Reklama

Nie żyje Bogdan Osuch, rzeźbiarz ludowy z Jarocina

Opublikowano: czw, 1 kwi 2021 08:03
Autor: | Zdjęcie: CKiS w Kaliszu

Nie żyje Bogdan Osuch, rzeźbiarz ludowy z Jarocina - Zdjęcie główne

Rzeźby Bogdana Osucha znajdują się w wielu muzeach i w prywatnych kolekcjach | foto CKiS w Kaliszu

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości Bogdan Osuch rzeźbić zaczął w latach 60. ubiegłego wieku. Uczył się samodzielnie. Jego rzeźby znajdują się w kolekcji m.in. Muzeum Regionalnego w Jarocinie. Zmarł wczoraj w wieku 76 lat.

Reklama

Bogdan Osuch urodził się w 1945 r. w Jarocinie. Jego rodzina przybyła tam przed II wojną światową z pobliskiej wsi Ludwinów. Z zawodu elektryk, pracował w jarocińskiej fabryce obrabiarek. Jego przygoda z rzeźbą ludową zaczęła się pewnego dnia, kiedy żona z teściową pokazały jedną z jego rzeźb, która przedstawiała szewca w Cepelii, gdzie zyskała akceptację. Pierwsza wystawa jego rzeźb odbyła się w Jarocinie, w fabryce obrabiarek, w jego miejscu pracy.

Warsztat Bogdan Osuch urządził sobie na działce rekreacyjnej w pobliżu Jarocina. Wykonywał rzeźby mniejszych formatów i plenerowe, rzeźby pełnoplastyczne, półplastyczne oraz płaskorzeźby. Tematyki nie obawiał się żadnej, szeroko czerpał z repertuaru tematyki ludowej. Wykonywał postacie świętych, muzykujące anioły i diabły, kapliczki wkomponowane w konar drzewa i szopki bożonarodzeniowe. Przenosił na drewno lokalny folklor m.in. kapele dudziarskie, postacie z dawnej i nowszej historii. Rzeźby Bogdana Osucha przeważnie były przez niego malowane, ponieważ tylko takie uważał za skończone. Z jednego kawałka drewna tworzył kompozycje wielofigurowe np. wozy zaprzężonye w konie, wiozące grupy rozbawionych weselników, czy rozśpiewany zespół folklorystyczny. 

 

W lutym zmarł inny jarociński rzeźbiarz - Wiesław Szlachciak. Wspomnienie o nim znajdziesz TUTAJ

 

Bogdan Osuch w 2010 roku przeszedł na emeryturę. Regularnie współpracował m.in. z Centrum Kultury i Sztuki w Kaliszu, Cepelią i Ars Polona (w latach 1991-1993). Utrzymywał też kontakty z kolekcjonerami sztuki ludowej, dla których wykonywał również specjalne zlecenia. Uczestniczył regularnie w Targach Sztuki Ludowej podczas Festiwalu Kapel i Śpiewaków Ludowych w Kazimierzu Dolnym. Był też laureatem licznych konkursów i przeglądów. Jarociniacy mogli oglądać jego dzieła m.in. w czasie kiermaszy towarzyszących Powiatowemu Przeglądowi Kultury Ludowej czy Międzynarodowym Spotkaniom Folklorystycznym w Jarocinie

Rzeźby jego wystawiane były podczas licznych wystaw w Polsce, a także we Francji (Pfastatt), Austrii, w Nowym Jorku, Niemczech. Trafiły też do zbiorów Muzeum w Łęczycy, Muzeum Etnograficznego w Toruniu, Muzeum Etnograficznego w Poznaniu, Muzeum Harcerstwa w Warszawie, Muzeum Okręgowego Ziemi Kaliskiej w Kaliszu, Muzeum Regionalnego w Jarocinie, Wielkopolskiego Parku Etnograficznego w Dziekanowicach oraz do kolekcji Wojciecha Siemiona.

 

Uroczystości pogrzebowe odbędą się w najbliższą sobotę (3 kwietnia) o godz. 12.00 na cmentarzu komunalnym w Jarocinie. Z uwagi na to, że zostanie pochowany w Wielką Sobotę, czyli w dniu w którym nie sprawuje się Eucharystii, msza św. pogrzebowa zostanie odprawiona w późniejszym terminie, we wtorek 6 kwietnia w kościele św. Marcina.

Gazeta Jarocińska - nowe wydanie. Zobacz, co przeczytasz w nowym numerze

Szanowni Internauci. Komentujcie, dyskutujcie, przedstawiajcie swoje argumenty, wymieniajcie poglądy - po to jest nasze forum i możliwość dodawania komentarzy. Prosimy jednak o merytoryczną dyskusję, o rezygnację z wzajemnego obrażania, pomawiania itp. Szanujmy się.

 

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (1)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

  • 6 miesięcy temu | ocena +0 / -0

    Wedrowiec

    Czesc jego pamięci