W okręgu wyborczym kalisko-leszczyńskim nr 36, do którego należy między innymi powiat jarociński, mamy 12 mandatów poselskich i 1 senatorski. Z kolei gmina Nowe Miasto nad Wartą wchodzi w skład okręgu konińskiego nr 37, który dysponuje 9 mandatami poselskimi i 1 senatorskim.
Rekordowa frekwencja w tegorocznych wyborach parlamentarnych
Państwowa Komisja Wyborcza podała już oficjalne wyniki niedzielnych wyborów parlamentarnych.W Sejmie do podziału było 460 mandatów. Zostały one rozdzielone między 5 ugrupowań:
- Prawo i Sprawiedliwość - 194 mandatów,
- Koalicja Obywatelska - 157 mandatów,
- Trzecia Droga - 65 mandatów,
- Lewica - 26 mandatów,
- Konfederacja - 18 mandatów.
- Prawo i Sprawiedliwość - 34 mandaty,
- Koalicja Obywatelska - 41 mandaty,
- Trzecia Droga - 11 mandatów,
- Konfederacja - 0 mandatów,
- Nowa Lewica - 9 mandatów,
- Niezależni kandydaci pod szyldem nieformalnego Paktu Senackiego - 4 mandaty.
Kto został senatorem w okręgu, w którym jest powiat jarociński?
Od rana w poniedziałek Państwowa Komisja Wyborcza publikowała cząstkowe wyniki z poszczególnych obwodów do głosowania.Sytuacja była bardzo dynamiczna i w związku z tym rozkład sił w parlamencie ciągle się zmieniał. Wielką niewiadomą było też to, kto zdobędzie mandat i zostanie posłem czy senatorem. Spekulacjom i domysłom nie było końca.
Wreszcie PKW ogłosiła pełne i oficjalne wyniki wyborów. Wtedy dopiero można było mówić o konkretnych nazwiskach posłów i senatorów.
W przypadku Senatu sprawa jest prosta, w naszym okręgu mamy jeden mandat i zdobył go kandydat z największą liczbą głosów, czyli Janusz Pęcherz (KO) z wynikiem 69.512 przed Andrzejem Wojtyłą (PiS) - 64.020. Obaj kandydaci niemal do końca szli w przysłowiowo "łeb w łeb".
Niektórzy są zdania, że ten drugi stracił z powodu „bardzo nachalnej kampanii wyborczej”, zwłaszcza w ostatnich dniach przed głosowaniem.
- Plakaty i banery z wizerunkiem Wojtyły był dosłownie wszędzie. Bałam się otworzyć lodówkę, żeby z niej nie wyskoczył. Dlatego otwarcie przyznaję, że z tego powodu na niego nie głosowałam - stwierdza mieszkanka Jarocina.
Prawdą jest, że materiały wyborcze Wojtyły w niektórych miejscach mogły powodować zagrożenie dla bezpieczeństwa, ponieważ zasłaniały widoczność pieszym czy rowerzystom. O takiej sytuacji informowano policję, a część materiałow zmieniła ostatecznie lokalizację. Ale, czy to prawdziwy powód porażki lekarza i rektora Uniwersytetu Kaliskiego, nie wiadomo.
Z kolei w okręgu nr 92, do którego należy między innymi gmina Nowe Miasto, senatorem został Grzegorz Fedorowicz z listy Trzecia Droga.
Minister znokautowała kontrkandydatów, staroście z Jarocina niewiele zabrakło do mandatu
Jeśli chodzi o obsadzenia mandatów posłów w naszym okręgu, sprawa jest nieco bardziej skomplikowana, powoli jednak o podziale mandatów między komitety, a następnie konkretne osoby możemy już pisać oficjalnie.Trzeba pamiętać, że wybory do Sejmu są proporcjonalne. Oznacza to, że decydujące znaczenie ma ogólne poparcie dla listy ugrupowania, z której startuje dany kandydat. Dlatego mandat może uzyskać osoba z mniejszą liczbą głosów, a ta z większym poparciem, znaleźć się poza składem poselskim.
Wśród kandydatów z całkiem dobrym wynikiem wyborczym - 7.053 głosów znalazła się Lidia Czechak, starosta jarociński, która startowała z listy Prawa i Sprawiedliwości. Jej poparcie jest szóstym na liście. Warto zanzaczyć, że to właśnie Lidia Czechak zdobyła największe poparcie spośród wszystkich "jarocińskich kandydatów".
PiS zdobył pięć mandatów w naszym okręgu wyborczym i starosta znalazła się tuż za przysłowiowym „pudłem”. Zabrakło jej 268 głosów, żeby przebić Jana Mosińskiego, który, jako ostatni przed Lidią Czechak, zdobył mandat.
Szkoda, że zabrakło tak niewiele do mandatu posła, ale jestem z wyniku wyborczego bardzo zadowolona. Dalej wspólnie działamy dla dobra mieszkańców naszego samorządu. Dziękuję za poparcie - mówi Lidia Czechak.
Innym kandydatem partii rządzącej był Jan Dziedziczak. On jest zadowolony z wyników jakie uzyskał.
Od początku pełnienia mojego mandatu, już wiele lat temu, postanowiłem sobie, że skupię się w dużej mierze na dawnym województwie leszczyńskim, także na powiecie rawickim. Chciałem być, chcę i będę aktywnym posłem i dziękuję za tak wysokie poparcie na terenie państwa powiatu. Tak jak w 2011 roku, kandydowałem z 3. miejsca. Mam podobny wynik do tamtego. Jestem zadowolony - reelekcja jest, także pozostaję w gotowości do działania. Zamierzam kontynuować ten mądry sposób sprawowania mandatu, a więc aktywność nie tylko tuż przed wyborami, ale przez całe cztery lata - deklaruje.
O wyniku całych wyborów wypowiedział się w tonie podobnym do swoich kolegów partyjnych.
Wygraliśmy po raz trzeci z rzędu - podkreślił Jan Dziedziczak.
Minioną kadencję określił jako trudną, ze względu m.in. na pandemię koronawirusa, ale ocenił, że jako rządzący spisali się bardzo dobrze.
Co będzie dalej, zobaczymy - podsumował.
Z listy PiS-u zaskakująco słabe poparcie - 4.457 głosów, uzyskał między innymi Tomasz Ławniczak, przez co nie dostał się do Sejmu.
Zdecydowanie najlepszy wynik w naszym okręgu uzyskała Marlena Maląg (PiS), obecna minister rodziny - 109.870 głosów (z naszego teenu 6.816), czym dosłownie znokautowała nie tylko kontrkandydatów, ale i kolegów ze swojego ugrupowania.
„Drodzy Państwo, Kochani Wielkopolanie, z całego serca dziękuję za wszystkie oddane na mnie głosy. Było ich 109.870. Dziękuję również za wszystkie spotkania na kampanijnym szlaku, za każdą wartościową rozmowę, za każde dobre słowo w końcu za ogromne wsparcie jakie od Państwa otrzymałam. Jesteście Państwo niesamowici. Nie zawiodę zaufania jakim mnie obdarzono i zrobię wszystko, żeby nasza Wielkopolska dalej piękniała i prężnie się rozwijała - napisała w mediach społecznościowych Marlena Maląg.
Połowę jej wyniku i mandat zdobył też Jarosław Urbaniak - „jedynka” z listy Koalicji Obywatelskiej. Dwa miejsca w ławach poselskich uzyskała Trzecia Droga - czyli koalicja Polski 2050 Szymona Hołowni i Polskiego Stronnictwa Ludowego.
„Wielkopolanie! Zrobiliśmy to, jesteście niesamowici. Dziękuję Wam za każdy z 50.724 głosów. To ogromny mandat zaufania i gwarantuję, że Was nie zawiodę przez te kolejne 4 lata wreszcie demokratycznych rządów w Polsce” - zaznacza poseł Urbaniak.
I dodaje:
„Szczególnie dziękuję też mieszkańcom mojego ukochanego Ostrowa Wielkopolskiego - ogromna frekwencja, 39,29% poparcia dla Koalicji Obywatelskiej i prawie 13 tysięcy Waszych głosów dla mnie. Ostrowianie nie są obojętni, chcą zmian. To dobry prognostyk przed najbliższymi wyborami samorządowymi. Jeszcze raz ogromnie dziękuję i jestem dla Was!”
Drugi wynik z listy KO na naszym terenie zdobył Grzegorz Rusiecki.
Patrząc na to, jak nierówna była to kampania, jakim dostępem do mediów publicznych dysponowali nasi konkurenci polityczni, to wynik który osiągnęliśmy jest naprawdę imponujący. Przede wszystkim daje szansę, aby stworzyć nowy rząd i zacząć zmieniać Polskę. Podczas prowadzenia kampanii wszystko zagrało, mieliśmy fantastyczną drużynę. Na wynik zawsze składa się wspólna praca, ale też praca każdego z członków tego zespołu. Mieliśmy bardzo dobrych kandydatów ze wszystkich powiatów. Dzięki temu zaangażowaniu udało się uzyskać dodatkowy mandat w tej kadencji. Koalicja Obywatelska będzie miała czworo przedstawicieli naszego regionu w Sejmie. Tym razem jeszcze troszeczkę zabrakło do pięciu mandatów. Biorąc pod uwagę wynik w całym okręgu, Prawo i Sprawiedliwość z sześciu mandatów zeszło do pięciu, natomiast Demokratyczna - póki co - opozycja ma tych mandatów 7, a więc przewaga w okręgu jest znacząca - uważa Rusiecki.
Mandatu w naszym okręgu nie udało się zdobyć Konfederacji. Mamy za to posła z Nowej Lewicy. Jako jedyny z tego ugrupowania, miejsce w ławach poselskich zdobył Wiesław Szczepański.
Wygrała demokracja. To jest rekordowa frekwencja po przemianach w 1989 roku. Wszyscy się zmobilizowali do tego, żeby głosować. Bardzo się cieszę z wyniku zjednoczonej opozycji, dlatego że 248 mandatów w skali kraju pozwala zmienić rządy Prawa i Sprawiedliwości i do tego będziemy dążyli. To sprawi, by Polska wróciła znowu na drogę demokracji i praw kobiet, a także możliwości uzyskania środków z Unii Europejskiej i da jej należne miejsce w UE. Patrząc na wynik wyborczy w naszym okręgu, to PiS straciło jeden mandat, jeden zyskała Koalicja Obywatelska. My straciliśmy jeden mandat. Liczyliśmy na lepszy wynik, ale z drugiej strony zdajemy sobie sprawę, że nawoływanie do tego, by głosować na Trzecią Drogę - być może zadziałało, że część elektoratu zagłosowało właśnie na Trzecią Drogę zamiast na Lewicę (...). Lewica jest jednak w Sejmie, jest to moja szósta kadencja i chciałem podziękować wszystkim wyborcom z Jarocina i powiatu jarocińskiego za oddane głosy na kandydatów Lewicy. Mam nadzieję, że będę przez kolejne lata działał na rzecz regionu leszczyńskiego i Ziemi Jarocińskiej - zadeklarował Wiesław Szczepański.
W Sejmie znajdzie się także nasz przedstawiciel z koalicji Trzecia Droga - Andrzej Grzyb z poparciem blisko 30 tysięcy wyborców.
Największym dla mnie zaskoczeniem jest frekwencja wyborcza. To jest coś, co się nie zdarzyło od czasu przemian roku 1989 i ten wynik przechodzi do historii. Wrażenie robiła też determinacja stojących w kolejce do lokali wyborczych. W dużej mierze byli to młodzi ludzie, co świadczy o ożywieniu i ich zainteresowaniu sprawami publicznymi. Wyniki wyborów pokazują, że odrzucona została retoryka konfrontacji i podziałów. Większość nie chce takiej narracji. Na tym tle nasz wynik (Trzeciej Drogi - przyp. Red.) sprawia nam dużą satysfakcję. Było wiele opinii, że nie przekroczymy progu wyborczego, stało się inaczej. W kampanii wyborczej apelowaliśmy o zasypanie podziałów, o porozumienie i dialog. Poparcie dla nas świadczy o tym, że Polacy chcą tego porozumienia. Chciałbym wszystkim wyborcom, a szczególnie Wielkopolanom za głosy, które otrzymaliśmy. Zdajemy sobie sprawę, że to jest też wielkie zobowiązanie, żeby nie zawieść pokładanych w nas nadziei - podkreślił Andrzej Grzyb.
Jak rozkłada się podział mandatów - kto został naszym posłem, a kto senatorem?
SEJMOkręg nr 36 (m. in. powiat jarociński)
Prawo i Sprawiedliwość
Marlena Maląg - 109.870
Katarzyna Sójka - 18.138
Jan Dziedziczak - 14.689
Piotr Kaleta - 16.344
Jan Mosiński - 7.321
Koalicja Obywatelska
Jarosław Urbaniak - 50,724
Karolina Pawliczak - 21.819
Grzegorz Rusiecki - 22.410
Mariusz Witczak - 12.754
Trzecia Droga
Andrzej Grzyb - 29.391
Barbara Oliwiecka - 12.214
Nowa Lewica
Wiesław Szczepański - 13.668
W okręgu nr 37 do którego należy Nowe Miasto n. Wartą mandaty zdobyli
Prawo i Sprawiedliwość:
1. Zbigniew Hoffmann - 47 594
2. Zbigniew Dolata - 25 663
3. Ryszard Bartosik - 25 371
4. Witold Czarnecki - 17 601
Koalicja Obywatelska:
5. Michał Kołodziejczak - 44 062
6. Tomasz Nowak - 15 495
Trzecia Droga:
7. Paulina Hennig-Kloska - 30 334
8. Michał Pyrzyk - 10 304
Nowa Lewica:
9. Tadeusz Tomaszewski - 17 181
SENAT
Okręg nr 96 (m. in. powiat jarociński)
Janusz Pęcherz (KO) - 69.512
Jak swoje zwycięstwo podsumował Janusz Pęcherz? ZOBACZ TUTAJ
Okręg nr 92 (m. in. gmina Nowe Miasto)
Grzegorz Fedorowicz (Trzecia Droga) - 111.128
Jakie są Wasze opinie o niedzielnych wyborach parlamentarnych i ich wynikach - piszcie w komentarzach.
Szanowni Internauci. Komentujcie, dyskutujcie, przedstawiajcie swoje argumenty, wymieniajcie poglądy - po to jest nasze forum i możliwość dodawania komentarzy. Prosimy jednak o merytoryczną dyskusję, o rezygnację z wzajemnego obrażania, pomawiania itp. Szanujmy się.
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.