Reklama

Jarocińscy radni nie chcą współpracy z białoruskim miastem Słonim

Opublikowano: Ostatnia modyfikacja:
Autor: | Zdjęcie: Fot. M. Biegański

Jarocińscy radni nie chcą współpracy z białoruskim miastem Słonim - Zdjęcie główne

Jarocińscy radni nie chcą współpracy z białoruskim miastem Słonim | foto Fot. M. Biegański

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości Jarocińscy radni nie chcą współpracy z białoruskim miastem Słonim.

Reklama

Jarocin ma sześć miast partnerskich: Libercourt we Francji, Aleksandria na Ukrainie, Veldhoven w Holandii, Hatvan na Węgrzech, Schlüchtern w Niemczech i Słonim na Białorusi.

Zamienili tureckie Korkuteli na białoruski Słonim

Po inwazji wojsk rosyjskich na Ukrainę, która nastąpił między innymi z terenu Białorusi, jarocińscy radni rozważają zerwanie umowy partnerskiej z białoruskim miastem Słonim.

Porozumienie o współpracy między Jarocinem a Słonimem zostało podpisana w listopadzie 2018 r. Nastąpiło to po rezygnacji z partnerstwa z tureckim Korkuteli, z którym - jak wyjaśniano - „trwająca 10 lat współpraca nie rozwijała się i istniała tylko na papierze”. 

Z kolei w uzasadnieniu zamiany Korkuteli na Słonim napisano: „Bliskie położenie Nowogródka, miejscowości, w której urodził się Adam Mickiewicz, sprawia, że Słonim jest bardzo interesujący dla naszej gminy pod względem wymiany kulturalnej i edukacyjnej.”

Radny o zerwaniu umowy z białoruskim Słonimem: „Nie ma na co czekać. Honor ponad wszystko”

Teraz jednak po inwazji wojsk rosyjskich na Ukrainę, która nastąpił między innymi z terenu Białorusi, jarocińscy radni rozważają zerwanie umowy partnerskiej ze Słonimem. Z taką propozycją wyszedł zastępca przewodniczącej rady Paweł Adamkiewicz z klubu Ziemia Jarocińska. Poparł go między innymi opozycyjny radny Jerzy Walczak.

- Nie ma na co czekać. Honor ponad wszystko. Od teraz Rosja będę pisał z małej litery, Moska z małej litery. A nazwisko tego człowieka (Władimira Putina - przyp. red.) nie przejdzie mi przez usta - stwierdził.

Wiceburmistrz o zerwaniu umowy z białoruskim Słonimem: „Ja byłbym ostrożny”

Pytany o stanowisko władz Jarocina w sprawie rezygnacji ze współpracy ze Słonimem, wiceburmistrz Bartosz Walczak apeluje o rozwagę i przemyślenie tej decyzji.

- Łatwo współpracę nawiązać i łatwo ją zerwać. Ja byłbym jednak ostrożny w podejmowaniu takich decyzji pod wpływem emocji. Od polityki międzynarodowej i spraw zagranicznych są służby państwowe, a my na szczeblu samorządowym zawieramy współpracę z miejscowymi instytucjami i z mieszkańcami. Myślę, że wielu Białorusinów nie popiera inwazji na Ukrainę i nie są zadowoleni, że nastąpiła ona z terytorium ich kraju - zaznacza Bartosz Walczak.

Jego zdaniem mieszkańcy Słonima dali się poznać, jako wspaniali i dobrzy ludzie, z których większość posiada Kartę Polaka.

- Mamy z nimi dobre relacje. Zerwanie umowy o współpracy może uderzyć przede wszystkim w tych właśnie ludzi, którzy tym bardziej poczują się opuszczeni. Bo przecież, jakie to będzie miało znaczenie dla tych, którzy zdecydowali o inwazji na Ukrainę z terytorium Białorusi. Najpewniej nawet tego nie zauważą - stwierdza wiceburmistrz.       

W sondzie, która przeprowadziliśmy w mediach społecznościowych na pytanie - czy Jarocin powinien zerwać umowę ze Słonimem - 280 osób odpowiedziało „tak”, 13 - „nie” a 33 - „nie mam zdania”.

Szanowni Internauci. Komentujcie, dyskutujcie, przedstawiajcie swoje argumenty, wymieniajcie poglądy - po to jest nasze forum i możliwość dodawania komentarzy. Prosimy jednak o merytoryczną dyskusję, o rezygnację z wzajemnego obrażania, pomawiania itp. Szanujmy się.

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy