Jarocińscy niewidomi swoją siedzibę do niedawna mieli w piwnicy bloku przy ulicy Węglowej w Jarocinie. Pomieszczenia wymagały remontu, a wyposażenie pamiętało jeszcze czasy PRL-u. Kiedy w zeszłym roku wybrano nowe władze, prezeska Małgorzata Rygalik postanowiła zrobić wszystko, aby zmienić sytuację w siedzibie i ożywić działalność organizacji. O pomoc zwróciła się do naszej redakcji. Sprawą trudnych warunków lokalowych niewidomych już w trakcie przygotowywania materiału zainteresował się wiceburmistrz Jarocina Bartosz Walczak.
Krótko po ukazaniu się naszej publikacji zostało zorganizowane spotkanie z wiceburmistrzem w siedzibie związku. Okazało się wtedy, że zakres koniecznych prac remontowych przy ul. Węglowej byłby zbyt duży i dlatego zaczęto rozważać zmianę lokalizacji. Pojawiła się taka możliwość, ponieważ niedawno zwolnił się lokal znajdujący się w bloku przy ulicy św. Ducha 44 w Jarocinie. To miejsce przez ostatnie cztery lata był wykorzystywany na potrzeby spotkań rodziców z małymi dziećmi. Lokalny Klub Rodzinny przeniósł się do pomieszczeń po byłej aptece przy ul. Wolności. Oba lokale należą do zasobów Jarocińskiego Towarzystwa Budownictwa Społecznego i zostały użyczone na potrzeby Centrum Usług Społecznych w Jarocinie.
Po Wielkanocy urząd miejski będzie dostępny dla osób niepełnosprawnych
Na pierwsze spotkanie w nowej siedzibie przy ul. św. Ducha 44 we wtorek (16 stycznia) zostali zaproszeni przedstawiciele władz gminnych, powiatowych, Centrum Usług Społecznych w Jarocinie. Na uroczystości przyjechała również delegacja okręgu PZN w Poznaniu, w tym dyrektor Magdalena Orzeszko.
- Ja się bardzo cieszę, bo to jest naprawdę wzruszające. Pamiętam nasze spotkanie u państwa, ono było listopad, początek grudnia czy jakoś tak. I była rozmowa o problemach w tym starym miejscu, o toalecie o potrzebnym remoncie. No i tak się szczęśliwie złożyło, że jak zaczęliśmy sprawdzać, co mamy dostępne u nas, jakie są zasoby, okazało się, że ten obiekt będzie od nowego roku wolny. No i bardzo się cieszę, że pani prezes po wizytacji tutaj podjęła taką decyzję, że chcecie państwo przyjść tu zamiast remontować tamte stare pomieszczenia, z czego ja się bardzo cieszę. Mam nadzieję, że ten obiekt będzie wam służył jak najlepiej. Czujcie się tutaj, jak u siebie w domu. Jak będą jakieś problemy i potrzeby, to my wszyscy jesteśmy do waszej dyspozycji. Niech wam jak najlepiej się tutaj pracuje, funkcjonuje, integruje razem. Dawajcie nam sygnały, w jaki sposób - jako miasto - możemy osobom niewidomym czy z ograniczonym widzeniem pomagać - mówił Bartosz Walczak.
Starosta Lidia Czechak gratulując nowej siedziby, deklarowała pomoc członkom jarocińskiego koła PZN przez Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie. Jednocześnie podkreśliła, że ich urząd jest przyjazny dla osób niepełnosprawnych. Temat podchwycił wiceburmistrz, który ponownie zajął głos. Przyznał, że Urząd Miejski w Jarocinie znajduje się co prawda na piętrze, bez windy i to jest duże utrudnienie, ale już od 2 kwietnia, czyli zaraz po Wielkanocy, zostanie uruchomione Biuro Obsługi Mieszkańców w ratuszu, do którego można będzie wejść z poziomu rynku bez żadnych schodów, progów czy stopni.
- Będziecie państwo mogli załatwić wszystkie sprawy związane z życiem w gminie i i z tematyką, która was tutaj dotyczy, w jednym miejscu codziennie od 8.00 do 16.00. Jeszcze może się uda w tym miesiącu uruchomić obsługę mieszkańców przez aplikację messenger, dla tych którzy korzystają. Przez telefon też będziemy starali się tak obsługiwać, no bo chcemy wychodzić frontem, więc mam nadzieję, że tutaj państwu też będzie po prostu łatwiej - tłumaczył wiceburmistrz Walczak.
Koło Polskiego Związku Niewidomych będzie sąsiadowało z radnym
Obecny na spotkaniu był starszy Cechu Jacek Dutkiewicz, który zadeklarował, że zaraz jak tylko poprawią się warunki pogodowe, zostanie wykonane zadaszenie nad wejściem do lokalu. Przyznał, że kiedy w listopadzie spotkał się po raz pierwszy z prezeską Małgorzatą Rygalik ujęła go swoim wielkim zaangażowaniem na rzecz organizacji. Wyjaśnił, że podczas uroczystości opłatkowej, która odbyła się pod koniec zeszłego roku w starej siedzibie przy ul. Węglowej, okazało się, że z wieloma z członków koła Polskiego Związku Niewidomych w Jarocinie zna się osobiście, ponieważ ponad 40 lat temu pracował razem z nimi w spółdzielni inwalidów, gdzie był zatrudniony jako kierowca.Małgorzata Rygalik podziękowała wszystkim gościom i wyraziła nadzieję, że dalsza współpraca będzie się dobrze układała. Nowych sąsiadów powitał również radny Maciej Śledzianowski, który jak sam podkreślił, od urodzenia mieszka w bloku nr 44. Jeden z panów obecnych na spotkaniu, który do związku należy od ponad czterech dekad, stwierdził, że jest to już piąta siedziba organizacji, z której korzysta, ale - mimo że jej nie widzi - to ma wrażenie, że jest ona najlepsza ze wszystkich dotychczasowych lokalizacji.
Wszyscy chętni do jarocińskiego koła PZN mogą się zapisywać pod numerem telefonu 691/619-297 lub pznjarocin@int.pl lub w każdy wtorek od 9.00 do 12.00 w siedzibie związku przy ul. św. Ducha 44.
- spotkania integracyjne
- spotkania z instruktorami w zwiększaniu samodzielności
- wycieczki, wydarzenia kulturalne i rozrywkowe
ZOBACZ RÓWNIEŻ
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.