Reklama

Czy w Jarocinie i okolicy powstaną samorządowe punkty sprzedaży węgla?

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor: | Zdjęcie: pixabay

Czy w Jarocinie i okolicy powstaną samorządowe punkty sprzedaży węgla? - Zdjęcie główne

foto pixabay

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości Rząd pracuje nad projektem ustawy umożliwiającej sprzedaż węgla przez samorządy. Wczoraj porozumiano się w tym zakresie z gminami. Czy takie miejsce powstanie na terenie Ziemi Jarocińskiej? Czy samorządowe składy węgla uruchomią gminy Jarocin, Jaraczewo, Kotlin, Nowe Miasto i Żerków?

Reklama

Wszyscy kupujący węgiel i ekogroszek z e-sklepu PGG wiedzą, że nie jest to łatwe zadanie. Dodatkowo PGG wciąż podnosi ceny i zmniejsza limity surowca. Nierzadko się zdarza, że trzeba próbować nawet kilkanaście razy nim w końcu uda się zamówić opał.

Rząd postanowił ułatwić mieszkańcom dostęp do węgla i  - jak wynika z przekazywanych informacji - obecnie pracuje nad projektem ustawy umożliwiającej sprzedaż węgla przez samorządy.

Samorządowy punkt sprzedaży węgla 

Do zadań gminy będzie należało zebranie od mieszkańców informacji na temat zapotrzebowania na węgiel, zakup surowca od importera wskazanego przez rząd i dostarczenie go do mieszkańców. Jednak udział w programie będzie dla gmin nieobowiązkowy.

W założeniu taki węgiel kosztowałby około 2 tys. zł za tonę. Teraz ceny nierzadko przekraczają 3 tys. Samorządy za tonę paliwa płaciłyby maksymalnie 1500 zł brutto, jednak będą musiały pokryć również koszty transportu ze składu.

Problemem może również być to, że wiele gmin nie ma możliwości otwarcia takiego punktu. Gminy nierzadko nie są przygotowane do takiego przedsięwzięcia i nie patrzą na niego przychylnie. Brakuje miejsca, pracowników, jasnych wytycznych. Rozwiązaniem może być zaangażowanie spółek komunalnych i komunalnych zakładów budżetowych. 

Czy w gminach Jarocin, Jaraczewo, Kotlin, Nowe Miasto, Żerków będą punkty z węglem 

Nowe Miasto

Wójt Aleksander Podemski wyjaśnia, że gmina nie ma technicznych możliwości, by taki punkt utworzyć - nie ma placu ani wagi.

Żerków

Gmina jeszcze nie zna szczegółów. Burmistrz Michał Surma mówi, że jeszcze nie ma ostatecznej decyzji. Gmina nie posiada spółki komunalnej, co stanowi problem.

Jarocin

Obecnie trwają dyskusje i analizy. Decyzja jeszcze nie jest podjęta. 

Jaraczewo

- Ostateczna decyzja jeszcze nie zapadła. Wszystko wskazuje na to, że u nas takiego punktu nie będzie można uruchomić. Gmina nie dysponuje placem, na którym można byłoby składować węgiel, nie ma też pracowników - mówi wiceburmistrz Olga Kaczmarek.

Kotlin

Ostateczna decyzja jeszcze nie zapadła.

- Gmina ustawą nie może realizować takiego zadania. Nie mamy żadnej spółki ani zakładu komunalnego - mówi Michał Urbaniak, sekretarz gminy Kotlin.

Stanowisko Izby Gospodarczej Sprzedawców Polskiego Węgla

Warto zaznaczyć, że w związku z pomysłem rządowym, by sprzedażą zajmowały się samorządy - stanowisko zabrała Izba Gospodarcza Sprzedawców Polskiego Węgla.

Izba wprost twierdzi, że wspomniane rządowe rozwiązanie jest "z góry skazane na porażkę".

- Pomysł, aby to samorządy zajmowały się dystrybucją węgla, wydawał się początkowo tak nierealny, że nie chcieliśmy go komentować. Każdy, kto choć raz był klientem na składzie opału wie doskonale, że sprzedaż węgla wymaga odpowiednio przygotowanego terenu, infrastruktury technicznej i doświadczonego personelu. Próba zorganizowania tego w tak krótkim czasie, przez podmioty nie mające żadnej praktyki w tym zakresie, z góry skazana jest na porażkę - opisuje IGSPW w wydanym 11 października oświadczeniu.

Jak zaznacza w oświadczeniu Izba - wspomniany pomysł nie rozwiązuje bowiem problemu niedoboru węgla w Polsce.

- Przed upublicznieniem koncepcji na dystrybucję węgla przez rząd, firmy prywatne kupowały węgiel od PGE Paliwa. Spółka z trudem wyrabia się z płynnym wydawaniem towaru. Opóźnienia sięgają dwóch tygodni, a bardziej atrakcyjnych węgli notorycznie brakuje. Wobec tego argument, że dystrybuowanie węgla przez samorządy poprawi jego dostępność wydaje się absolutnie nietrafiony. Ankieta przeprowadzona niedawno przez Izbę, wskazuje, że zatowarowanie składów węgla jest o około 80% niższe od typowego dla tej pory roku. Wąskim gardłem zdecydowanie pozostają infrastruktura portowa, kolejowa i możliwości wysiewania węgla opałowego z zaimportowanego półproduktu. Argument, jakoby projekt ten miał obniżyć ceny węgla, także wydaje się mijać z rzeczywistością - czytamy. 

Izba wskazuje, że firmy prywatne kupują w tej chwili węgiel importowany w portach, w cenach na poziomie 2.100-2300 zł netto/t (zależnie od parametrów jakościowych). Transport tego węgla z portu do poszczególnych lokalizacji w głębi kraju to 50-250 zł netto/t.

 - Finalnie więc, węgiel sprzedawany jest w cenach 2900-3500 brutto za tonę. W związku z tym, że rynek dystrybucji węgla jest bardzo rozdrobniony i konkurencyjny (kilka tysięcy firm), przedsiębiorcy zostaje zwykle marża handlowa na poziomie 250-300zł netto/t. Z tej marży musi pokryć on koszty finansowania (ostatnio bardzo dotkliwe, za sprawą wysokich stóp procentowych), koszty funkcjonowania składu, koszty pracownicze, amortyzację sprzętu, paliwo, energię itd. To co zostaje to zysk firmy. Nie sądzimy, aby samorządy mogły to robić taniej, czy bardziej efektywnie, a wręcz przeciwnie - budowane w pośpiechu składy opału będą droższe w funkcjonowaniu od tych już istniejących - prywatnych. Chcielibyśmy podzielić się jeszcze jedną ciekawą refleksją w kwestii ceny. Od czerwca br. indeks referencyjny cen węgla w portach ARA (Amsterdam, Rotterdam, Antwerpia) spadł z ponad 380 USD/t w czerwcu, do 262 USD/t w poniedziałek 10 października. Dlaczego więc, nie przełożyło się to na obniżenie cen węgla opałowego w portach? Ponadto, przy obecnych detalicznych cenach węgla, niemal 600zł w cenie jednej tony to sam podatek VAT, o którego czasowe zmniejszenie do zera Izba wielokrotnie zabiegała. Gdyby rządowi zależało na obniżeniu cen, stawka VAT na węgiel już od pół roku byłaby na poziomie 0%, a nie jak dotychczas 23%.

ZOBACZ TEŻ

Szanowni Internauci. Komentujcie, dyskutujcie, przedstawiajcie swoje argumenty, wymieniajcie poglądy - po to jest nasze forum i możliwość dodawania komentarzy. Prosimy jednak o merytoryczną dyskusję, o rezygnację z wzajemnego obrażania, pomawiania itp. Szanujmy się.

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy