Reklama

Kupił dwie tony węgla w sklepie PGG. Czy może jeszcze wnioskować do gminy o zakup opału?

Opublikowano: Ostatnia modyfikacja:
Autor:

Kupił dwie tony węgla w sklepie PGG. Czy może jeszcze wnioskować do gminy o zakup opału? - Zdjęcie główne

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości Mieszkańcy powiatu jarocińskiego składają wnioski do gmin o zakup węgla po preferencyjnej cenie. Czy o opał może starać się osoba, która kupiła węgiel w sklepie Polskiej Grupy Górniczej, ale nie wykorzystała limitu trzech ton?

Reklama

Za oknami coraz zimniej. Synoptycy zapowiadają, że temperatura w najbliższych dniach spadnie. Sporo osób nie na jeszcze zapewnionego opału na zimę, bo wielu z nas nie stać na kupno węgla za ponad 3.000 zł za tonę.                 

Limit to trzy tony węgla po preferecyjnych cenach 

Rząd postanowił ułatwić mieszkańcom dostęp do węgla i uchwalił ustawę o sprzedaży "czarnego złota" przez samorządy. Gminy przyjmują wnioski od mieszkańców. Opał po preferencyjnej mogą kupić ci, którzy są uprawnieni do dodatku węglowego - a więc gospodarstwa domowe, w których głównym źródłem ogrzewania jest kocioł na paliwo stałe, kominek, koza, ogrzewacz powietrza, trzon kuchenny, piecokuchnia, kuchnia węglowa lub piec kaflowy na paliwo stałe. Przez paliwa stałe rozumie się węgiel kamienny, brykiet lub pellet zawierające co najmniej 85% węgla

W ramach zakupu preferencyjnego, członek gospodarstwa domowego może kupić węgiel dwukrotnie - za każdym razem po 1,5 tony: do końca 2022 roku oraz od 1 stycznia do 30 kwietnia 2023 roku. Cena zakupu węgla od gminy ma nie przekroczyć 2.000 zł/tonę i nie obejmuje kosztów transportu z punktu sprzedaży do gospodarstwa domowego. Koszt przewozu ponosi kupujący.

Kupił dwie tony węgla w sklepie PGG. Czy może jeszcze wnioskować do gminy o zakup opału?

Węgla od gmin nie kupią osoby, które już dokonały zakupu po cenie niższej niż 2.000 zł na przykład w sklepie Polskiej Grupy Górniczej czy Tauron. To obostrzenie rodzi wątpliwości.

- Jestem mieszkańcem gminy Jaraczewo, zakupiłem węgiel w sklepie PGG. Udało się kupić tylko 2 tony, a na sezon potrzebuję około pięciu ton. Nie stać mnie na zakup trzech ton w składach opału. Teraz okazuje się, że od gmin można kupić 3 tony. Czy mogę złożyć wniosek? - pyta mężczyzna.

Wiceburmistrz Jaraczewa Olga Kaczmarek wyjaśnia, że jeśli ktoś kupił dwie tony, może złożyć wniosek i kupić tonę w przyszłym roku. 

 - Limit trzy tony jest na sezon grzewczy 2022-2023 - wyjaśnia Olga Kaczmarek. 

Wnioski na zakup węgla do końca 2022 roku można składać do 15 grudnia, a na transzę od 1 stycznia do 30 kwietnia 2023 roku do 15 marca.

Szanowni Internauci. Komentujcie, dyskutujcie, przedstawiajcie swoje argumenty, wymieniajcie poglądy - po to jest nasze forum i możliwość dodawania komentarzy. Prosimy jednak o merytoryczną dyskusję, o rezygnację z wzajemnego obrażania, pomawiania itp. Szanujmy się.UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy