STEM Kindloteka
To program edukacyjny realizowany przez Amazon we współpracy ze stowarzyszeniem Cyfrowy Dialog. Jego celem jest popularyzacja edukacji wg nowoczesnego modelu STEM wśród uczniów i nauczycieli oraz stwarzanie im możliwości do zdobywania wiedzy i kompetencji przyszłości. STEM Kindloteki to specjalnie zaaranżowane kreatywne i wielofunkcyjne przestrzenie, stworzone do czytania, zajęć programistyczno-robotycznych, majsterkowania, muzykowania, odkrywania i doświadczania, w czym uczestnikom towarzyszą przeszkoleni nauczyciele, bibliotekarze i edukatorzy. To oni na bazie scenariuszy przygotowanych przez Cyfrowy Dialog oraz Amazon, a także korzystając z własnych doświadczeń i doświadczeń społeczności, która powstaje wokół programu, prowadzą inspirujące i angażujące zajęcia.
STEM Kindloteki powstają w całej Polsce – w szkołach, centrach kultury i bibliotekach zlokalizowanych w sąsiedztwie centrów logistycznych Amazon. Do końca 2020 roku Amazon otworzy w Polsce 35 STEM Kindlotek. Patronem projektu jest Ministerstwo Edukacji.
Model edukacji STEM
To idea holistycznego podejścia do procesu nauczania i uczenia się, integrowania w procesie edukacyjnym różnych dziedzin wiedzy i rozwijania m.in. takich umiejętności jak logiczne myślenie, rozwiązywanie problemów, kreatywność i współpraca.
Skrót STEM pochodzi od pierwszych liter angielskich wyrazów:
S – Science (nauka)
T – Technology (technologia)
E – Engineering (inżynieria)
M – Math (matematyka)
I to właśnie te obszary rozwijane są podczas zajęć STEMowych
- Od początku naszej działalności w Polsce wspieramy mieszkańców wszędzie tam, gdzie powstały nasze centra logistyczne i gdzie mieszkają nasi pracownicy. Jarocin jest tego dobrym przykładem. Wierzymy, że STEM Kindloteka stanie się miejscem, w którym dzieci będą mogły rozwijać swoje pasje, a także zdobywać nowe umiejętności w kreatywny i przystępny sposób. Bardzo się cieszę, że wspólnie z naszym partnerem Cyfrowym Dialogiem tworzymy wyjątkowe doświadczenia nowoczesnej edukacji w Polsce – mówi Artur Kruczyk, dyrektor Centrum Operacyjnego Amazon w Poznaniu.
Kindloteka w Jarocinie – co zawiera?
Przecięcia wstęgi w Mikołajki dokonali z-ca burmistrza Jarocina – Bartosz Walczak i dyrektor Biblioteki Publicznej Miasta i Gminy Jarocin – Agnieszka Borkiewicz. Takie wydarzenie nie mogło się oczywiście odbyć bez obecności dzieci. Przybyły one na specjalną lekcję pokazową, podczas której zaprezentowane zostało nowe wyposażenie placówki.
Jarocińska Kindloteka ma swoją siedzibę w Oddziale dla Dzieci w Bibliotece Głównej w Pałacu Radolińskich. Na jej potrzeby zostało wyremontowane pomieszczenie, w którym znajdują się stoliki i pufy oraz półki w kształcie chmurek. Do dyspozycji czytelników jest mata edukacyjna do kodowania, 7 czytników książek elektronicznych z dostępem do zbiorów Legimi, 7 tabletów z aplikacjami do rysowania, tworzenia filmów, edukacyjnymi grami i zabawami; 1 robot do nauki kodowania, akcesoria i narzędzia do nauki kodowania i programowania takie jak Makey-Makey oraz książki. Kindloteka zaprasza wszystkich od 6 grudnia. By wyposażyć czytnik, wystarczy być czytelnikiem biblioteki i wpłacić kaucję w wysokości 50 zł.
Koszt wyposażenia to ponad 22 tysiące złotych.
"Bardzo się cieszymy, że dzięki Amazon udało nam się uzyskać sprzęt i wyremontować pomieszczenie. To wszystko nam się udało dzięki naszje byłej pracownicy Renacie, która zgłosiła nas do projektu, w którym Amazon doposaża szkoły i biblioteki w pracownie Kindloteki STEM. Otrzymaliśmy sprzęt, wsparcie technologiczne oraz zapewniono nam warsztaty dla pracowników, by potrafili ten sprzęt obsługiwać. I to wszystko, by uczyć dzieci nowych technologii, czy pokazywac im, że tablety nie służą tylko do grania, ale można dzięki nim się czegoś nauczyć - mówi Agnieszka Borkiewicz – dyrektor Biblioteki Publicznej Miasta i Gminy Jarocin.
Zobacz WIDEO z lekcji pokazowej
Szanowni Internauci. Komentujcie, dyskutujcie, przedstawiajcie swoje argumenty, wymieniajcie poglądy - po to jest nasze forum i możliwość dodawania komentarzy. Prosimy jednak o merytoryczną dyskusję, o rezygnację z wzajemnego obrażania, pomawiania itp. Szanujmy się.
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.