Reklama

Do czego będzie służyć woda gromadzona w zbiornikach retencyjnych w Jarocinie?

Opublikowano: Ostatnia modyfikacja:
Autor: | Zdjęcie: Gmina Jarocin

Do czego będzie służyć woda gromadzona w zbiornikach retencyjnych w Jarocinie? - Zdjęcie główne

foto Gmina Jarocin

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości W trakcie trwającej rewitalizacji centrum Jarocina, pod ziemię wkopane zostały zbiorniki retencyjne na wodę. Wiemy, do czego ta woda posłuży.

Reklama

Trwa rewitalizacja centrum Jarocina. Jedną z inwestycji w ramach tego projektu było wkopanie zbiorników retencyjnych na wodę. Mowa tu o liczbie mnogiej, gdyż jeden będzie znajdować się pod rynkiem, a drugi na ulicy Wolności w Jarocinie.

Podobnie, jak w Jarocinie, także w Poznaniu trwa rewitalizacja centrum miasta. Tak samo, jak i u nas, tak i w stolicy Wielkopolski zdecydowano się na wkopanie zbiorników retencyjnych pod nawierzchnię Starego Rynku. Prezydent Poznania - Jacek Jaśkowiak napisał na swoim Facebooku:

 

Zadaniem zbiorników będzie m.in. gromadzenie deszczówki, którą później będzie można wykorzystać do podlewania zieleni miejskiej.

W Poznaniu podleją zieleń. A co z wodą w Jarocinie?

Czytelnicy zastanawiają się, jak będzie wykorzystywana woda ze zbiorników retencyjnych w Jarocinie. Z tym pytaniem zwróciliśmy się do Elżbiety Kostki, Kierownika Jednostki Realizującej Projekt przy Przedsiębiorstwie Wodociągów i Kanalizacji w Jarocinie.

Nie możemy powstrzymać deszczu, ale możemy uniknąć powodzi spowodowanych ulewnym deszczem. W związku z tym, zdecydowaliśmy się na budowę 2 zbiorników retencyjnych. Oba mają łącznie pojemność niemal trzystu metrów sześciennych. Pozwoli to na zbieranie wody deszczowej z powierzchni około 40 hektarów miasta - wyjaśnia Elżbieta Kostka. - Woda deszczowa i roztopowa będzie przechwytywana i magazynowana w dużych zbiornikach, i w odpowiednim czasie będzie oddawana w sposób kontrolowany do środowiska - tj. rzeki Lipinki. Rzeka ta przepływa przez staw w parku i woda z niej będzie zasilać staw, dzięki temu zmniejszy się nieregularność przepływu wody. Ponadto objętość wody pozostaje pod kontrolą, a niebezpieczeństwo wystąpienia powodzi jest zażegnane.

 

Czy woda ze zbiorników retencyjnych w Jarocinie będzie służyć także do podlewania trawników?

Głównym celem ma być zasilanie rzeki. Czy jednak Jarocin pójdzie śladem Poznania i w naszym mieście woda też będzie służyła do podlewania zieleni?

Na tę chwilę nie przewidujemy podlewania zieleni wodą ze zbiorników retencyjnych. Niemniej jednak istnieje taka możliwość. Nie przewidujemy jednak tego ze względu na to, że rośliny trzeba podlewać regularnie, a w każdym momencie może przyjść susza. Jeśli przyjdzie susza, to zabraknie również wody w zbiornikach i wtedy nie będziemy mieli z czego podlać tych roślin - mówi Elżbieta Kostka.

Czy w Jarocinie wkopane zostaną kolejne zbiorniki retencyjne?

Jak informuje nas Elżbieta Kostka, planowane jest wkopanie jeszcze jednego zbiornika retencyjnego w naszym mieście. Ma on zostać zamontowany na ulicy Tadeusza Kościuszki i będzie rentencjonował wodę z tej części miasta, z której obecnie nie jest zbierana. 

 

ZOBACZ WIDEO: Jak montowano zbiornik retencyjny na rynku?

 
A dla was który pomysł jest lepszy? Poznania czy Jarocina? Dajcie znać w komentarzach
 
Szanowni Internauci. Komentujcie, dyskutujcie, przedstawiajcie swoje argumenty, wymieniajcie poglądy - po to jest nasze forum i możliwość dodawania komentarzy. Prosimy jednak o merytoryczną dyskusję, o rezygnację z wzajemnego obrażania, pomawiania itp. Szanujmy się. Również w sieci.

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy