Reklama

Ojciec Leonard Bielecki został wybrany nowym prowincjałem. Jarociniak wszedł również do definitorium

Opublikowano: Ostatnia modyfikacja:
Autor:

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości Ojciec Leonard Bielecki został wybrany nowym ministrem prowincji św. Franciszka z Asyżu Zakonu Braci Mniejszych w Polsce z siedzibą w Poznaniu. W skład definitorium wszedł - pochodzący również z Jarocina - ojciec Justyn Krzysztof Berus.

Reklama

Wybory nowych władz zakonnych zostały przeprowadzone dzisiaj (czwartek 26 maja) podczas trwającej od 22 do 27 maja X Kapituły Prowincjalnej. Delegaci obradują na Świętej Górze w Gostyniu. 

Początkowo do kandydowania na urząd prowincjała - po wizytacji generalnej - wytypowanych zostało trzech kandydatów, w tym dwóch pochodzących z Jarocina: ojciec Leonard Piotr Bielecki i ojciec Eliot Dariusz Marecki. Trzecim był ojciec Hieronim Bartłomiej Stypa, rektor Wyższego Seminarium Duchownego we Wronkach. Ojciec Eliot nie przyjął od razu propozycji. We wtorek zrezygnował również ojciec Hieronim. Dzisiaj po południu odbyło się głosowanie.

Jarociniak prowincjałem 

Zastępcą prowincjała, czyli wikariuszem prowincji został ojciec Franciszek Chodkowski, z którym ojciec Leonard współpracuje już od bardzo wielu lat tworząc wspólnie wideoblog "bez Sloganu", rekolekcje poświęcone św. Franciszkowi, a ostatnio Centrum Medialne poznańskiej prowincji. W skład definitorium (zarządu prowincji) weszli: ojciec Kordian Szwarc, który pełnił posługę w Jarocinie, ojciec Hieronim Stypa, ojciec Ernest Siekierka, ojciec Joel Kokott, który był proboszczem naszej franciszkańskiej parafii oraz pochodzący z Jarocina ojciec Justyn Krzysztof Berus - dyrektor Franciszkańskiego Liceum Ogólnokształcącego w Toruniu. Prowincjał wybierany jest na sześcioletnią kadencję, a zarząd na trzyletnią.  

To pierwszy prowincjał w 31-letniej historii prowincji św. Franciszka z Asyżu, który jest związany z Jarocinem. Wcześniej funkcję tę w Prowincji Wniebowzięcia NMP Zakonu Braci Mniejszych - Franciszkanów w Katowicach - Panewnikach pełnił ojciec Joachim Mazurek, który pochodzi z Roszkowa. Obecnie mieszka w klasztorze w Woźnikach i jest jednym z najstarszych zakonników w poznańskiej prowincji franciszkanów. Poznańska prowincja jest znana między innymi dzięki największemu w Europie żłóbkowi.   

Kim jest nowy prowincjał? 

Piotr Bielecki urodził się 4 listopada 1980 r. w Koszalinie. Został ochrzczony w parafii św. Stanisława Biskupa i Męczennika w Brześciu Kujawskim. Później rodzina przeprowadziła się do Jarocina. Należał do Franciszkańskiego Zakonu Świeckich w parafii św. Antoniego Padewskiego w Jarocinie, gdzie dojrzewało jego zakonne powołanie. W 1999 roku zdał maturę w Liceum Ogólnokształcącym im. T. Kościuszki w Jarocinie. W tym samym roku, pod koniec sierpnia rozpoczął nowicjat w Prowincji św. Franciszka z Asyżu Zakonu Braci Mniejszych w Polsce z siedzibą w Poznaniu. Przyjął imię zakonne Leonard. Śluby wieczyste złożył 8 grudnia 2004 roku, a święcenia kapłańskie otrzymał 20 maja 2006. Przez wiele lat był katechetą w Liceum Ogólnokształcącym im. św. Marii Magdaleny w Poznaniu oraz duszpasterzem w Duszpasterstwie Akademickim PLUS i Postakademickim PLUS w Poznaniu. Już będąc w zakonie ukończył studia dziennikarskie. Wykładał homiletykę i teorię komunikacji w Wyższym Seminarium Duchownym we Wronkach. Był również rzecznikiem prasowym poznańskiej prowincji. Jest przewodnikiem grupy „Wyciszenie”, która idzie w ramach Poznańskiej Pieszej Pielgrzymki na Jasną Górę. Od 2008 roku wraz z Franciszkiem Chodkowskim OFM prowadzi wideoblog „bez Sloganu”, nagrodzony w 2010 roku przez Onet.pl tytułem Bloga Roku. Wspólnie organizują również franciszkańskie rekolekcje „Bez Sloganu”. Początkowo odbywały się one w Pakości, a obecnie w Toruniu, gdzie ojciec Leonard razem z ojcem Franciszkiem są odpowiedzialni za Centrum Medialne Prowincji św. Franciszka z Asyżu.    

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy