZED SOBĄ, ZAWSZE ZAPIĘTĄ!
•    ABY USTRZEC SIĘ PRZED OSZUSTAMI DZWONIĄCYMI PRZEZ TELEFON PAMIĘTAJMY:
1.    Zadzwońmy do prawdziwego wnuczka, wnuczki czy siostrzeńca aby potwierdzić  autentyczność  rozmówcy, - nigdy nie powierzajmy swoich pieniędzy obcym,
2.    W przypadku jakichkolwiek podejrzeń czy wątpliwości należy powiadomić policję dzwoniąc  pod numer 112 lub nr telefonu stacjonarnego najbliższej jednostki Policji. 
 

reklama

Szanowni Internauci. Komentujcie, dyskutujcie, przedstawiajcie swoje argumenty, wymieniajcie poglądy - po to jest nasze forum i możliwość dodawania komentarzy. Prosimy jednak o merytoryczną dyskusję, o rezygnację z wzajemnego obrażania, pomawiania itp. Szanujmy się

reklama
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama