Palety są czasowo składowane w Jarocinie w firmie San Gaz. Następnie towar zostanie zdeponowany w magazynie zbiorczym PCK w Poznaniu i rozdysponowany według potrzeb.
Jezeli będzie potrzebna pomoc na naszym terenie, to Poznań nam ją dowiezie. Jest to działanie perspektywiczne ponieważ na razie pomoc rzeczowa na terenie powiatu jest wystarczająca. Ponadto dystrybucja musi być zgodna z przepisami i to będzie przestrzegane.Otrzymalismy żywność, chemię, trochę odzieży, leki. My myślimy nie tylko tu i teraz. Tym bardziej, że problem potrwa dłużej - wyjaśnia Regina Wawrzyniak.
Jarocin Pomaga Ukrainie. PCK nie ma swojego magazynu
Jarociński zarząd rejonowy nie ma obecnie żadnego magazynu, dlatego nie może również wydawać odzieży czy żywności z pomocy unijnej. Na mieście stoją pojemniki na odzież, ale PCK na podstawie umowy zawartej z firmą, która je opróżnia, otrzymuje jedynie procent ze sprzedaży zebranych rzeczy. Nie są to duże środki, ale pozwalają np. na organizację uroczystego spotkania dla krwiodawców. Z powodu utraty usług opiekuńczych organizacja nie była w stanie pokryć kosztów rosnącego czynszu w budynku przy ul. Poznańskiej. Obecnie biuro mieści się w Jarocińskim Ośrodku Kultury, a pomieszczenie dzielone jest z kilkoma innymi organizacjami. I niestety jest tam za mało miejsca, więc - jak przyznała prezes w wywiadzie dla "Gazety Jarocińskiej" - znaczną część materiałów edukacyjnych m.in. fantomy musi przechowywać u siebie w domu.
- Wszystko trzymam w jednym pokoju. Mąż śmieje się, że mam powiesić na drzwiach napis „PCK” - stwierdziła w czasie rozmowy.
Jarocin Pomaga Ukrainie. PCK zareagowało od razu
PCK w Jarocinie już od samego początku wojny na Ukrainie zaangażowało się w pomoc dla uchodźców. Po informacji, że do Mickiewiczowskiego Centrum Turystycznego w niedzielę (27 lutego) przyjedzie pierwsza grupa Ukraińców, zarząd zareagował natychmiast. W sobotni wieczór odbyła się zbiórka pod jarocińskimi marketami. Tydzień później w Chrzanie odbyła się zbiórka krwi dla Ukrainy. Zgłosiły się 43 osoby, a do pobrania zakwalifikowano 40 z nich. Dzięki wspólnej inicjatywie PCK i sołectwa udało się pozyskać 18 litrów krwi.
Jarocin Pomaga Ukrainie. Co jest aktualnie potrzebne?
Dary można przez cały czas przynosić do Jarocińskiego Ośrodka Kultury w Jarocinie. Akcja trwa od poniedziałku do piątku w godz. 8.00-20.00. Jutro (czwartek 10 marca) ma wyruszyć kolejny transport na granicę polsko-ukraińską. Obecnie najbardziej potrzebne są pieniądze na leki. Zbiórka została zgłoszona, a w JOK-u wystawiono specjalne puszki, do których można wrzucać datki.Co można przynosić?
- leki przeciwbólowe, przeciwgorączkowe, przeciwzakrzepowe, środki odkażające
- opatrunki jałowe, bandaże, kompresy, opaski uciskowe
- apteczki, zestawy pierwszej pomocy
- baterie, latarki, ładowarki, powerbanki
- męskie bluzy polarowe, kurtki, bezrękawniki, grube skarpety i buty zimowe - rozmiar od 41 wzwyż
- grube koce i śpiwory
- hełmy, kamizelki (nie tylko kuloodporne)
- batony proteinowe, gorzka czekolada
Jarocin Pomaga Ukrainie. Klub "Wodniak" dla dzieci niepełnosprawnych
Zbiórkę dla niepełnosprawnych dzieci z Ukrainy uruchomił też Klub Żeglarski „Wodniak” w Jarocinie. Grupa - 60 podopiecznych, w wieku 6-14 lat i starszych, wraz z opiekunami znajduje się obecnie w Biskupinie. 25 osób wymaga specjalistycznej opieki paliatywnej.
Aktualnie najbardziej potrzebne są:
- środki opatrunkowe,
- bandaże,
- podkłady na łóżka,
- plastry i środki na odparzenia.
Zbiórka będzie prowadzona w siedzibie klubu w Skarbczyku w parku Radolińskich w Jarocinie:
- w czwartek, 10 marca w godzinach od 15.30 do 20.00,
- w sobotę 12 marca, w godzinach od 10.00 do 17.00,
- w niedzielę 13 marca w godzinach od 10.00 do 13.00.
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.