Jarocin. Stanisława Kowalska. Warsztaty układania i haftowania czepców ludowych. Centrum Kultury i Sztuki w Kaliszu. Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Jarociński Ośrodek Kultury.
Centrum Kultury i Sztuki w Kaliszu, dzięki dofinansowaniu Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, zorganizowało w 2017 roku warsztaty haftowania i układania czepców ludowych. Warsztaty poprowadziła Stanisława Kowalska, hafciarka z Goliny.
Zajęcia odbywały się w Jarocińskim Ośrodku Kultury kilka razy w miesiącu od stycznia do grudnia 2017 roku. Była to jedyna w regionie możliwość zaprojektowania, wyhaftowania i uszycia czepca ludowego z tiulu lub z płótna haftowanego techniką nasnuwaną (tzw. snutką golińską).
Koordynatorem warsztatów była Anna Rospondek, hafciarka, animatorka kultury i członkini Kapeli z Kociny. W zajęciach wzięło udział 14 osób, m.in. hafciarki i krawcowe, szyjące na co dzień stroje ludowe dla dzieci i dorosłych z zespołów regionalnych w Południowej Wielkopolsce.
Na warsztatach dostępne były materiały i przyrządy do stworzenia tego dzieła kultury tradycyjnej, a przede wszystkim nieoceniona wiedza i doświadczenie pani Stanisławy Kowalskiej, która trudni się tą sztuką już ponad 40 lat. W 2015 roku CKiS w Kaliszu nagrał film z jej udziałem o tradycji czepkarskiej w regionie.
Czepce tradycyjnie noszonebyły na wsiach przez kobiety zamężne i wdowy aż do początków XX wieku. Był to jeden z nielicznych elementów zdobniczych stroju ludowego w Wielkopolsce, stąd tak wielka różnorodność i precyzja w ich tworzeniu.
Podczas tegorocznych warsztatów uczestnicy uczyli się, czym jest czepiec ludowy, jakie są jego rodzaje, jakie występowały w Południowej Wielkopolsce. Poznali nazewnictwo, materiały i narzędzia potrzebne do stworzenia czepca.
Następnie uczestniczyli w etapach jego tworzenia: projektowaniu, rysowaniu, kalkowaniu wzorów, wycinaniu poszczególnych elementów, haftowaniu, krochmaleniu, prasowaniu, układaniu ryszki, układaniu czepca i zszywaniu denka oraz band, czyli długich ozdobnych szarf. Każdy z uczestników zajęć wyhaftował dla siebie jeden czepiec.
W warsztatach udział wzięli: Anna Rospondek z Kociny, koordynatorka warsztatów, Genowefa Dopierała, Janina Haak, Janina Hendler, Donata Kaczocha, Emilia Kulka, Zofia Talarowska, Danuta Wróbel, Urszula Ligenza, Dorota Sieraczek, Ewelina Śpigiel, Ewa Marszałek, Jolanta Poczta i Magdalena Wieczorek, dyrektor biblioteki w Kępnie, której prababcia wyszywała czepce ludowe.
Wśród uczestników znalazł swoje miejsce Jerzy Kraszkiewicz z Zespołu „Tursko” (gm. Gołuchów).
Warsztaty dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach projektu „Mistrzyni czepców. Warsztaty haftowania i układania czepców Stanisławy Kowalskiej z Goliny”.