reklama

Wybory parlamentarne 2023. Głosowanie na terenie Jarocina i okolicy [AKTUALIZACJE, ZDJĘCIA]

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

Wybory parlamentarne 2023. Głosowanie na terenie Jarocina i okolicy [AKTUALIZACJE, ZDJĘCIA] - Zdjęcie główne
Zobacz
galerię
99
zdjęć

Wybory parlamentarne 2023. Głosowanie na terenie Jarocina i okolicy

reklama
Udostępnij na:
Facebook
WiadomościWybory parlamentarne 2023 już dzisiaj - 15 października. Zebraliśmy najważniejsze informacje, które warto poznać przed oddaniem głosu. Jak przebiega głosowanie? Jak wygląda frekwencja? Czytaj naszą aktualizowaną relację.
reklama

Dzisiaj wybieramy parlamentarzystów, czyli posłów i senatorów, na kolejną kadencję. W okręgu wyborczym - kalisko-leszczyńskim nr 36, do którego należy powiat jarociński, jest 12 posłów i 1 senator. Z kolei gmina Nowe Miasto nad Wartą wchodzi w skład okręgu konińskiego nr 37, który dysponuje 9 mandatami poselskimi i 1 senatorskim. Przy okazji głosowania będziemy mogli wziąć udział w ogólnokrajowym referendum. 

Co zrobić przed głosowaniem i co zabrać do lokalu wyborczego?

Lokale wyborcze będą otwarte od 7.00 do 21.00. By móc wziąć udział w głosowaniu, należy upewnić się, że jesteśmy wpisani do spisu wyborców, w miejscu, w którym planujemy głosować. Jeśli przebywamy w miejscu zameldowania, to właśnie tam jesteśmy ujęci w spisie wyborców.

reklama

W dniu wyborów należy mieć ze sobą dokument tożsamości ze zdjęciem. Bez niego nie można wziąć udziału w głosowaniu. Może to być na przykład: dowód osobisty, paszport, prawo jazdy, legitymacja studencka, czy książeczka wojskowa. Inną opcją jest dowód osobisty w aplikacji mObywatel.

Nie trzeba zabierać nic więcej. Wszystkie inne potrzebne materiały, w tym długopisy, zapewni obwodowa komisja wyborcza

Jak głosować na kandydatów do Sejmu, a jak do Senatu?

W lokalu wyborczym dostaniemy trzy karty do głosowania:

  • jedną - z nazwiskami kandydatów do Sejmu,
  • drugą - z nazwiskami kandydatów do Senatu,
  • trzecią - z pytaniami referendalnymi.
W wyborach do Sejmu, głosując na konkretnego kandydata, oddajemy jednocześnie głos na listę, z której on kandyduje. I to właśnie listy, które w skali kraju przekroczą prób wyborczy (5% dla pojedynczej partii oraz 8% dla koalicji) biorą udział w podziale mandatów do Sejmu.

reklama

Wybory do Senatu są jednomandatowe. Oznacza to, że w każdym ze 100 okręgów w Polsce wybieramy tylko jednego senatora. Mandat uzyska ten kandydat, który w danym okręgu zdobędzie najwięcej głosów.

Jak oddać ważny głos, a co spowoduje, że głos będzie nieważny?

Na karcie głosowania do Sejmu stawiamy znak X w kratce przy nazwisku tylko jednego kandydata. Znak X należy rozumieć jako dwie linie przecinające się w obrębie kratki.

Postawienie znaku X przy nazwisku konkretnego kandydata, oznacza jednocześnie oddanie głosu na daną listę wyborczą (komitet wyborczy). 

Aby głos na kandydata do Senatu był ważny, w kratce z lewej strony obok nazwiska kandydata lub kandydatki należy postawić znak X, czyli co najmniej dwie przecinające się wewnątrz kratki linie.

reklama

Jakiekolwiek dopiski - zarówno wewnątrz kratki, jak i poza nią - nie mają wpływu na ważność głosu.

W wyborach do Sejmu głos będzie nieważny, jeśli postawimy znak X w kratkach obok nazwisk kandydatów widniejących na więcej niż jednej liście. Z kolei do Senatu  przyczyną nieważności głosu będzie umieszczenie znaku X w kratkach obok nazwiska więcej niż jednego kandydata.

Niepostawienie znaku X w żadnej kratce - czyli wrzucenie do urny pustej karty. Postawienie znaku innego niż X w obrębie kratki.

Ważne! Specjalne uprawnienia w głosowaniu

Osoby niewidome oraz niedowidzące będą mogły w trakcie wyborów skorzystać ze specjalnych nakładek na karty do głosowania sporządzonych w alfabecie Braille'a.

Osoby, które chcą zagłosować poza swoim miejscem zamieszkania, powinny mieć przy sobie specjalne zaświadczenie o prawie do głosowania. Dzięki niemu będą mogli wziąć udział w wyborach w dowolnym obwodzie w kraju, za granicą lub na polskim statku morskim.

 

[AKTUALIZACJA, godz. 7.15]

Wszystkie lokale wyborcze na terenie Ziemi Jarocińskiej zostały otwarte punktualnie o godzinie 7.00.

Komisje wyborcze na terenie gmin: Jarocin, Jaraczewo, Kotlin, Żerków i Nowe Miasto rozpoczęły pracę bez problemów.  

Jak relacjonują gminni pełnomocnicy ds. wyborów, w niektórych miejscach pierwsi głosujący pojawili się jeszcze przed otwarciem lokali, tak było między innymi w gminie Jarczewo. 

Przed lokalami wyborczymi pracują już też ankieterzy, którzy zbierają informacje do sondaży wyborczych. Natomiast pracę komisji i przebieg wyborów obserwują mężowie zaufania. 

[AKTUALIZACJA, godz. 8.45]

UWAGA! Okręgowa Komisja Wyborcza w Kaliszu wydała obwieszczenie o unieważnieniu jednej z list kandydatów. 

W naszym okręgu nr 36 unieważniono listę nr 8 kandydatów na posłów zgłoszonych przez Komitet Wyborczy Polska Liberalna Strajk Przedsiębiorców. Przyczyną unieważnienia jest rozwiązanie komitetu wyborczego.

Okręgowa Komisja Wyborcza w Kaliszu informuje jednocześnie o warunkach ważności głosu oddanego na karcie do głosowania z unieważnioną listą.

Otóż, jeśli:

  • wyborca postawi znak „X” przy nazwisku kandydata z unieważnionej listy
    i przy nazwisku kandydata z innej (ale tylko jednej) listy, to głos taki uznaje się za ważny i traktuje się jako oddany na kandydata z listy, której rejestracja nie została unieważniona,
  • wyborca postawi znak „X” wyłącznie przy nazwisku kandydata z listy, której rejestrację unieważniono, to głos taki uznaje się za nieważny.
[AKTUALIZACJA, godz. 11.00]

Komisje wyborcze pracują. Godziny dopołudniowe są dla nich szczególnie intensywne, ponieważ wielu głosujących odwiedza lokale wyborcze po mszach świętych w kościołach. 

- Z doświadczenia wiemy, że po południu jest więcej spokoju. Tym bardziej, że pogoda dzisiaj raczej nie sprzyja do spacerów - mówi członkini jednej z komisji w Jarocinie.       

Głosujących przybywa między innymi w lokalu wyborczym nr 10 w Szkole Podstawowej nr 5 w Jarocinie.

- Mamy największy obwód, więc kolejka będzie naturalna - stwierdza zastępca przewodniczącego komisji. 

[AKTUALIZACJA, godz. 12.30]

Mamy pierwsze dane dotyczące frekwencji w wyborach w poszczególnych gminach. I tak na godzinę 12.00 wyniosła ona:

  • Gmina Jarocin - 19,18%
  • Gmina Jaraczewo - 20,09%
  • Gmina Kotlin - 18,53%
  • Gmina Żerków - 18,47%
  • Gmina Nowe Miasto - 17,20%
Kolejne dane dotyczące frekwencji zostaną podane po godzinie 17.00.  

[AKTUALIZACJA, godz. 16.00]

Przed lokalami wyborczymi można spotkać ankieterów, którzy zbierają dane do sondaży wyborczych. I tak na przykład w Cielczy to przedsatawiciele firmy Exit Poll, którzy mają za zadanie pytać co czwartą osobę w sondażu. Udział w ankiecie jest dobrowolny i mogą się w niej wypowiedzieć także wyborcy z innych okręgów.

Wybory przebiegają spokojnie. Jarocińska policja nie odnotowała do tej pory żadnych incydentów ani naruszeń ciszy wyborczej.

[AKTUALIZACJA, godz. 17.15]

Podajemy aktualną na godzinę 17.00 frekwencję wyborczą w gminach Ziemi Jarocińskiej:

  • Gmina Jarocin - 54,39% 
  • Gmina Jaraczewo - 57,33%
  • Gmina Kotlin - 58,39%
  • Gmina Żerków - 53,48%
  • Gmina Nowe Miasto - 53,58%
Niewykluczone, że szykuje się frekwencyjny rekord. Nieoficjalnie dowiedzieliśmy się, że w kilku komisjach na naszym terenie przed 18.00 frekwencja sięgała już ponad 65 %.

Przypominamy, że głosować można do godziny 21.00.

[AKTUALIZACJA, godz. 21.00]

Lokale wyborcze zostały zamknięte, głosowanie w tegorocznych wyborach parlamentarnych już się zakończyło. Wszystko jest już przesądzone. Teraz pozostało tylko policzenie wszystkich głosów. 

Czekamy na wyniki. Tymczasem na bieżąco na potalu jarocinska.pl będziemy podawać dane sondażowe.    

 

DODATKOWE INFORMACJE DOTYCZĄCE WYBORÓW

MATERIAŁ BĘDZIE AKTUALIZOWANY - TU ZNAJDZIESZ informacje o przebiegu głosowania na naszym terenie, o frekwencji i wreszcie o wynikach tegorocznych wyborów parlamentarnych. Będziemy w lokalach wyborczych, z których nasz wysłannik będzie na bieżąco prowadził relację i publikował zdjęcia.

 

Szanowni Internauci. Komentujcie, dyskutujcie, przedstawiajcie swoje argumenty, wymieniajcie poglądy - po to jest nasze forum i możliwość dodawania komentarzy. Prosimy jednak o merytoryczną dyskusję, o rezygnację z wzajemnego obrażania, pomawiania itp. Szanujmy się.

reklama
WRÓĆ DO ARTYKUŁU
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama