Reklama

Jarocin. Ruszają pierwsze akcje pomocy dla Ukrainy. Zobacz, co jest potrzebne

Opublikowano: Ostatnia modyfikacja:
Autor:

Jarocin. Ruszają pierwsze akcje pomocy dla Ukrainy. Zobacz, co jest potrzebne - Zdjęcie główne

Ruszają pierwsze akcje pomocy dla Ukrainy. Zobacz, co jest potrzebne

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości Dzisiaj (sobota 26 lutego) od godz. 17.00 do 20.00 przed marketami Intermarche, Lidl i Kaufland w Jarocinie będzie prowadzona zbiórka produktów, które zostaną przekazane uciekającym z Ukrainy kobietom z dziećmi i osobom starszym. Już tej nocy do Żerkowa ma przybyć około 100 uchodźców.

Reklama

Zbiórkę w Jarocinie prowadzą zarząd rejonowy Polskiego Czerwonego Krzyża w Jarocinie, stowarzyszenie "Kochamy Jarocin" i Grupa 2050. Towary można będzie przekazać do specjalnie oznaczonych samochodów na parkingu przed marketami Intermarche, Lidl i Kaufland.

Pilnie potrzebne są: 

  • mydła, żele do kąpieli, szampony, szczoteczki  i pasta do zębów
  • środki do higieny intymnej, pampersy, pieluchy, podpaski
  • żywność długoterminowa i kosmetyki dla małych dzieci
  • żywność długoterminowa    
Wpłaty na pomoc Ukrainie można kierować na konto PCK: 16 1160 2202 0000 0002 7718 3060 z dopiskiem „UKRAINA”.

Od jutra (niedziela 27 lutego) można też przekazywać pomoc bezpośrednio do Mickiewiczowskiego Centrum Turystycznego w Żerkowie, gdzie zostaną zakwaterowani obywatele Ukrainy, głównie kobiety i dzieci.

Mieszkający w Jarocinie Ukraińcy też chcą pomóc swoim rodakom

Akcje organizują też osoby prywatne, również Ukraińcy mieszkający w Jarocinie. Pomoc ma być skierowana przede wszystkim do osób, które próbują przekroczyć granicę. 

Zbieramy wszelką możliwą pomoc dla kobiet i dzieci, które zostały zmuszone do opuszczenia swoich domów i znajdują się na granicy. W tej chwili istnieje zapotrzebowanie na artykuły pierwszej potrzeby: ciepłą odzież, skarpetki (dorosłych i dzieci), pampersy i podpaski, nawilżane chusteczki i papier toaletowy, maski jednorazowe, worki na śmieci, wodę, naczynia jednorazowe, żywność, koce, pościele i inne. 

Kontakt do organizatorek: 

  • Walentyna - 518769654
  • Lilia - 579239021

Solidarni z Ukrainą - strażacy, uczniowie, parafianie

W najbliższą środę (2 marca) zostanie zorganizowana zbiórka po mszach św. Środa Popielcowa - zgodnie z apelem papieża Franciszka - ma być dniem modlitwy i postu w intencji pokoju.

Dzisiaj odbyła się zbiórka w parafii w Golinie. Odzew zaskoczył nawet samych organizatorów. Cała pomoc zostanie dostarczona na granicę polsko-ukraińską. 

Zbiórkę prowadzą też m.in. Przedszkole w Nowym Mieście, Szkoła Podstawowa w Chrzanie (artykuły można przynosić zarówno do budynku w Chrzanie, jak i w Stęgoszy). Pomagają też Ochotnicze Straże Pożarne.

Witam, czas byśmy i my zaczęli pomagać, zwracam sie do was druhny, druhowie mieszkańcy i do każdego kto to czyta, uruchamiamy materialną pomoc dla Naszych sąsiadów z Ukrainy. Dary można przynosić do nas do Remizy, które zostaną przekazane do OSP KSRG Witaszyce a oni potem do OSP Środa Wielkopolska. W celu przekazania proszę o kontakt:783424055 Naczelnik, 661448720 Skarbnik,607205292 Prezes, 605412107 za-c naczelnika - piszą na swoim fanpage'u strażacy z Hilarowa

Dary zebrane przez strażaków trafią na Ukrainę. Osoby, które chciałyby przekazać pomoc do remizy OSP w Witaszycach mogą się skontaktować pod nr. tel. 609/940-925. W razie nieobecności druhów rzeczy i żywność można zostawiać w specjalnie przygotowanym pojemniku przed remizą OSP przy ul. Zielonej 2.

Najbardziej potrzebne są:

  • Woda mineralna
  • Żywność długoterminowa: konserwy, olej, cukier, makarony, mąka, kasza, ryż, herbata, kawa, słodycze, mleko UHT, warzywa i owoce w puszkach (np. fasola, groszek, kukurydza, ananas, brzoskwinia), przeciery pomidorowe w kartonach, suszone owoce, orzechy.
  • Środki opatrunkowe: zwłaszcza na zranienia i oparzenia, koce termiczne, gazy jałowe, kompresy jałowe, opaski dziane, bandaże elastyczne, ampułki soli fizjologicznej, środki odkażające, rękawiczki jednorazowe, chusty opatrunkowe sterylne, opaski uciskowe, nożyczki do opatrunków.
  • Koce i śpiwory
 

Zarząd osiedla w Jarocinie pomoże 8-osobowej rodzinie z Ukrainy

W drodze do Jarocina jest również 8-osobowa rodzina z ogarniętych wojną terenów na Ukrainie. W akcję pomocy dla niej zaangażował się zarząd osiedla przy Wojska Polskiego. - Syn członkini zarządu naszego osiedla, pani Elżbiety Bukowskiej, pracuje w Anglii, razem z panią Galiną, która ma rodzinę na Ukrainie, na terenach zagrożonych wojną. Ta rodzina postanowiła ewakuować się stamtąd - mówi przewodniczącyWaldemar Baranek. 

Próbują przedostać się do Polski. Grupa liczy 8 osób – są wśród nich rodzice pani Galiny, opiekująca się nimi siostra, córki, zięć oraz małoletnie wnuki.

- Pani Eli udało się sprawnie znaleźć mieszkanie - będzie przygotowane na przyjęcie uchodźców w sobotę wieczorem - informuje Waldemar Baranek.

Koszt opłaty za wynajęcie mieszkania w Polsce pokryje rodzina pani Galiny. Po dotarciu uchodźców do naszego miasta, w ciągu najbliższych dni burmistrz Jarocina, Adam Pawlicki spotka się z rodziną, by ustalić, jak można jej pomóc odnaleźć się w nowych warunkach np. w znalezieniu pracy. W najbliższym czasie zostanie również uruchomiona zbiórka żywności i podstawowych produktów, aby wspomóc uchodźców, w szczególności małe dzieci. Zbiórka będzie koordynowana przez przewodniczącego zarządu osiedla Wojska Polskiego.

Burmistrz zwołał sztab, centrum szuka koordynatora

Burmistrz Jarocina, Adam Pawlicki zwołał dziś posiedzenie sztabu Gminnego Centrum Zarządzania Kryzysowego w Jarocinie. Zaapelował o pomoc w znalezieniu mieszkań i miejsc pracy dla uchodźców. Zadeklarował, że wspólnie z bratem udostępnią dom dla pięciu kobiet z dziećmi. Gmina udostępni również mieszkania, które mają w swoich zasobach, ale ponieważ część z nich jest nieurządzona, dlatego potrzebne będą meble i wyposażenie. 

Spotkanie poświęcone było dramatycznej sytuacji na Ukrainie i konkretnej pomocy, jakiej możemy udzielić uchodźcom z Ukrainy. Działania wesprze także Fundacja Rozwoju Południowej Wielkopolski, która zajmowała się akcjami pomocowymi w ramach walki z pandemią covidu. Za jej pośrednictwem można będzie przekazywać pomoc finansową na rzecz osób, które z powodu wojny musiały uciekać ze swojego kraju. 

Jednocześnie Gminne Centrum Zarządzania Kryzysowego w Jarocinie poszukuje koordynatora do spraw uchodźców z Ukrainy, znającego biegle język polski i ukraiński. Osoby zainteresowane współpracą w tym zakresie uzyskają więcej informacji pod numerem tel.  519/320-266. 

 

Organizujecie akcje pomocy, dajcie nam znać. Nagłośnimy akcję. Każda inicjatywa jest cenna. Możecie też opublikować informacje na temat tego, co organizujecie albo jakiego rodzaju pomoc jest potrzebna [KLIKNIJ TUTAJ].

 

UWAGA - NAGRAJ NAM TEMAT - Zobacz TUTAJ

Szanowni Internauci. Komentujcie, dyskutujcie, przedstawiajcie swoje argumenty, wymieniajcie poglądy - po to jest nasze forum i możliwość dodawania komentarzy. Prosimy jednak o merytoryczną dyskusję, o rezygnację z wzajemnego obrażania, pomawiania itp. Szanujmy się. 

 

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy