Reklama

Pomoc dla Ukrainy. Wiele osób w kolejce do oddania krwi w Chrzanie [ZDJĘCIA]

Opublikowano: sob, 5 mar 2022 12:37
Autor:

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości Bardzo wiele osób zgłosiło się do oddania krwi w Chrzanie. Ma ona trafić na Ukrainę do ratowania cywili i wojskowych.

Reklama

Jarocin pomaga Ukrainie. W związku z wojną w Ukrainie wiele osób stara się pomagać, jak tylko może. Ruszyły również akcje oddawania krwi, która w miarę potrzeb będzie przekazywana do Ukrainy celem ratowania życia cywili i wojskowych. Taka odbywa się w Chrzanie (gm. Żerków). Zainteresowanie akcją przeszło zainteresowanie organizatorów. Zgłosiło się bardzo wiele osób, które oddają krew. Akcję przygotowali  klub Honorowych Dawców Krwi przy zarządzie rejonowym Polskiego Czerwonego Krzyża w Jarocinie, sołectwo Chrzan i Stowarzyszenie "Kochamy Jarocin". To już piąta akcja, która odbywa się z inicjatywy Karola Kmiecia - krwiodawcy i radnego. Pierwsza miała miejsce w czerwcu 2020 roku. Poprzednią, która miała miejsce w grudniu, zadedykowano pamięci pochodzącej z Jarocina nauczycielki - Joanny Piętki-Lewandowskiej, która niestety przegrała walkę z białaczką.

Krew dla Ukrainy. Wiele osób w kolejce do oddania krwi

Krew jest jedynym lekarstwem ratującym zdrowie i życie, którego nie da się zastąpić czymś innym ani sztucznie wyprodukować. Krwiodawcy są grupą, na którą można liczyć w każdej sytuacji. Zawsze odpowiadają na wszystkie apele. Wielu z nich aktywnie działa w ramach PCK. W minioną sobotę zbierali dary dla Ukraińców, którzy dotarli do Mickiewiczowskiego Centrum Turystycznego w Żerkowie.
Mimo pandemii nieprzerwanie działa punkt pobrań w Jarocinie. W listopadzie 2020 roku z uwagi na konieczność zachowania zasad bezpieczeństwa i warunki lokalowe przeniesiono go z klasztoru franciszkanów do Jarocińskiego Ośrodka Kultury (wejście od strony Kauflandu). Ekipa z RCKiK w Kaliszu czeka na dawców w godz. 8.00-11.00. Klub Honowych Dawców Krwi z Jarocina organizuje również we współpracy z kaliskim centrum akcje niedzielne, które odbywają się w salkach dolnego kościoła franciszkanów w Jarocinie. Najbliższą zaplanowano na 3 kwietnia.

Jeśli chcesz oddać krew:


    •  koniecznie zabierz ze sobą dowód tożsamości
    • nie możesz spożywać alkoholu przez 24 h
    • dzień przed donacją staraj się nie jeść tłustych posiłków, pij dużo wody
    • rano przed oddaniem krwi zjedz koniecznie śniadanie, staraj się jeść owoce i warzywa, wypij co najmniej 1/2 litra wody

[AKTUALIZACJA 13;15]

Organizatorzy poinformowali, że akcja przedłużyła się o godzinę, ponieważ przybyło  dużo chętnych, którzy chcieli oddać krew.  W sali wiejskiej w Chrzanie pojawiły się 43 osoby, które chciały ofiarować ten ceny dar. Ostatecznie lekarz do oddanie krwi zakwalifikował 40 osób. Zebrano prawie 20 litrów.

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy