Reklama

Odpust w Golinie inny niż zazwyczaj. Z ministrem, wojewodą i festiwalem smaków [ZDJĘCIA, WIDEO]

Opublikowano:
Autor:

Odpust w Golinie inny niż zazwyczaj. Z ministrem, wojewodą i festiwalem smaków  [ZDJĘCIA, WIDEO] - Zdjęcie główne
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości

Tegoroczny odpust ku czci Matki Bożej Pocieszenia w Golinie odbył się o tydzień wcześniej niż zwykle, ponieważ połączono go z obchodami 50. rocznicy koronacji obrazu. W głównych uroczystościach, które odbyły się w niedzielę wzięli udział m.in. Marlena Maląg - minister Rodziny, pracy i polityki społecznej oraz Łukasz Mikołajczyk - wojewoda wielkopolski.

 

 

W tym roku z uwagi na pandemię zrezygnowano z organizacji pieszych pielgrzymek, które od dwudziestu już lat przychodziły do sanktuarium z Jarocina, Siedlemina i Witaszyc. Mszy św. przewodniczył ksiądz biskup Łukasz Buzun, wikariusz generalny diecezji kaliskiej, który - jak sam przyznał - pierwszy raz gościł w Golinie.

 

Frekwencja była o wiele mniejsza niż to zazwyczaj bywało na uroczystościach odpustowych. Nie zabrakło jednak całej otoczki - straganów z zabawkami czy z watą cukrową. Już po raz 24. oprawę muzyczną zapewniała Orkiestra Dęta Mickiewiczowskiego Centrum Turystycznego w Żerkowie. Po mszy św. dali oni krótki koncert. Sumie odpustowej towarzyszył I Powiatowy Festiwal Smaków i Rękodzieła zorganizowany przez Starostwo Powiatowe w Jarocinie. Swoje stoiska zaprezentowało 11 Kół Gospodyń Wiejskich. Rozstrzygnięto konkurs na najdziwniejsze warzywo lub owoc oraz na „Lokalny Smak Roku”, którego tematem był wielkopolski rumpuć (zupa warzywna).

 

Uroczystości rozpoczęły się w czwartek od promocji albumu z archiwalnymi zdjęciami z uroczystości nałożenia koron papieskich przez Prymasa Polski - kardynała Stefana Wyszyńskiego w 1970 roku. Okolicznościowe wydawnictwo zostało przygotowane w ilości 600 sztuk i wszystkie egzemplarze rozeszły się w ekspresowym tempie. W piątek podczas mszy św. polowej na miejscowym cmentarzu poświęcony został pomnik ku czci 20 golińskich powstańców wielkopolskich. W sobotę odbyła się tradycyjna pielgrzymka strażaków, chociaż i w tym wypadku trzeba było zrezygnować z kilku stałych elementów - m.in. z przemarszu reprezentacji poszczególnych jednostek OSP.

 

Darem dla biskupa od wspólnoty parafialnej oraz sołectwa Golina i Stefanów był obraz Matki Bożej Pocieszenia. Z kolei księża z dekanatu jarocińskiego podarowali biskupowi pomocniczemu ornat z wizerunkiem Matki Bożej, w którym przewodniczył mszy św.
 

 

 

 

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE