Uroczystości w Witaszycach rozpoczęły się mszą św. w intencji Ojczyzny i poległych w walkach o niepodległą Polskę. Po Eucharystii delegacje, samorządowcy, mieszkańcy, wierni przeszli na Skwer Barwickiego. Towarzyszyła im Orkiestra Dęta Miasta i Gminy Żerków.
Wiec Niepodległości w Witaszycach z apelem na Skwerze Barwickiego
Przy obelisku odbył się apel.
- Narodowy Dzień Niepodległości - 11 listopada, to uroczystość poświęcona ojczyźnie i wolności, to symbol miłości do ojczyzny, walki o wolność, symbol wiary i zwycięstwa. Nasi przodkowie żyli w czasach gdy za mówienie głośno o Polsce można było stracić życie. (...) Dzieje naszej ojczyzny to rzadko dni szczęśliwe i spokojne, tak jak ma to miejsce obecnie. Częściej życiu naszych przodków towarzyszyła, groza, lęk przed wrogiem, sąsiadem, niewolą i walką o wolność – mówił Wojciech Koterba, który prowadził uroczystość.
W swoim wystąpieniu przedstawił drogę Polski do odzyskania niepodległości. Na skwerze odegrano również „Marsyliankę wielkopolską”. Potem władze samorządowe, poseł Lidia Czechak, burmistrz Jarocina Urszula Wyremblewska-Korzyniewska, przedstawiciele organizacji społecznych złożyli kwiaty pod pomnikiem poległych za ojczyznę.
Na cmentarzu w Witaszycach odsłonięto tablicę upamiętniającą poległych mieszkańców Witaszyc
Następnie uczestnicy uroczystości przeszli na cmentarz parafialny, gdzie odsłonięta została tablica upamiętniająca mieszkańców Witaszyc poległych w Katyniu oraz w latach 1939-1944.
- Jest to mogiła, która upamiętnia tych, którzy zginęli za naszą ojczyznę. Byliśmy przed chwilą na Placu Barwickiego, tam są tylko daty, tutaj są imiona, nazwiska tych, którzy rzeczywiście życie i zdrowie poświęcili dla ratowania naszej ojczyzny. W ubiegłym roku, 2023, zostały odsłonięte tablice powstańców wielkopolskich i również tablice tych, którzy zginęli w walce o Dobrzycę. Została nam jeszcze jedna tablica z nazwiskami 8 osób, które zginęły w latach 1939-1944. Oni również polegli w walkach o naszą ojczyznę. Zginęli w Warszawie, Poznaniu, Katyniu – mówił Roman Kolanowski – lider grupy „Ocalić od zapomnienia”
Tablicę odsłoniły dzieci, Marysia Kaczmarek i Michał Maciejewski. Została też poświęcona przez księdza proboszcza Piotra Nowaka, a potem delegacje, władze samorządowe złożyły kwiaty i zapaliły znicze.
Z cmentarza wszyscy przeszli na teren szkoły, gdzie odbył się piknik historyczny z pokazem musztry kawaleryjskiej. Prócz władz samorządowych w Wiecu Niepodległości w Witaszycach uczestniczyło dużo mieszkańców i parafian z Witaszyc.
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.