Protesty rolników przetaczają się przez Europę. Gospodarze wyszli na drogi w Niemczech, Francji Rumuni, Grecji i na Litwie. W tym tygodniu protesty rozpoczną się w Polsce. Również na terenie Ziemi Jarocińskiej.
Jarocińscy rolnicy przyłączą się do ogólnopolskiego protestu
Rolnicy podkreślają, że akcja to inicjatywa oddolna. Nie przygotowuje jej jedna organizacja, ale dołączyć może każdy.
- Będzie to stacjonarna forma protest. Takie są założenia ogólnopolskiej akcji protestacyjnej. W powiecie jarocińskim rolnicy zgłosili trzy miejsca zgromadzeń – mówi Bartosz Banaszak, przewodniczący Rady Powiatowej WIR w Jarocinie, która solidaryzuje się z protestującymi rolnikami.
Przedstawiciel izby mówi o powodach?
- To nie jest protest przeciwko polityce polskiego rządu, ale przeciwko wspólnej polityce rolnej Unii Europejskiej. Solidaryzujemy się przede wszystkim z rolnikami z Niemiec. Jest to protest przeciwko Zielonemu Ładowi. W godzinach od 12.00 do 14.00 rolnicy będą stali na poboczu traktorami z włączonymi kogutami i flagami wpiętymi w ciągniki rolnicze – zapowiada Bartosz Banaszak. - W powiecie jarocińskim na tych protestach, które są zgłoszone, nie zakładamy blokady dróg - podkreśla Banaszak.
Gdzie będą protestowali rolnicy na naszym terenie?
- Gmina Jaraczewo - Brzostów koło posesji nr 7 przy drodze krajowej nr 12
- Gmina Kotlin - Kotlin plac przy domku koła łowieckiego Szarak droga nr 11 Wyszki - Kotlin
- Gmina Jarocin - Cielcza plac przy skrzyżowaniu linii kolejowej Jarocin Gniezno z drogą S11(nowa obwodnica Jarocina przy reklamie szkółki ZDUNEK przy wiadukcie kolejowym)
- Nowe Miasto - na parkingu przy restauracji Nad Wartą
Jakie protesty postulaty przedstawiła NSZZ RI „Solidarność”
NSZZ RI „Solidarność” przedstawiła 10 postulatów koniecznych do zrealizowania, by sytua-cja w polskim rolnictwie uległa poprawie. O to one:1. wypłata dopłat bezpośrednich,
2. wypłata dopłat do zbóż za rok 2023 analogicznie do roku 2022,
3. wprowadzenie dopłat w wysokości 2 zł do 1 litra paliwa,
4. powrót Unii Europejskiej do kontyngentów sprzed wojny w handlu z Ukrainą produk-tami rolnymi,
5. powołanie niezależnych laboratoriów do badania produktów rolnych umożliwiających rolnikowi odwołanie się do tej instytucji,
6. wprowadzenie zakazu importu zbóż z Ukrainy do Polski,
7. wstrzymanie przez Unię Europejską procedowania pomysłów klimatycznych i ekolo-gicznych szkodliwych dla produkcji rolnej,
8. zmiana zapisów Wspólnej Polityki Rolnej na lata 2023-2027,
9. odbudowa pogłowia trzody chlewnej w Polsce i kontynuacja programów Locha plus,
10. wzmocnienie KGS przez przejęcie i budowę terminali zbożowych oraz realny eksport zboża przez grupę.
Szanowni Internauci. Komentujcie, dyskutujcie, przedstawiajcie swoje argumenty, wymieniajcie poglądy - po to jest nasze forum i możliwość dodawania komentarzy. Prosimy jednak o merytoryczną dyskusję, o rezygnację z wzajemnego obrażania, pomawiania itp. Szanujmy się.
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.