Reklama

Matura 2021. Egzamin z języka polskiego łatwiejszy niż próbny [WIDEO]

Opublikowano: 4 maja 2021 13:23
Autor: | Zdjęcie: A. Konieczna

Matura 2021. Egzamin z języka polskiego łatwiejszy niż próbny [WIDEO] - Zdjęcie główne

Matura 2021. Egzamin z języka polskiego łatwiejszy niż próbny | foto A. Konieczna

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości Matura 2021. Egzamin z języka polskiego łatwiejszy niż próbny. Maturzyści wychodząc z sal egzaminacyjnych po dzisiejszym sprawdzianie w języka polskiego nie kryli zadowoleni i ulgi.

Reklama

Ponad 600 absolwentów szkół średnich z powiatu jarocińskiego rozpoczęło dzisiaj - 4 maja, egzaminy dojrzałości.

Rosnąca liczba zachorowań na koronawirusa długo pozostawiała tegorocznych maturzystów w niepewności czy egzaminy rozpoczną się w zapowiadanym terminie.

Dopiero niedawno minister edukacji zadeklarował, że terminy matur nie zostaną przesunięte.

Sprawdzianem, jak to może wyglądać, były matury próbne, które zostały przeprowadzone w pełnym reżimie sanitarnym dwukrotnie - w lutym i na początku marca.

Matura 2021. Egzamin z języka polskiego łatwiejszy niż próbny. Poza tym maseczki, dystans i dezynfekcja

Jakie wymagania obowiązują maturzystów, którzy od roku - z krótkimi przerwami - uczyli się zdalnie? Zostały one obniżone.

Nie będzie między innymi egzaminów ustnych oraz z przedmiotów dodatkowych na poziomie rozszerzonym. Wyjątkiem są osoby, dla których wyniki z tych egzaminów są niezbędne przy rekrutacji na niektóre uczelnie i kierunki studiów.

Każdy maturzysta musi zatem obowiązkowo przystąpić tylko do trzech podstawowych egzaminów pisemnych - z języka polskiego, matematyki i języka obcego nowożytnego.

Tegoroczni maturzyści zdają egzaminy w reżimie sanitarnym. Co to znaczy? Zarówno egzaminowani, jak i osoby przeprowadzające sprawdziany są zobowiązani do zakrywania ust i nosa w trakcie wchodzenia do szkoły i na salę egzaminacyjną - maseczkę można zdjąć tylko siadając przy stoliku egzaminacyjnym.

Wymagane jest także zachowanie co najmniej 1,5 m odległości między osobami. Poza tym pomieszczenia muszą być wietrzone, a ławki i stoliki dezynfekowane. 

Matura 2021. Egzamin z języka polskiego łatwiejszy niż próbny. Na pierwszy ogień tradycyjnie poszedł język polski.

- Trema była, nie da się ukryć. W końcu to jeden z najważniejszych egzaminów w życiu i wiele od niego zależy - przyznał jeden z maturzystów z jarocińskiego ogólniaka.

Egzamin trwał 170 minut.

- Jak na ten trudny czas pandemii, tematy były zaskakująco łatwe, zdecydowanie łatwiejsze od tych na maturze próbnej - przyznaje absolwent Zespołu Szkół Ponadpodstawowych nr 2 w Jarocinie. 

Matura 2021. Egzamin z języka polskiego łatwiejszy niż próbny. Trzy tematy do wyboru

Zdający mierzyli się z częścią testową oraz wypracowaniem. Mieli trzy tematy wypracowań do wyboru:

1. „Czy ambicja ułatwia człowiekowi osiągnięcie zamierzonego celu? Rozważ problem, odwołując się do fragmentu „Lalki” Bolesława Prusa, całego utworu oraz do wybranego tekstu kultury.”

2. „Miasto - przestrzeń przyjazna czy wroga człowiekowi? Rozważ problem i uzasadnij swoje zdanie, odwołując się do fragmentu „Ziemi obiecanej” Władysława Stanisława Reymonta oraz do wybranych tekstów kultury.”

3. „Zinterpretuj podany utwór. Postaw tezę interpretacyjną i ją uzasadnij.”

Młodzież jednogłośnie przyznaje, że egzamin był łatwiejszy niż się spodziewali.

- Dziękujemy za „Lalkę” i za to, ze nas tak ulgowo potraktowano. Po czasie nauki zdalnej to nam się należało - stwierdza maturzystka, która z uśmiechem na twarzy wyszła z sali egzaminacyjnej ZSP nr 2 w Jarocinie [pozostałe komentarze i opinie maturzystów o egzaminie z języka polskiego zobacz PONIŻEJ w materiale WIDEO].

Wyniki tegorocznych matur będą znane 5 lipca.

Matura 2021. Egzamin z języka polskiego łatwiejszy niż próbny. Harmonogram matur:

4 maja - obowiązkowy egzamin pisemny z języka polskiego na poziomie podstawowym,
5 maja - obowiązkowy egzamin pisemny z matematyki na poziomie podstawowym,
6 maja - obowiązkowy egzamin pisemny z języka angielskiego na poziomie podstawowym,
od 7 do 21 maja - nieobowiązkowe egzaminy z przedmiotów dodatkowych.

Egzamin maturalny w terminie poprawkowym zostanie przeprowadzony 24 sierpnia. Będą mogły do niego przystąpić osoby, które nie zdały tylko jednego przedmiotu obowiązkowego, pod warunkiem, że przystąpiły do wszystkich egzaminów obowiązkowych i żaden z tych egzaminów nie został im unieważniony.

Liczba tegorocznych maturzystów w szkołach powiatu jarocińskiego:
LO - 188
ZSP nr 1 - 208
ZSP nr 2 - 155
ZSP-B Tarce - 63

 

Szanowni Internauci. Komentujcie, dyskutujcie, przedstawiajcie swoje argumenty, wymieniajcie poglądy - po to jest nasze forum i możliwość dodawania komentarzy. Prosimy jednak o merytoryczną dyskusję, o rezygnację z wzajemnego obrażania, pomawiania itp. Szanujmy się.

 

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.