Jarocińskie gminne spółki stawiają na panele fotowoltaiczne. Najwięcej jest ich w Wielkopolskim Centrum Recyklingu (dawne ZGO), między innymi na jednej z wyłączonych już z użytkowania kwater z odpadami. Teraz w panele zainwestował PWiK.
Jarociński PWiK dąży do samowystarczalności energetycznej
Pod koniec września ubiegłego roku zakończona została gruntowna modernizacja oczyszczalni ścieków w Cielczy, która, dzięki nowoczesnej instalacji pozwala nie tylko oczyszczać tam ścieki, ale i produkować energię oraz nawóz [więcej na ten temat czytaj TUTAJ]. Teraz Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji postanowiło zainwestować w odnawialne źródła energii, a konkretnie w panele fotowoltaiczne.
- Dążymy do samowystarczalności energetycznej - mówi Elżbieta Kostka, dyrektor techniczny spółki PWiK.
I dodaje:
- Dzięki inwestycji w fotowoltaikę możemy między innymi zmniejszać swoją zależność od wahań rynkowych cen energii i w konsekwencji znacząco obniżyć roczne rachunki za energię. Dla nas ważny jest też aspekt proekologiczny, jakim jest czerpanie energii ze słońca i zmniejszenie emisji CO2 do atmosfery.
Instalacje fotowoltaiczne w siedmiu miejscach należących do PWiK-u
Można je zauważyć na stacji uzdatniania wody w Witaszyczkach, Wilkowyi, Stefanowie, Potarzycy, w Jarocinie oraz na terenie przepompowni ścieków w Witaszyczkach. Instalacja kogeneracji pojawiła się też na terenie zakładu odzysku surowców w Cielczy.Instalacje fotowoltaiczne PWiK-u:
- w Witaszyczkach o mocy 200 kW,
- w Wilkowyi na terenie stacji uzdatniania wody o mocy 50 kW,
- w Stefanowie na terenie stacji uzdatniania wody o mocy 50 kW,
- w Potarzycy na terenie stacji uzdatniania wody o mocy 50 kW,
- w Jarocinie na terenie stacji uzdatniania wody o mocy 50 kW,
- w Witaszyczkach na terenie przepompowni ścieków o mocy 50 kW,
- instalacja kogeneracji na terenie zakładu odzysku surowców 2 szt. x 350 kW.
- Kolejne proekologiczne działania, jakie mamy w planach to budowa turbiny wiatrowej o mocy 1000 kW w zakładzie odzysku surowców oraz farmy fotowoltaicznej na terenie stacji uzdatniania wody w Wilkowyi o mocy 700kW - zapowiada Elżbieta Kostka, dyrektor techniczny Przedsiębiorstwa Wodociągów i Kanalizacji.
CZYTAJ TAKŻE
Szanowni Internauci. Komentujcie, dyskutujcie, przedstawiajcie swoje argumenty, wymieniajcie poglądy - po to jest nasze forum i możliwość dodawania komentarzy. Prosimy jednak o merytoryczną dyskusję, o rezygnację z wzajemnego obrażania, pomawiania itp. Szanujmy się.
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.