Jakie nazwy powinny nosić trzy ronda? Kto powinien być ich patronem? Kto z osób związanych z naszym miastem i okolicą zasługuje na takie szczególne miejsce? Pierwsze propozycje pojawiły się już w mediach społecznościowych na oficjalnym profilu burmistrza Adama Pawlickiego. Mieszkańcy zgłaszali m.in. gen. Stanisława Taczaka (pierwszego dowódcę Powstania Wielkopolskiego), marszałka Józefa Piłsudskiego, mjr. Henryka Dobrzańskiego "Hubala", gen. Józefa Hallera, Jana Ignacego Paderewskiego, Romana Dmowskiego, Armii Poznań, gen. Stanisława Maczka.
Pojawiły się również propozycje, aby nazwać ronda nazwami nawiązującymi do ważnych wydarzeń np. 4 czerwca 1989 roku, czyli daty pierwszych częściowo wolnych wyborów parlamentarnych w Polsce. Są również osoby, które chciałyby w ten sposób upamiętnić Wielkopolskie Rytmy Młodych czy Jarocińskie Festiwale Rockowe. Wśród zgłaszanych nazwisk pojawia się również Regina Wawrzyniak, zmarła niedawno prezeska zarządu rejonowego Polskiego Czerwonego Krzyża w Jarocinie oraz rodzina Radolińskich (byłych właścicieli Jarocina). Pan Patryk widziałby jako patronów osoby zasłużone dla jarocinskiego sportu: Andrzeja Karasia, Jacka Tomczaka i Janusza Zwierzyckiego.
Są też bardziej ogólne propozycje np. Rondo św. Ducha, Rondo Glana i Rondo Młodych. Już wcześniej była zgłaszana petycja w sprawie nadania rondu przy Spichlerzu Polskiego Rocka w Jarocinie nazwiska Jacka Chudzika, współtwórcy Wielkopolskich Rytmów Młodych.
Niektóre z propozycji nie mogą mieć jednak zastosowania z uwagi na przepisy dotyczące nadawania nazw ulicom i placom. W ich myśl nie należy nadawać nazw już zastosowanych jako nazwy innych ulic w mieście ani też nazw o podobnym znaczeniu, pisowni lub brzmieniu wyrazów występujących już w istniejących nazwach ulic. Należy również unikać nadawania nazw pochodzących od nazwisk osób żyjących.
W jaki sposób zostaną przeprowadzone konsultacje społeczne w sprawie nadania nazwy trzem rondom w Jarocinie?
Konsultacje dotyczą trzech rond zlokalizowanych:
- przy Spichlerzu - skrzyżowanie ulic Wojska Polskiego, Poznańskiej i Al. Niepodległości,
- przy pomniku Glana - skrzyżowanie ulic Wojska Polskiego i Św. Ducha,
- przy McDonald ’s - skrzyżowanie ulic Wojska Polskiego i Wodnej.
Karty konsultacyjne będą zbierane od 18 grudnia do 12 stycznia.
Drugi etap będzie polegał na głosowaniu on-line propozycji nazw. Głosować będzie można na stronie internetowej www.jarocin.pl na platformie do konsultacji społecznych (www.jarocin.pl/ankiety) w terminie od 22 stycznia do 16 lutego 2024 r. Głosowaniu poddanych zostanie maksymalnie 10 nazw z największą ilością propozycji zgłoszonych na kartach konsultacyjnych oraz nazwy z listy propozycji nazw rond prowadzonej przez burmistrza.
Kto podejmie ostateczną decyzję w sprawie nadania nazw trzem rondom w Jarocinie?
Trzy propozycje z największą ilością głosów zdobyte podczas głosowania on-line przedstawione zostaną radnym Rady Miejskiej w Jarocinie i to oni ostatecznie zdecydują, jaką nazwę będą nosić ronda w ciągu ulicy Wojska Polskiego w miejscowości Jarocin.
Konsultacje mają zasięg ogólnogminny i mogą w nich wziąć udział wszyscy pełnoletni mieszkańcy gminy Jarocin, instytucje oraz podmioty gospodarcze prowadzące działalność w Jarocinie oraz inne osoby i podmioty mające interes w zakresie przedmiotu konsultacji.
Konsultacje prowadzone przez gminę Jarocin przeprowadza się nieanonimowo, co oznacza, że osoba wyrażająca swoją opinię w ramach konsultacji gotowa jest ujawnić swoje imię i nazwisko oraz adres zamieszkania.
A kogo Wy widzielibyście jako patronów trzech rond w Jarocinie? Zgłaszajcie swoje propozycje. Zachęcamy też do głosowania w naszej sondzie.
ZOBACZ RÓWNIEŻ
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.