Reklama

Grupa mieszkańców protestuje przeciwko wycinaniu drzew pod drogę Cielcza - Wilkowyja [GALERIA]

Opublikowano: 6 kwietnia 2021 11:30
Autor:

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości Grupa mieszkańców protestuje przeciwko wycinaniu drzew pod planowany łącznik Cielcza - Wilkowyja w gminie Jarocin. Zawiesili transparenty z hasłami wyrażającymi sprzeciw wobec wylania asfaltu w miejscu, gdzie spacerują, biegają i jeżdżą rowerami. Co na to władze gminy?

Reklama

W lesie między Jarocinem a Cielczą na drzewach pojawiły się banery z hasłami wyrażającymi sprzeciw wobec budowy drogi asfaltowej przez las.

Droga ma być częścią łącznika pomiędzy Jarocinem, Cielczą a Wilkowyją. Jego budowa została podzielona na trzy etapy. Pierwszy odcinek od ulicy Maratońskiej w Jarocinie do wiaduktu na drogą krajową S11 został wykonany w 2020 roku.

Grupa mieszkańców protestuje przeciwko wycinaniu drzew pod drogę. Wcześniej był film radnych opozycji

Teraz gmina przystępuje do drugiego etapu – od wiaduktu do drogi Cielcza Wilkowyja. Część tej drogi ma przebiegać przez las. W związku z tym potrzebne jest wycięcie ok. 1.200 drzew.

Działając na podstawie specustawy, gmina wywłaszczyła Lasy Państwowe z gruntu pod drogę. Te ostatnie z resztą wydały pozytywną opinię na temat budowy drogi w tym miejscu, stwierdzając, że to ważniejszy interes społeczny niż zachowanie tam las. Zgodę na inwestycję wydało również Starostwo Powiatowe w Jarocinie.

Lasy przystąpiły już do wycinki drzew. Przeciwko temu zaprotestowali między innymi radni miejskiej opozycji, który w filmie video „Asfaltowanie lasu za miliony" twierdzili, że powstanie drogi w tym miejscu nie ma żadnego uzasadnienia.

W odpowiedzi burmistrz nagrał swój film, w którym tłumaczył, że podstawowym argumentem za budową łącznika jest skomunikowanie czterech miejscowości: Jarocina, Cielczy, Mieszkowa i Wilkowyi.  Magistrat tłumaczy, że  w zamyśle jest też stworzenie takiej sieci ścieżek rowerowych, która będzie swego rodzaju „ringiem dla rowerzystów wokół Jarocina”.

Grupa mieszkańców protestuje przeciwko wycinaniu drzew pod drogę. Był też fillm burmistrza

To jednak nie przekonało przeciwników asfaltowej drogi przez las. Tuż przed świętami wielaknocnymi na drzewach w tej okolicy pojawiły się trzy banery, a na nich treści sprzeciwiające się wycince drzew i budowie asfaltowej drogi.

„Ten las to nasze miejsce rekreacji i dom dla zwierząt! Dołącz do protestu i chroń przyrodę…” - czytamy na jednym z transparentów.

Okazuje się, że akcja jest spontaniczna, niezwiązana z żadnym ruchem politycznym, a jej inicjatorzy to grupa osób, dla których ten las jest miejscem spacerów, terenem, gdzie biegają i jeżdżą rowerami.

- Skrzyknęliśmy się w mediach społecznościowych i stwierdziliśmy, że nie możemy siedzieć z założonymi rękami i przyglądać się temu, co się dzieje - mówi jeden z uczestników akcji protestacyjnej, który chce pozostać anonimowy.

- My się nawet nie znamy, ale połączył nas cel. Zależy nam na tym, aby ta leśna droga pozostała taka, jak jest. Dlatego pojawiła się inicjatywa banerów zawieszonych na drzewach - dodaje mężczyzna.

Protestujący mają nadzieję, że przyłączą się do nich inni, akcja odniesie skutek i las zostanie uratowany.

- Determinacja wśród nas jest duża i będziemy bronić tego lasu. To jeszcze nie koniec naszego protestu - zapowiada jeden z uczestników.

Grupa mieszkańców protestuje przeciwko wycinaniu drzew pod drogę

Burmistrz Adam Pawlicki nie widzi możliwości wycofania się z projektu budowy drogi.

- Inwestycja jest w toku. Wszystko jest przygotowane a drzewa wycięte. Poza tym rząd polski dał pieniądze na tę drogę i co teraz, mamy powiedzieć „dziękujemy bardzo”? - pyta włodarz gminy.

I dodaje:

- Powstanie piękna droga, po której będą jeździć także ci, którzy teraz protestują. 

 

Szanowni Internauci. Komentujcie, dyskutujcie, przedstawiajcie swoje argumenty, wymieniajcie poglądy - po to jest nasze forum i możliwość dodawania komentarzy. Prosimy jednak o merytoryczną dyskusję, o rezygnację z wzajemnego obrażania, pomawiania itp. Szanujmy się. 

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (18)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

 • 5 miesięcy temu | ocena +4 / -14

  Żołnierze Gonady

  Gdzie te tłumy protestujących? Widziałem tylko 3 "etatowych" pieniaczy tych samych co zawsze.

 • 5 miesięcy temu | ocena +6 / -14

  Wiktor

  Tam protestujących nie widać.Opozycja z Ostrowa w nocy wywiesila banery i robi zadyme.

 • 5 miesięcy temu | ocena +11 / -16

  Gogoł

  Rocznie Lasy Panstwowe wycinają 40 mln drzew. Bo to są uprawy leśne. W to miejsce sądzą miliony drzew. Kilkunasto letni las daje kilkakrotnie więcej tlenu niż kilkudziesięcio letni. Można objechać nadleśnictwo Jarocin i zobaczyć ile jest wycinek. Tam nie widziałem refermentystów fekalnych żeby protestowali.

  • 5 miesięcy temu | ocena +8 / -17

   Ciemny Lud

   Dokładnie tak jak piszesz.To jest las przemysłowy i byłby on wycięty prędzej ,czy poźniej niezależnie ,czy ten projekt budowy miałbym powstać czy nie.Tutejsi ludzie tego nie rozumieją.Kolejna zagrywka polityczna Referendystów skodząca kolejnym inwestycjom w Gminie.Skąd my to wszyscy znamy już...

 • 5 miesięcy temu | ocena +10 / -14

  Stef

  Niektórzy tylko narzekać umieją, nieważne co się robi to źle...

 • 5 miesięcy temu | ocena +10 / -20

  jarock zalogowany

  Gdzie szanowni protestujący byliście jak budowano obwodnicę Jarocina i odcięto wam polną drogę do lasu który" jest miejscem spacerów, terenem, gdzie biegają i jeżdżą rowerami." (cytat) ??? Nie słyszałem wtedy protestów. Rozumiem , że rządowy wiadukt był zbudowany z myślą o Was bo innej logiki nie ma...

  • 5 miesięcy temu | ocena +9 / -5

   Misiaczek

   Ja byłam bardzo zdziwiona gdy okazało się że nie będzie wiaduktu nad obwodnicą gdyż droga ta była od bardzo dawna a osoba która robiła projekt to zaprojektowała wiadukt właśnie w tym miejscu aby połączyć Cielczę z Wilkowyją a potem gdy jej powiedzieliśmy że tego wiaduktu nie będzie to nie mogła uwierzyć że to zrobią gdyż kiedyś jej dziadkowie tam chodzili i ona gdy przyjeżdżała na wakacje też tam chodziła no ale cóż uznali że lepiej zrobić wiadukt w Wolicy Pustej do jednej rodziny a teraz to ta droga jest nie potrzebna bo samochodem to i tak większość nie pojedzie przez las co najwyżej rowerkiem na spacer ta droga by miała sens gdyby był wiadukt a tak to uważam że to zły pomysł ale to moje zdanie i każdy może mieć inne poglądy

  • 5 miesięcy temu | ocena +6 / -1

   ///

   A ty gdzie byłeś?

 • 5 miesięcy temu | ocena +23 / -14

  Magda

  Urzędnicy traktują Jarocin jak prywatny folwark. Realizują inwestycje tylko takie które opłaca im się prywatnie. Nie rozumiem jak może to być akceptowane przez tyle lat. Za taką samowolkę na zachodzie Europy idzie się siedzieć.

  • 5 miesięcy temu | ocena +9 / -12

   White BeaR

   Za jaką samowolkę??? O co chodzi???

 • 5 miesięcy temu | ocena +5 / -5

  My się nawet nie znamy

  Bezczelne kłamstwo, w materiale tvp na teleskopie kto przypadkowy się wypowiadał?

 • 5 miesięcy temu | ocena +23 / -13

  Gość

  Wycinajcie , będziecie smrodem spalin i betonem oddychać

 • 5 miesięcy temu | ocena +18 / -8

  ///

  "i co teraz, mamy powiedzieć „dziękujemy bardzo”? - pyta włodarz gminy." Tak, mamy odpowiedzieć "dziękujemy bardzo". W czym problem panie Pawlicki?

  • 5 miesięcy temu | ocena +9 / -0

   Jaro

   Jakby"skazany za"wyglądał przed gowinem,a tak gowin przyjedzie i otworzy drogę jak osiedle

  • 5 miesięcy temu | ocena +19 / -3

   Krok

   Masz rację, jakby miał trochę oliwy w głowie to w kwestii akurat tej drogi powinien powiedzieć "dziękujemy". Tylko nie zrobi tego tylko dlatego, że opozycja jest przeciwna budowie tej drogi. Okazuje się, że nie tylko opozycja ale wielu mieszkańców Jarocina i nie tylko.Ta droga jest tak potrzebna jak kapelusz psu na budę.

 • 5 miesięcy temu | ocena +13 / -3

  Już nie mogę się doczekać!

  Tylko ROZWÓJ ! Kiedy powstanie spalarnia śmieci w Golinie???

 • 5 miesięcy temu | ocena +10 / -4

  Czytelnik

  Wszędzie wycinka drzew a dlaczego przed Urzędem drzewa ładnie stoją i się prezentują ???