Reklama

Pochodzący z Jarocina franciszkanin ma szansę zostać prowincjałem. Zobacz, o kim mowa

Opublikowano: śr, 25 maj 2022 15:40
Autor:

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości Od niedzieli 22 maja do piątku 27 maja na Świętej Górze w Gostyniu trwa Kapituła Prowincji św. Franciszka z Asyżu Zakonu Braci Mniejszych w Polsce z siedzibą w Poznaniu, do której należy również klasztor w Jarocinie. Jutro odbędą się wybory prowincjała. Kandydatami na najważniejszą funkcję było dwóch jarociniaków.

Reklama

Jest ona najmłodszą prowincją franciszkańską w naszym kraju. Została erygowana 19 marca 1991 roku.  Kapituła jest zwoływana raz na sześć lata nie tylko po to by dokonać wyboru nowego prowincjała oraz raz na trzy lata, aby wybrać nowy skład zarządu prowincji, ale jak mówią Konstytucje Generalne to także czas na przeanalizowanie aktualnych warunków życia i działalności braci, szukania odpowiednich środków dla jej rozwoju i podejmowania koniecznych reform. W czasie obrad rozważane są nowe inicjatywy i sprawy większej wagi, a po wspólnej naradzie wydane zostaną stosowne uchwały. Odbywa się pod hasłem: „Z Maryją, Matką Nadziei, ku odnowie powołania franciszkańskiego”. 

Wybiorą nowego prowincjała, ale i zarząd

W poniedziałek, w dniu rozpoczęcia Kapituły w każdym domu zakonnym należącym do prowincji św. była sprawowana msza św. z prośbą o Światło Ducha Świętego dla zgromadzonych w Gostyniu delegatów. Modlitwy w tej intencji były zanoszone już dużo wcześniej, a bezpośrednio przed odprawiano nowennę. 

W tegorocznej kapitule uczestniczą reprezentanci wszystkich klasztorów znajdujących się nie tylko w Polsce, ale również w Szwecji, Austrii, Niemczech i Włoszech. Zakonnicy pracują w 11 krajach: Austria, Boliwia, Izrael, Kazachstan, Kanada, Libia, Niemcy, Rosja, Szwajcaria, Szwecja i Włochy. Prowincja liczy ok. 200 ojców i braci zakonnych. Wśród delegatów są m.in. ojciec Sofroniusz Marcin Rempuszewski, proboszcz parafii św. Antoniego Padewskiego w Jarocinie oraz ojciec Faustyn Sławiński, odpowiedzialny za Infirmerię Prowincjalną, którą utworzono w jarocińskim klasztorze. W obradach uczestniczą również pochodzący z naszego miasta franciszkanie: ojciec Bonawentura Tomasz Mikołajczak - gwardian w klasztorze w Olsztynie oraz ojciec Justyn Krzysztof Berus - dyrektor Franciszkańskiego Liceum Ogólnokształcącego w Jarocinie. 

Obecny prowincjał o. Bernard Jarosław Marciniak zaraz po święceniach kapłańskich, które przyjął dziewiętnaście lat temu (2003 r.), był przez rok wikariuszem franciszkańskiej parafii w Jarocinie. Po głosowaniu, które odbyło się 12 maja 2016 roku, został najmłodszym ministrem prowincjalnym w Polsce. Trzy lata temu, w 2019 roku wśród nowo wybranych podczas IX Kapituły Prowincjalnej definitorów - członków zarządu poznańskiej prowincji św. Franciszka z Asyżu - był pochodzący z Jarocina ojciec Eliot Dariusz Marecki.

Podczas X Kapituły Prowincjalnej wybrany zostanie nie tylko prowincjał, ale również nowe definitorium (zarząd prowincji), którzy wspólnie podejmą w kolejnych dniach decyzje o ewentualnych zmianach personalnych w klasztorach i istniejących przy nich parafiach.  

Dwóch jarociniaków kandydatami na ministra prowincjalnego 

Wśród plotek dotyczących nowego prowincjała pojawiały się również nazwiska dwóch pochodzących z Jarocina zakonników: ojca Eliota Dariusza Mareckiego i ojca Leonarda Piotra Bieleckiego. 

W poniedziałek wieczorem ojciec Franciszek Chodkowski podał na kanale "bez Sloganu" na fb informację, że jednym z dwóch kandydatów na prowincjała jest właśnie ojciec Leonard. Nazwiska tych, na których mają głosować bracia są przywożone z Rzymu przez wizytatora generalnego wyznaczonego przez generała Zakonu Braci Mniejszych. Są one typowane po zakończeniu wizytacji wszystkich placówek klasztornych i po indywidualnych rozmowach z wszystkimi zakonnikami. Zazwyczaj są to trzy albo dwa nazwiska. Głosowanie zaplanowano na czwartek 26 maja. 

Jego kontrkandydatem w czasie czwartkowych wyborów będzie ojciec Hieronim Stypa, dotychczasowy rektor Wyższego Seminarium Duchownego we Wronkach. Z tego powodu wiadomo już teraz, że ojciec Leonard zostanie wybrany prowincjałem lub jego zastępcą.                   

W Rzymie wskazano na trzech zakonników, ale jeden z nich odmówił. Jak się nieoficjalnie dowiedzieliśmy był nim jarociniak, którego nazwisko pojawiało się w pogłoskach już od wielu tygodni, czyli ojciec Eliot Marecki. 

Kim jest ojciec Leonard Piotr Bielecki? 

Piotr Bielecki urodził się 4 listopada 1980 r. w Koszalinie. Został ochrzczony w parafii św. Stanisława Biskupa i Męczennika w Brześciu Kujawskim. Później rodzina przeprowadziła się do Jarocina. Należał do Franciszkańskiego Zakonu Świeckich w parafii św. Antoniego Padewskiego w Jarocinie, gdzie dojrzewało jego zakonne powołanie. W 1999 roku zdał maturę w Liceum Ogólnokształcącym im. T. Kościuszki w Jarocinie. W tym samym roku, pod koniec sierpnia rozpoczął nowicjat w Prowincji św. Franciszka z Asyżu Zakonu Braci Mniejszych w Polsce z siedzibą w Poznaniu. Przyjął imię zakonne Leonard. Śluby wieczyste złożył 8 grudnia 2004 roku, a święcenia kapłańskie otrzymał 20 maja 2006. Przez wiele lat był katechetą w Liceum Ogólnokształcącym im. św. Marii Magdaleny w Poznaniu oraz duszpasterzem w Duszpasterstwie Akademickim PLUS i Postakademickim PLUS w Poznaniu. Już będąc w zakonie ukończył studia dziennikarskie. Wykładał homiletykę i teorię komunikacji w Wyższym Seminarium Duchownym we Wronkach. Był również rzecznikiem prasowym poznańskiej prowincji. Jest przewodnikiem grupy „Wyciszenie”, która idzie w ramach Poznańskiej Pieszej Pielgrzymki na Jasną Górę. Od 2008 roku wraz z Franciszkiem Chodkowskim OFM prowadzi wideoblog „Bez Sloganu”, nagrodzony w 2010 roku przez Onet.pl tytułem Bloga Roku. Wspólnie organizują również franciszkańskie rekolekcje „Bez Sloganu”. Początkowo odbywały się one w Pakości, a obecnie w Toruniu, gdzie ojciec Leonard razem z ojcem Franciszkiem są odpowiedzialni za Centrum Medialne Prowincji św. Franciszka z Asyżu.    

Kim jest ojciec Eliot Dariusz Marecki?

Dariusz Marecki urodził się 2 listopada 1964 roku w Jarocinie. Po maturze, w 1983 roku wstąpił do Prowincji Wniebowzięcia NMP Zakonu Braci Mniejszych - Franciszkanów w Katowicach - Panewnikach. 27 sierpnia rozpoczął nowicjat w Osiecznej. Pierwsze śluby zakonne złożył 26 sierpnia 1984, a śluby wieczyste 3 czerwca 1989 roku. W zakonie przyjął imię Eliot.

Święcenia kapłańskie przyjął 9 maja 1996 roku. Studia specjalistyczne na Uniwersytecie Gregoriańskim w Rzymie ukończył 15 lutego 2001 roku uzyskaniem licencjatu. W 2004 roku ojciec Eliot uzyskał pozwolenie na wyjazd do pracy w Projekcie Rosja - Kazachstan. Po prawie pięcioletniej posłudze w Kazachstanie pojechał na południowo-wschodnie wybrzeże Rosji, w okolice Władywostoku. Do Polski wrócił w połowie 2018 roku, po czternastu latach posługi na misjach. Obecnie jest gwardianem i kustoszem Sanktuarium Matki Bożej Bolesnej w Osiecznej. W zeszłym roku, w maju świętował w Jarocinie srebrny jubileusz kapłaństwa.

 

 

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy