Reklama

Kartki z ostrzeżeniem na kontenerach. - Zastraszanie? - zastanawiają się mieszkańcy

Opublikowano: Ostatnia modyfikacja:
Autor:

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości Ludzie na osiedlach wciąż nie segregują śmieci. Jest reakcja

Reklama

Na osiedlowych kontenerach pojawiały się enigmatyczne kartki z informacją dotyczącą segregacji odpadów. Mieszkaniec: „To jest zwykle zastraszanie”. Prezes spółdzielni przeprasza i tłumaczy.

Kartki z ostrzeżeniem na kontenerach. - Zastraszanie? - zastanawiają się mieszkańcy

Oficjalnym powodem umieszczenia na pojemnikach na śmieci informacji w postaci naklejonych kartek jest nieprzestrzeganie przez mieszkańców segregacji. Apel Niecodzienny apel jest dziełem Spółdzielni Mieszkaniowej Lokatorsko – Własnościowej w Jarocinie. W ten sposób administracja informuje, że za wyrzucanie nieodpowiednich odpadów do kontenerów grozi trzykrotne podniesienie opłaty za śmieci za osobę. Mieszkańcom nie przypadł do gustu ten sposób komunikacji.

- Wróciłem z wakacji i na drugi dzień rano, wyszedłem wyrzucić śmieci. Zauważyłem, że na kontenerach pojawiła się jakaś dziwna odezwa. Na górze znajduje się malutka pieczątka spółdzielni mieszkaniowej. Kolejny raz stało się coś takiego, że wywiesili jakieś pismo. Nie wiem czy to jest odezwa czy zastraszanie. Powinno się raczej apelować, a to jest zwykłe straszenie. „Jak nie zrobicie tego, to my wam zrobimy to” - ocenia nasz rozmówca i prosi o nie podawanie nazwiska. - W cywilizowanym świecie takie rzeczy nie powinny mieć miejsca. Poza tym, nie jest ciężko sprawdzić, kto odpowiada za wyrzucanie nieodpowiednich materiałów. Trzeba wymyślić taki system, żeby znaleźć pojedyncze osoby, które segregacji nie przestrzegają. Jest to niewłaściwe podejście, żeby straszyć wszystkich, kiedy odpady nieprawidłowo wyrzuca jeden człowiek.

Kartki z ostrzeżeniem na kontenerach. Prezes spółdzielni odpowiada

Postanowiliśmy zająć się sprawą i dowiedzieć się, czy da się rozwiązać ten problem w inny sposób? Czy istnieje możliwość znalezienia pojedynczych osób odpowiedzialnych za wyrzucanie nieodpowiednich rzeczy do kontenerów, zamiast karania całej społeczności mieszkającej w jednym bloku? Co na to prezes Spółdzielni Mieszkaniowej Lokatorsko - Własnościowej w Jarocinie?

- Plakaty nie grożą, tylko informują nas o tym, że w przypadku nieprzestrzegania odpowiedniej segregacji, mieszkańcy mogą otrzymać opłatę karną. Wyrzucanie nieodpowiednich materiałów to rzecz, którą robią prewencyjnie. Dlatego też współpracujemy z gminą i ZGO w zakresie edukacji mieszkańców. Decyzje o podwyżce podejmuje Urząd Miejski, a nie Spółdzielnia. My jesteśmy tylko pośrednikami - tłumaczy prezes Paweł Niewiadomski i dodaje. - Ciężko jest nam złapać pojedyncze osoby, odpowiedzialne za wyrzucanie nieodpowiednich materiałów. Potrzebowalibyśmy do tego świadków. Nie posiadając żadnych dowodów, nie możemy ukarać takiego człowieka. Szef spółdzielni stanowczo zaprzecza, że celem zarządu było zastraszanie. - Umieszczone na kontenerach kartki są plakatami, nie pismami, więc nikt nie musi się pod nimi podpisywać. Wystarczy pieczątka spółdzielni. Jeśli chodzi o słowo “grozi”, przyznaje, możliwe, że zostało ono użyte niefortunnie, za co przepraszamy. Niestety problem wyrzucania niewłaściwych rzeczy wciąż się powtarza, więc musimy wciąż uświadamiać mieszkańców, żeby właśnie nie doszło do takiej sytuacji, że Urząd Miejski podniesie trzykrotnie opłaty za śmieci. Nie wolno wrzucać asortymentu typu: gruz, wiaderka po farbach, tynki oraz gabaryty do kontenerów. Tak stanowi regulamin ustanowiony przez Radę Miejską.

Ludzie nie przestrzgają zasad segregacji - tak było już w poprzednim roku

Już w ubiegłym roku latem miejskie służby informowały o nieprawidłowej segregacji w zabudowie wielorodzinnej na terenie Jarocina. Potwierdziły to wyrywkowe kontrole prowadzone przez pracowników ZGO WCR

- Mieszkańcy nie zdają sobie sprawy, że nie wszystkie odpady, które nie podlegają selektywnej zbiórce (typu dzwon czy pojemnik) mogą trafiać do kontenerów bytowych,  tylko powinny być dostarczone we własnym zakresie do Punktu Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych, znajdującego się w Witaszyczkach. Przykładem takich odpadów są m.in.: wanienki, wiaderka, doniczki, plastikowe duże zabawki, meble ogrodowe oraz tylko kompletny sprzęt elektryczny, czy też elektroniczny, taki jak m.in.: telewizory kineskopowe, monitory, odkurzacze, zmywarki, tostery, jak również odpady, takie jak m.in.: tapczany, fotele, pufy, wykładziny, dywany, szyby okienne i drzwiowe, linoleum, materace. Należy podkreślić, że mieszkańcy nie ponoszą opłat z tytułu zagospodarowania tych odpadów na PSZOK-u. Na stronie internetowej gminy Jarocin w zakładce ”gospodarka odpadami” oraz  na stronie ZGO Sp. z o.o. w Jarocinie - Wielkopolskie Centrum Recyklingu znajduje się regulamin PSZOKU wraz ze szczegółowym katalogiem śmieci, które są przyjmowane.

Wyższe opłaty za nieprzestrzeganie zasad seregacji odadów

Przypominamy, że zgodnie z obowiązująca od września ubiegłego roku uchwałą Rady Miejskiej w Jarocinie, opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi różnicuje się w zależności od liczby mieszkańców danej nieruchomości.

W przypadku mieszkańców prowadzących zbiórkę selektywną wynosi ona odpowiednio:

  • 23 zł od mieszkańca, gdy nieruchomość zamieszkuje nie więcej niż 2 osoby
  • 22 zł od mieszkańca, gdy nieruchomość zamieszkują 3 osoby
  • 21 zł od mieszkańca, gdy nieruchomość zamieszkują 4 osoby
  • 20 zł od mieszkańca, gdy nieruchomość zamieszkują 5 osób i więcej
Ważna zmiana dotyczy mieszkańców, którzy nie prowadzą selektywnej zbiórki odpadów. Tutaj stawki są znacznie wyższe i też różnicowane w zależności od liczby mieszkańców.

  • 69 zł od mieszkańca, gdy nieruchomość zamieszkuje nie więcej niż 2 osoby
  • 66 zł od mieszkańca, gdy nieruchomość zamieszkują 3 osoby
  • 63 zł od mieszkańca, gdy nieruchomość zamieszkują 4 osoby
  • 60 zł od mieszkańca, gdy nieruchomość zamieszkują 5 osób i więcej
Mieszkaniec, który nie prowadzi lub zostanie stwierdzone, że nieprawidłowo dokonuje segregacji odpadów (np. wrzuca do kontenera gruz) naraża się na trzykrotnie wyższe opłaty.

W przypadku zabudowy wielorodzinnej umowy z gminą podpisują administratorzy osiedli (w Jarocinie jest to. np. Jarocińskie Towarzystwo Budownictwa Społecznego czy Spółdzielnia Mieszkaniowa Lokatorsko - Własnościowa) i następnie naliczają odpowiednie opłaty za śmieci mieszkańcom danej nieruchomości (zwykle są wyszczególnione na rachunku).

Mieszkańcy bloków nie mają indywidualnych koszy. Śmieci muszą wyrzucać do osiedlowych kontenerów (zmieszane) i pojemników na selektywną zbiórkę – tzw. dzwonów (na papier, szkło, opakowania plastikowe) i koszy na bioodpady. Dlatego tak ważne jest, by cała społeczność danego bloku dbała o przestrzegania segregowania śmieci.     

„W odpowiedzi na prośbę zarządców nieruchomości wielorodzinnych apeluje zatem do mieszkańców o zastosowanie się do zasad obowiązującego regulaminu utrzymania czystości i porządku na terenie Gminy Jarocin i rygorystyczne przestrzeganie zasad  segregacji. W przeciwnym razie na mieszkańców budynków wielorodzinnych, gdzie zgodnie z prawem obowiązuje odpowiedzialność zbiorowa, może zostać nałożona przez gminę sankcja w postaci naliczenia wyższej stawki opłaty za gospodarowanie odpadami w sposób niezgodny ze złożoną deklaracją” – informuje UM w Jarocinie.

Kara z tytułu  podrzucania odpadów  może być rozpatrywana na gruncie odpowiedzialności z art. 145 kodeksu wykroczeń: “Kto zanieczyszcza lub zaśmieca miejsca dostępne dla publiczności, a w szczególności drogę, ulicę, plac, ogród, trawnik lub zieleniec, podlega karze grzywny do 500 złotych albo karze nagany.”

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy