Klaus von Klitzing urodził się w 1943 roku w Środzie Wielkopolskiej, ale do momentu wyjazdu z rodzicami do Niemiec, mieszkał najpierw w Chociczy, potem w Klęce (gmina Nowe Miasto). Jego talent i pasja skierowały go na ścieżkę naukową, która ostatecznie przyniosła mu Nagrodę Nobla.
Klaus von Klitzing - noblista, który mieszkał w gminie Nowe Miasto
Po ukończeniu studiów i uzyskaniu tytułu doktora na Uniwersytecie w Würzburgu, Klaus von Klitzing kontynuował swoją naukową "podróż", zajmując się badaniami półprzewodników. Staż w Oxfordzie w latach 1975-1976 umożliwił mu zdobycie cennych doświadczeń i nawiązanie kontaktów z innymi uznanymi naukowcami. Jednak to jego stypendium w Grenoble, gdzie prowadził badania nad silnymi polami magnetycznymi, przyniosło przełom w jego karierze.Właśnie tam, w 1980 roku, Klitzing odkrył kwantowy efekt Halla, za który w 1985 roku został uhonorowany Nagrodą Nobla w dziedzinie fizyki. Po jej odebraniu, objął profesurę na Politechnice Monachijskiej, a w styczniu 1985 roku został dyrektorem Instytutu Fizyki Ciała Stałego Maxa Plancka w Stuttgarcie.
Noblista odwiedził rodzinne strony
Klaus von Klitzing w rodzinne strony przyjechał 25 sierpnia z małżonką Renate, na zaproszenie władz powiatu średzkiego. Jednodniowa wizyta była okazją do nie tylko do spotkania władzami gminy Nowe Miasto, a także odwiedzenia Klęki, w której profesor mieszkał i miejscowego przedsiębiorstwa Phytopharm.
Noblista zwiedził na terenie zakładu nowoczesną linię produkcyjną Herbafin, odbył krótką wizytę w pałacu w Klęce, gdzie został przywitany przez sołtysa wsi - Grzegorza Gogulskiego, przespacerował się po zrewitalizowanym parku i zobaczył przyzakładowe ogrody, w których uprawiany jest m.in. aloes drzewiasty. Ostatnim punktem programu był rejs tramwajem wodnym po rzece Warcie nieopodal Tawerny Czarny Bocian - informuje gmina.
Z kolei, 30 sierpnia, prof. dr. Klaus von Klitzing wygłosił wykład na Uniwersytecie Łódzkim - o roli energii słonecznej i systemów fotowoltaicznych w walce ze zmianami klimatycznymi.
ZOBACZ TEŻ
Szanowni Internauci. Komentujcie, dyskutujcie, przedstawiajcie swoje argumenty, wymieniajcie poglądy - po to jest nasze forum i możliwość dodawania komentarzy. Prosimy jednak o merytoryczną dyskusję, o rezygnację z wzajemnego obrażania, pomawiania itp. Szanujmy się.
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.