Reklama

Czy katolik może świętować Halloween? Franciszkanie wyjaśniają [WIDEO, SONDA]

Opublikowano:
Autor:

Czy katolik może świętować Halloween? Franciszkanie wyjaśniają [WIDEO, SONDA] - Zdjęcie główne
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości

Halloween to zwyczaj obchodzony w wielu krajach w wieczór 31 października. Wiele osób widzi w nim źródło zagrożenia duchowego, a inni uważają to tylko za okazję do niewinnej zabawy. Wątpliwości wyjaśniają franciszkanie w programie internetowym "Bez Sloganu".  

 

 

Halloween najhuczniej jest obchodzony w Stanach Zjednoczonych, Kanadzie, Irlandii i Wielkiej Brytanii. Mimo że nie jest świętem urzędowym, cieszy się po święcie Bożego Narodzenia największą popularnością. Do Polski zwyczaj dotarł w latach 90. Głównym symbolem święta jest wydrążona i podświetlona od środka dynia z wyszczerbionymi zębami. Inne popularne motywy to duchy, demony, zombie, wampiry, czarownice, trupie czaszki, nietoperze, czarne koty. Dokładna geneza Halloween nie jest znana. Sądzi się, iż właśnie z potrzeby odstraszania złych duchów wywodzi się zwyczaj przebierania się w ów dzień w dziwaczne stroje i zakładania masek.

Po 835 roku pod wpływem chrześcijaństwa zwyczaj zaczął zanikać, gdy uroczystość Wszystkich Świętych została przeniesiona z maja na 1 listopada. W 998 roku zaś, św. Odylon, francuski benedyktyn i przełożony opactwa w Cluny, ustanowił 2 listopada Dniem Zadusznym. W XIV wieku wspomnienie Wszystkich Wiernych Zmarłych zostało wprowadzone do liturgii rzymskiej i upowszechnione w całym Kościele. 31 października kościoły protestanckie obchodzą Święto Reformacji.

 

Program "Bez Sloganu" powstał w kwietniu 2008 roku z potrzeby mówienia o sprawach wiary i Kościoła w sposób prosty i przystępny dla każdego. Tematy do odcinków często pojawiają się w mailach od widzów. Kilku- lub kilkunastominutowe filmiki pojawiają się najczęściej w czwartki na www.franciszkanie.net, na fanpage'u  facebookowym oraz kanale na YouTube. Na pytania odpowiadał najpierw ojciec Leonard Bielecki (pochodzący z Jarocina) oraz ojciec Jakub Waszkowiak. Z uwagi na podjęte w Ziemi Świętej studia, ojca Jakuba zastąpił kilka miesięcy później ojciec Franciszek Chodkowski.

 

 

 

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE