reklama

Opieka wytchnieniowa. Kto może z niej skorzystać i na jakich zasadach?

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor: | Zdjęcie: Zdjęcie poglądowe

Opieka wytchnieniowa. Kto może z niej skorzystać i na jakich zasadach? - Zdjęcie główne

Opieka wytchnieniowa - na czym polega, kto może z niej skorzystać i na jakich zasadach się odbywa? | foto Zdjęcie poglądowe

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości Opieka wytchnieniowa to rządowy program bezpłatnego wsparcia członków rodzin lub opiekunów osób z niepełnosprawnościami w ich codziennych obowiązkach. Kto i na jakich zasadach może z niego skorzystać? Zobacz.
reklama

Program jest kontynuacją projektu Ministerstwa Rodziny i Polityki Społecznej z lat poprzednich (2019-2023) i polega na wyręczeniu w opiece nad osobami niesamodzielnymi. 

Korzystanie z usługi opieki wytchnieniowej jest bezpłatne

Członkowie rodzin osób z niepełnosprawnościami albo starszych i schorowanych przeznaczają wiele energii i czasu na opiekowanie się nimi. Dlatego usługa opieki wytchnieniowej, która jest formą bezpłatnej pomocy społecznej, jest niezwykle potrzebna. 

Jak sama nazwa wskazuje, opieka wytchnieniowa daje możliwość odpoczynku tym, którzy stale opiekują się osobami z niepełnosprawnościami lub starszymi i schorowanymi. 

Takie wyręczenie w opiece może być czasowe (np. weekend) lub nawet kilkunastodniowe. Z usługi można skorzystać w przypadku zdarzeń losowych, czy po prostu z potrzeby odpoczynku, pozałatwiania własnych spraw lub pójścia do lekarza. Dzięki temu można też odzyskać siły do dalszego zajmowania się osobą niesamodzielną. 

Poza fizycznym wsparciem, opieka wytchnieniowa może też dotyczyć pomocy psychologicznej i emocjonalnej. Opiekunowie w ramach tego programu mają prawo do korzystania z poradnictwa, grup wsparcia, warsztatów edukacyjnych czy terapii indywidualnej.

Wyręczenie w opiece może przynieść korzyści także dla osób, nad którymi jest ona sprawowana. Personel, który świadczy takie usługi jest odpowiednio przygotowany do postępowania z osobami starszymi czy z niepełnosprawnością. Umieją na przykład nakłonić je do podejmowania aktywności fizycznej albo do stosowania korzystnej dla ich zdrowia diety.

Zasady korzystania z opieki wytchnieniowej

Z usługi opieki wytchnieniowej mogą skorzystać członkowie rodzin lub opiekunowie sprawujący bezpośrednią opiekę nad osobami z orzeczeniem o niepełnosprawności lub nad osobami posiadającymi orzeczenie o znacznym stopniu niepełnosprawności albo orzeczenie traktowane na równi z orzeczeniem o znacznym stopniu niepełnosprawności.

Usługa przyznawana jest w przypadku zamieszkiwania członka rodziny lub opiekuna we wspólnym gospodarstwie domowym z osobą niepełnosprawną.

Opiekunom osób niesamodzielnych przysługuje:

  • 240 godzin opieki w ramach pobytu dziennego,
  • 14 dni opieki w ramach pobytu całodobowego,
  • 20 godzin opieki świadczonej poprzez możliwość skorzystania ze specjalistycznego poradnictwa psychologicznego lub terapeutycznego oraz wsparcia w zakresie nauki pielęgnacji, rehabilitacji i dietetyki.
 

Opieka wytchnieniowa w Domu Pomocy Społecznej w Kotlinie

Usługę - co najmniej do końca tego roku - świadczy między innymi Dom Pomocy Społecznej w Kotlinie, którego personel jest gotowy do przejęcia obowiązków codziennego opiekuna i zajęcia się jego podopiecznym.    

- Opieka nad osobami niepełnosprawnymi jest bardzo absorbująca. Często osoby, która ją sprawuje, nie ma kto zastąpić, a przecież potrzebuje ona odpoczynku, podreperowania swojego zdrowia czy załatwienia różnych spraw. W takich sytuacjach może przywieź swojego podopiecznego do nas i my się nim zajmiemy, a opiekun ma czas dla siebie. Nas nie interesuje, na co on ten czas poświęci - tłumaczy Janusz Krawiec, dyrektor DPS-u w Kotlinie.   

Osoby zainteresowane tą formą wsparcia mogą składać wnioski w siedzibie Domu Pomocy Społecznej im. Marii Kaczyńskiej w Kotlinie (ul. Parkowa 4) w Kotlinie, od poniedziałku do piątku w godzinach od 8.00 do 15.00.

Informacje dotyczące udziału w programie można uzyskać pod numerami telefonu: (62) 740-05-908 lub 782-222-815. 

Dokumenty, które trzeba złożyć:

  • karta zgłoszenia do Programu „Opieka Wytchnieniowa” dla Jednostek Samorządu Terytorialnego - edycja 2024,
  • klauzula informacyjna RODO,
  • kopia orzeczenia o niepełnosprawności, bądź innego dokumentu uprawniającego do skorzystania z usługi.  

Usługi wsparcia krótkoterminowego w kotlińskim DPS-ie

Usługa wsparcia krótkoterminowego przeznaczona jest nie dla opiekuna - jak w przypadku opieki wytchnieniowej, ale dla osoby, która ze względu na wiek, chorobę lub niepełnosprawność jest mało samodzielna a ten, kto jej pomaga czasowo nie może tego robić. 

Ten rodzaj usługi jest jednak odpłatny, a koszt wynosi 244,78 zł za dobę. 

Można z niej skorzystać na dwa sposoby:

  • w formie całodobowego pobytu i opieki,
  • w formie dziennej. 
Rodzaj i zakres usług wsparcia krótkoterminowego są uzależnione od sytuacji osoby wymagającej wsparcia oraz jej indywidualnych potrzeb.

Dom Pomocy Społecznej im. Marii Kaczyńskiej w Kotlinie będzie taką usługę oferować w formie całodobowej. Jednak to w gestii właściwego ze względu na miejsce zamieszkania Ośrodka Pomocy Społecznej lub Centrum Usług Społecznych, zależeć będzie skierowanie i wydanie decyzji, która umożliwi skorzystanie z usługi. 

 

PRZECZYTAJ TAKŻE

 

 

reklama
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama