Reklama

Grypa panuje w powiecie. Jest się czego obawiać?

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości Mamy coraz więcej chorych na grypę. Jak wygląda sytuacja w powiecie jarocińskim? Ile osób przechodzi zakażenie?

W ostatnim czasie grypa szaleje w kraju. Coraz częściej na ulicach słyszymy kaszlenie, w aptekach są kolejki, a leki na grypę są wykupywane. Jak wygląda zachorowalność na terenie Ziemi Jarocińskiej? Jest się czego obawiać?

Nie tylko grypa. Jakie objawy? 

Jak się okazuje, Polacy chorują nie tylko na grypę. Bardzo często mamy do czynienia z RSV i koronawirusem, jednak te infekcje są do siebie bardzo podobne i - jak podkreślają specjaliści - bez testów trudno je rozróżnić. Chorzy często skarżą się na dreszcze, gorączkę, bóle mięśni, głowy, kaszel, katar i ogólne osłabienie.

- Najpierw zachorowała córka. Przyniosła coś z przedszkola jeszcze przed świętami. Był taki moment, że w jej grupie chodziło tylko kilka na 25 dzieci. Potem zachorowałam ja. Wysoka gorączka, łamanie w kościach, kompletne rozbicie i ten kaszel. Rozrywający klatkę piersiową - opowiada nam jedna z mieszkanek gminy Jarocin. - Wreszcie na koniec rozłożyło męża. Lekarz od razu przepisał mu antybiotyk, bo nie mógł poradzić sobie z silnym kaszlem. 

Dlaczego mamy aż tylu chorych? Czy to jakiś nowy wirus? Jak się okazuje, przyczyny należy szukać gdzie indziej.

- Kiedy zmagaliśmy się z pandemią COVID-19, izolowaliśmy się i zabezpieczaliśmy przed chorobami zakaźnymi. To obniżyło naszą odporność - tłumaczy portalowi tvn24.pl pediatra Tomasz Szatkowski.

Wzrost zachorowań

Z danych Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego PZH - Państwowego Instytutu Badawczego wynika, że w kraju stwierdzono:

  • od 1 do 7 grudnia ponad 187 tys. przypadków grypy i jej podejrzeń.
  • od 8 do 16 grudnia - ponad 266 tys. przypadków,
  • od 16 do 22 grudnia - niemal 297 tys. przypadków.
Dla porównania, w całym listopadzie było ponad 490 tys. przypadków grypy i jej podejrzeń.

- W Polsce rejestruje się od kilkuset tysięcy do kilku milionów zachorowań i podejrzeń zachorowań na grypę w zależności od sezonu epidemicznego. Szczyt zachorowań ma miejsce zwykle między styczniem a marcem – informuje dr n. o zdr. Beata Oleśków z Państwowego Powiatowego Inspektoratu Sanitarnego w Jarocinie.

To oczywiście dane oficjalne. Sporo chorych nie zgłasza się niestety do lekarza, głównie w obawie o to, że zarażą się czymś dodatkowo. 

Grypa w powiecie

Według meldunków o zachorowaniach i podejrzeniach zachorowań na grypę
w powiecie jarocińskim zarejestrowano w okresie:

  • od 01.11.2022 r. do 30.11.2022 r. - 443 zachorowań,
  • od 01.12.2022 r. do 22.12.2022 r. – 525 zachorowań.

Widać więc, że liczba chorych rośnie. W analogicznym okresie w roku 2021 odnotowano 388 przypadków w miesiącu listopadzie oraz 282 zachorowań od 01.12.2021 r. do 22.12.2021 r.

Dowiedzieliśmy się również jak wygląda sytuacja w okolicznych ośrodkach zdrowia. Od razu widać, że chorych jest więcej niż zazwyczaj w tym okresie.

- Sytuacja jest poważna od około dwóch tygodni. Chorują wszyscy, ale przede wszystkim dzieci. Dlatego od jakiegoś czasu mamy dodatkowego lekarza pediatrę. Z każdym pacjentem przeprowadzamy wywiad, żeby określić jego stan i na tej podstawie ustalić termin przyjęcia - mówi pracownica przychodni „Eskulap” w Jarocinie.

Kierownictwo największej przychodni Zespołu Lekarza Rodzinnego Jar-Medic w Jarocinie nie udzieliło nam informacji na temat skali zachorowań, tłumacząc się brakiem czasu. Wystarczy jednak zajrzeć na korytarze przychodni, by się przekonać, że lekarze mają mnóstwo pracy. 

- Myślę, że zachorowań jest dużo, standardowo jak co roku o tej porze. Może troszkę więcej niż zwykle. Chorują wszyscy, bez względu na wiek. Jeśli chodzi o dzieci, bardzo wiele z nich jest chorych. Jednak myślę, że wszyscy muszą to przejść, jak co roku. Z tym, że teraz to zjawisko jest nieco bardziej nasilone – tłumaczy dr Piotr Kolański z Ośrodka Zdrowia w Rusku. - Mamy wszystko, od zapalenia gardła, po zapalenie krtani, oskrzeli, do zapalenia płuc. Są to różne infekcje, których nie jesteśmy na pierwszy rzut oka rozróżnić. Widać jednak, że mniej chorują zaszczepieni na grypę i na covid.

Pracownicy NZOZ Ośrodka Zdrowia w Kotlinie informują, że dziś (30 grudnia) w przychodni przyjęli 150 osób. Norma o tej porze roku wynosi 70-80 pacjentów.

NZOZ Poradnia Lekarza Rodzinnego Żermedic w Żerkowie w tym i przednim tygodniu przyjęła pacjentów więcej niż zwykle. Zgłaszają się ludzie z objawami grypowymi, bez względu na wiek. Choroba dotyka zarówno dzieci, dorosłych jak i osoby starsze.

- Pamiętajmy, najbardziej skutecznym sposobem zapobiegania infekcjom i powikłaniom powodowanym przez wirus grypy jest szczepienie przeciw grypie. Szczepienia są szczególnie ważne dla osób o wysokim ryzyku wystąpienia poważnych powikłań pogrypowych, a także dla ludzi z otoczenia osób z grupy wysokiego ryzyka oraz ich opiekunów – informuje PPIS Jarocin - Zaleca się, aby szczepionki przeciw grypie podawać co roku każdemu już od 6 miesiąca życia, o ile nie ma przeciwwskazań medycznych.

Jak zapobiegać grypie?

Oprócz wizyty u lekarza i zażywania leków, są też inne sposoby jak zapobiec zarażeniu się chorobą. Zalecenia powinny być wszystkim znane, bo stosowaliśmy je podczas pandemii koronawirusa.

  • Coroczne szczepienia przeciw grypie.
  • Przestrzeganie higieny mycia i dezynfekcji rąk.
  • Zakrywanie ust i nosa w czasie kaszlu i kichania.
  • W okresie sezonu grypowego unikanie przebywania w pomieszczeniach o dużym zagęszczeniu ludzi.
  • Unikanie przez osoby z objawami zakażenia górnych dróg oddechowych bezpośrednich kontaktów z innymi ludźmi.
 

Dopadła Was już grypa czy udało się jej unikąć? Piszcie w komentarzach.

 

ZOBACZ TEŻ

Szanowni Internauci. Komentujcie, dyskutujcie, przedstawiajcie swoje argumenty, wymieniajcie poglądy - po to jest nasze forum i możliwość dodawania komentarzy. Prosimy jednak o merytoryczną dyskusję, o rezygnację z wzajemnego obrażania, pomawiania itp. Szanujmy się.

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy