Mieszkanka Jarocina i użytkowniczka portalu jarocinska.pl zwróciła się do redakcji, aby ostrzec ludzi przed kobietą krążącą po klatach schodowych budynków wielorodzinnych w centrum Jarocina.
Łapała za klamki drzwi wejściowych na osiedlu w centrum Jarocina
„Chciałbym ostrzec całe osiedle Tadeusza Kościuszki dzisiaj (16.05.2025) o godzinie. 8:55 chodziła po klatce schodowej kobieta, łapała za klamki od drzwi. W momencie wyjścia sąsiadki z mieszkania oraz zapytania: Co pani robi i dlaczego chce wejść do prywatnego mieszkania powiedziała że "szuka koleżanki" uśmiechnęła się i momentalnie obróciła się na pięcie i zbiegła klatką w dół” – napisała internautka.
Jarocińska policja nie ma zgłoszenia odnośnie dzisiejszego zdarzenia na osiedlu Kościuszki. Kilka dni temu o podobnej sytuacji informowali mieszkańcy osiedla Rzeczpospolitej w Jarocinie [ZOBACZ GALERIA na dole]
Czym są kradzieże „na klamkę"
Kradzieże „na klamkę" stosowane są głównie w blokowiskach, gdzie złodzieje przechodzą od klatki do klatki. Sprawdzają wszystkie piętra naciskają po kolei klamki. Jeśli któryś z mieszkańców zapomni zamknąć drzwi, złodziej to wykorzysta, zajrzy do środka i może zabrać coś szybko z przedpokoju.
„Na osiedlu mieszka wiele starszych osób, prosiłbym aby przekazać informacje do szerszego grona oraz aby ostrzec bliskich mieszkających na tym osiedlu aby mieli się na baczności i pilnowali drzwi” - zauważa internautka.
Osoby starsze szczególnie narażone
Seniorzy częściej niż inne grupy społeczne padają ofiarą oszustów i złodziei. Wychowani w czasach większego zaufania społecznego, często nie podejrzewają złych intencji u obcych osób. Zdarza się też, że mają osłabiony słuch, wzrok lub pamięć, co ułatwia przestępcom działanie.
Jak się chronić?
Policja podaje kilka podstawowych zasad, które mogą skutecznie ograniczyć ryzyko kradzieży:1. Zawsze zamykaj drzwi na klucz, nawet jeśli wychodzisz tylko na chwilę do piwnicy, na podwórko czy do sąsiada.
2. Nie wpuszczaj nieznajomych do mieszkania. Jeśli ktoś podaje się za pracownika administracji lub innej instytucji, poproś o legitymację i zadzwoń do firmy, by potwierdzić tożsamość.
3. Zainstaluj wizjer i łańcuch zabezpieczający przy drzwiach. Dzięki temu możesz porozmawiać z obcą osobą bez otwierania drzwi na oścież.
4. Rozmawiaj z sąsiadami. Wzajemna czujność i kontakt z zaufanymi osobami z otoczenia to dodatkowa forma ochrony.
5. Uczul rodzinę i opiekunów. Warto przypominać osobom starszym o konieczności ostrożności i o zasadach bezpieczeństwa.
Zadbajmy wspólnie o bezpieczeństwo seniorów
Ochrona przed kradzieżami „na klamkę” wymaga nie tylko ostrożności samych seniorów, ale i zaangażowania ich bliskich oraz sąsiadów. Wspólne działanie to najlepszy sposób na powstrzymanie domokrążców i oszustów. Warto przypominać starszym osobom, że ostrożność to nie nieuprzejmość - to zdrowy rozsądek i troska o własne bezpieczeństwo.
Komentarze (0)